Zamknij

W jaki sposób leczy się depresję?

13:48, 13.10.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:49, 13.10.2020
Skomentuj

Jak podają dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym, na który choruje kilkanaście procent populacji dorosłych osób. Statystyczne dwa razy częściej chorują na depresję kobiety, a co dziesiąty pacjent zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z innymi schorzeniami. Niestety, z danych WHO wynika, że ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a bez diagnostyki choroby ciężko jest ją leczyć. Warto jednak wiedzieć, że depresję można i należy leczyć. Jak walczyć z tą chorobą? Przekonasz się o tym z naszego tekstu.

Depresja – czym jest i jej objawy

Depresja to stopniowa utrata radości z życia i odczuwania przyjemności, także z czynności, które do tej pory sprawiały nam radość. Brak radości i całkowity zanik umiejętności cieszenia się życiem przejawia się:

- gorszym nastrojem oraz zobojętnieniem,
- poczuciem pustki,
- zmiennym, drażliwym nastrojem, który ciężko jest kontrolować,
- trudnym do kontrolowania płaczem,
- nieumiejętnością panowania nad własnymi emocjami.

Choroba wiąże się także z ograniczeniem aktywności życiowej oraz trudnościami w podejmowaniu różnych działań. W niektórych sytuacjach zostają one zaniechane do tego stopnia, że chory nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności, np. związanych z higieną osobistą. Chorego charakteryzuje:

- przewlekłe zmęczenie,
- niepokój, niemożność znalezienia sobie miejsca,
- apatia.

Dwoma uczuciami, które towarzyszą depresji i często pojawią się u chorych, są lęk oraz myślenie depresyjne. Pierwsza emocja nie jest typowym objawem tej choroby, raczej towarzyszy temu stanowi. Warto tutaj wiedzieć, że lęk często jest nieokreślony. Oznacza to, że chory sam nie wie, czego konkretnie się boi, ale odczuwa tego objawy, także fizyczne, które mogą ukazywać się np. jako ucisk w klatce piersiowej. Z kolei myślenie depresyjne (pesymistyczne myślenie o własnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości) objawia się często utratą poczucia własnej wartości. Chory czuje się nikomu niepotrzebny i bezwartościowy. W niektórych przypadkach pacjent cierpi na depresyjne urojenia, np. niektóre z nich dotyczą ubóstwa i myśli, że nie istnieje żadna perspektywa na przyszłość dla niego i jego rodziny.

Jak walczyć z depresją?

Leczenie depresji w Poznaniu - https://klinika-lmc.pl/leczymy/depresja/ Wrocławiu, Lublinie czy innym mieście Polski ma na celu przywrócić funkcjonowanie chorego na poziomie, które poprzedzał chorobę, a także zapobiec nawrotom. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy nie tylko od lekarza, ale też preferencji pacjenta. To, co jest istotne w tym procesie, to edukacja chorego i jego rodziny, która powinna obejmować przyczyny, objawy, przebieg, czas trwania oraz następstwa choroby. Należy wytłumaczyć pacjentowi i jego rodzinie, dlaczego tak ważne jest regularne przyjmowanie leków oraz że przerwa w leczeniu może być pierwszym krokiem do nawrotu depresji. Najlepiej, gdyby leczenie depresji było kompleksowe, to znaczy, że łączyłoby metody farmakologiczne (mamy tu na myśli odpowiednio dobrany lek) oraz psychoterapię (bądź też inne formy terapii czy zajęć) i psychoedukację.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

0 0

najlepiej ją wyleczyć w ten sposób przedstawiony na zdjęciu dołączony do artykułu 19:19, 22.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%