Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Gostynia, dwie mieszkanki gminy – Katarzyna i Anna, działające w imieniu Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych "Biała Lilia”, przedstawiły wniosek dotyczący stworzenia pomnika dla dzieci utraconych na gostyńskim cmentarzu. Celem inicjatywy jest zapewnienie godnego pochówku i upamiętnienia dzieci, które zmarły przed narodzinami, a także tych, które zostały poronione w bardzo wczesnym etapie ciąży.
Podczas swojego wystąpienia, Katarzyna Kozłowska podkreśliła, że dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, nawet przed narodzinami, zasługuje na szacunek, godne traktowanie oraz pochówek. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdemu dziecku, które zmarło przed narodzinami, należy się pochówek, niezależnie od etapu ciąży, na którym doszło do poronienia. Kozłowska zaznaczyła, że zgodnie z przepisami, szczątki dziecka nie mogą być traktowane jako odpady medyczne i muszą być przechowywane zgodnie z taką samą procedurą jak ciała dorosłych osób.
- Dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas. Należy mu się szacunek i godne traktowanie, a zatem i godny pochówek – powiedziała Katarzyna Kozłowska, przywołując zapisy prawa dotyczące pochówku martwo urodzonych dzieci.
- Prawa do pochówku zrzekają się niektórzy rodzice, przez co ciała martwo urodzonych dzieci pozostają w szpitalu. W takim przypadku obowiązek pochówku spoczywa na gminie – dodała.
Przedstawicielki Komitetu opowiedziały radnych o swoich działaniach, które rozpoczęły się w październiku 2024 roku, w dniu pamięci dzieci utraconych. Podjęły one rozmowy z dyrektorem gostyńskiego szpitala, Zbigniewem Hupało, na temat wprowadzenia nowych procedur, które pozwolą na pochówek dzieci z poronień we wspólnym grobowcu na cmentarzu w Gostyniu.
- Udałyśmy się na spotkanie do szpitala, gdzie przedstawiłyśmy obowiązujące przepisy oraz zaproponowałyśmy wdrożenie nowych procedur, które umożliwiłyby pochówek dzieci z poronień. Po konsultacji z personelem medycznym i prawnikiem, dyrektor wyraził gotowość do wprowadzenia zmian – mówiła Katarzyna Kozłowska.
W wyniku spotkania, dyrektor szpitala zapewnił, że w przyszłości martwo urodzone dzieci będą mogły być pochowane we wspólnym grobowcu, który miałby powstać na cmentarzu w Gostyniu. Pochówek dzieci miałby odbywać się raz w roku, w okolicach Dnia Dziecka Utraconego, co stanowiłoby dla rodziców chwilę zadumy, ale także możliwość przeżywania żałoby w sposób wspólnotowy.
Ja zapewniały gostynianki dalsze rozmowy, tym razem z księdzem Grzegorzem Robaczykiem, proboszczem parafii Świętej Małgorzaty w Gostyniu, który zarządza gostyńskim cmentarzem parafialnym, również zakończyły się pozytywnie. Ksiądz Robaczyk zadeklarował, że parafia, będąca właścicielem gostyńskiej nekropolii, wyznaczy odpowiednie miejsce, gdzie zostanie zorganizowany wspólny grobowiec dla dzieci utraconych, a pochówek miałby się odbywać co najmniej raz do roku.
- Śmierć dziecka jest zawsze bolesnym wydarzeniem, a godny pochówek stanowi ważny element w procesie żałoby. Tego typu inicjatywa jest nie tylko przejawem szacunku, ale także miłosierdzia wobec dzieci i ich rodzin – powiedziała Anna, druga przedstawicielka Komitetu.
- Zgodnie z przepisami prawa, jeśli rodzice zdecydują się na rezygnację z pochówku dziecka, obowiązek ten spoczywa na gminie. Dlatego nasza inicjatywa jest również odpowiedzią na potrzebę społeczną, która wynika z przepisów prawa oraz chęci niesienia pomocy rodzinom w najtrudniejszych chwilach ich życia – dodała Katarzyna Kozłowska.
Podczas sesji Rady Miejskiej, Komitet zaprezentował również uchwały z innych miast, które wprowadziły podobne inicjatywy. Były to uchwały m.in. z Bydgoszczy oraz Suchej Beskidzkiej, które mogłyby stanowić wzór do naśladowania w Gostyniu.
Według wstępnych wyliczeń firmy pogrzebowej kremacja i pochówek dzieci martwo narodzonych miałby kosztować około 4 tys. złotych. Czy gostyńskie władze i radni przychyla się do wniosku mieszkanek?
[ALERT]1739526391001[/ALERT]
Gostyninka11:20, 14.02.2025
Zaraz jak to ma technicznie wyglądać? Po każdym poronieniu od 0 do kilku miesięcy szpital będzie gratis przetrzymywał te martwe płody? Gdzie i jak? Rozumiem ,że pochówek będzie też bezpłatny (pro publico bono ),miejsce na cmentarzu i opłaty cmentarne też gratisowe? Ludzie...a pomnik i stosowną opłatę te dwie Panie sfinansują? Niech się tym zajmą rodzice a nie miasto.
To sprawa rodziców 11:40, 14.02.2025
Przecież jest 4000 zł zasiłku pogrzebowego na pochowanie dziecka martwourodzonego i urlop dla mamy, więc rodzice mogą sami pochować jeśli chcą.
Oooo11:55, 14.02.2025
Nie ma problemu jeśli te paniusie bedą pokrywać wszystkie koszty tych fanaberi
Ja13:52, 14.02.2025
Te panie chcą zabłysnąć!Przecież to sprawa rodziców dziecka!Jest już pomnik dzieci nienarodzonych!Przestańmy stawiać kolejne pomniki !Chyba że te panie będą to finansować!
omg17:10, 14.02.2025
Kłania się czytanie z zrozumieniem nie chodzi o pomnik tylko grób. Poza tym skoro to jest cmentarz parafialny a administrator wyraził zgode to w czym problem
Do omg18:02, 14.02.2025
No to niech rodzice odpowiadają za kwestie pochówku ,a nie miasto .W dodatku UM ma to finansować. Ciekawe jak będzie się to odbywało przy wczesnym samoistnym poronieniu?
Kasa21:43, 14.02.2025
Sprawa jest prosta. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Przecież to jest wszystko dawno uregulowane. Jak można ustalić płeć to się rejestruje w urzędzie martwe urodzenie i jest zasiłek pogrzebowy (akurat też 4000 tys. jak wyliczenia tych Pań) i urlop dla mamy. Jak jest za wcześnie na ustalenie płci to rodzic może zrobić badania genetyczne i wtedy ustalić płeć i jest j.w., jak nie chce tego robić to dostaje kartę zgonu - czyli może pochować, ale nie ma zasiłku, ani urlopu, więc ktoś tu zwęszył zarobek na tragedii rodziców, którzy nie chcą płacić, zatem niech płaci gmina.
Do omg12:12, 15.02.2025
Jeśli to będzie za darmo i gmina nie będzie tego finansować to ok!A może to te panie pokryją koszty to też ok!
magdalenka14:03, 14.02.2025
przecież taki pomnik już jest od wielu lat - inicjatorem był ksiądz proboszcz Krzysztof.....
Gghh14:37, 14.02.2025
W tym kraju naprawdę jest potrzebna wojna to trochę głupot by z dekla wyparowało
gr15:18, 14.02.2025
Bardzo dobry pomysł. Prawdziwy humanitaryzm.
Marek16:00, 14.02.2025
Nie ma pieniędzy na leczenie a na takie pomysły mają być!Widać że przewraca się ludziom w głowach!Rozumiem że pochówek ale to sprawa i decyzją rodziców!
nie-ginekolog16:35, 14.02.2025
Sucha Beskidzka - też mi wzór!!!!
Dla mnie sprawa jest prosta - poród, akt urodzenia, nadanie PESEL - to jest człowiek - obywatel.
hola hola17:12, 14.02.2025
Idąc za twoim tokiem rozumowania dopóki dziecko nie ma nadanego peselu to nie człowiek.Gratulacje
Serio?18:06, 14.02.2025
Ciekawe co będzie się działo przy wczesnych ,samoistnych poronieniach ? Już widzę i słyszę te procedury i wnioski do miasta w sprawie pochówku i zapłaty.
Do nie-ginekolog09:32, 16.02.2025
Zero zrozumienia i człowieczeństwa. Widać, że nie musiał/a Pan/Pani być w sytuacji, w której trzeba dokonać wyboru czy pochować dziecko, czy nie. Czy posiada ono numeru PESEL czy nie nadal jest to istota, CZŁOWIEK, której należy się szacunek tak samo jak innym zmarłym. Skoro nie podoba się Pani/Panu ta inicjatywa czy komukolwiek to po co komentować i sprawiać ból rodzicom, którzy stracili swoje dziecko? Nie pozdrawiam.
Można 19:28, 14.02.2025
Kobitki chciały zabłysnąć a może też parę groszy zarobić a wy tacy jesteście na NIE 🙁
ZaŻyciem20:25, 14.02.2025
Czyli, kiedy są tzw. utracone to nazywamy je dziećmi, a kiedy są abortowane to wtedy są to płody... i te istotki ludzkie nie będą brane pod uwagę w tym projekcie?
ada13:22, 15.02.2025
Piękny akt człowieczeństwa, a koszty niewielkie wg organizatorek ok. 4 tys na rok.
Do ada17:50, 15.02.2025
A pomyślałaś, że ktoś może sobie nie życzyć, żeby szczątki jego dziecka chowano bez jego zgody w zbiorowej mogile?
Yy17:27, 15.02.2025
Brawo.!Wspaniała inicjatywa. Jeśli tych najsłabszych przestaniemy traktować jak ludzi, to sami stracimy swoje człowieczeństwo.
Fatalna a nie wspani17:52, 15.02.2025
Najsłabsi są tu rodzice, których spotkała ogromna tragedia. Obrzydliwe, żeby chcieć zarabiać na ich tragedii. Jeśli już wam tak zależy na tych duszyczkach to róbcie to za darmo ale tylko tym, którzy chcą, a nie na siłę.
propozycja15:29, 16.02.2025
Referendum!
cdcdcd15:32, 16.02.2025
Z całkowicie własnych pieniędzy niech to robią.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała! Rusza ponowne ...
Lepiej się weźcie za tych partaczy w parku Pedek bo tam juz zielsko zarasta plac budowy
Nygusy
00:46, 2025-07-01
Tak Piaski świętowały niedzielę! Zobacz najciekawsze...
Uświetnieniem lokacji będzie też budowa nowego marketu ?
dodatek
22:11, 2025-06-30
Opozycja punktuje zarząd. Padły mocne słowa, ale...
Starosta z Walczakiem zrobili objazdówkę po szkołach ponadpodstawowych. Tłumaczyli się z likwidacji porodówki i straszyli zmniejszającą się liczbą uczniów. Następna do likwidacji któraś ze szkół??? Hipokryzja sezonu - Walczak opowiada, że uczniowie nie wybierają szkół w powiecie.....a swoje dziecko posłał do Leszna. Ups
do obacny
19:04, 2025-06-30
Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała! Rusza ponowne ...
Rozpoczęli remont na ul poznańskiej i znikli a później będą chcieli przedłużyć termin realizacji kto ich wybrał , wstyd
Prawda
17:17, 2025-06-30
5 10
Fanaberie o których mówisz są zagwarantowane ustawowo, więc cisza ignorancie. Poza tym skoro miasto pokrywa inne fanaberie jak np.skwer Wielkiej Orkiestry to w czym problem
1 2
W którym miejscu są zagwarantowane? Zagwarantowany jest pochówek dziecka martwourodzonego, zarejestrowanego w urzędzie, którego nie pochowa rodzina. Nic innego gwarantowane nie jest.