Zamknij
REKLAMA

Jak mądrze wybrać ubezpieczenie OC?

10:59, 14.09.2020 | materiały partnera

Ubezpieczenie OC może chronić nas przed finansowymi skutkami wypadków komunikacyjnych w minimalnym stopniu, a może też mieć szerszy zakres i odpowiadać na nasze indywidualne potrzeby. Jak zatem mądrze wybrać ubezpieczenie OC?

Jak czytamy na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/, ubezpieczenie OC, traktowane przez nas jako doroczny i na ogół przykry obowiązek każdego posiadacza samochodu, okazuje się błogosławieństwem, kiedy spowodujemy wypadek. Koszty leczenia poszkodowanych i naprawy samochodu, którym jechali, to często niebotyczne sumy. Ubezpieczenie OC gwarantuje, że ich wypłatę weźmie na siebie nasz ubezpieczyciel. O to jedno możemy być spokojni. Ale co z nami, jeśli odczuwamy dolegliwości zdrowotne? Co z naszym uszkodzonym samochodem? Koszty naszej rehabilitacji a także naprawy i holowania musimy niestety pokryć z własnej kieszeni. Chyba, że mądrze wybraliśmy ubezpieczenie OC.

Samo ubezpieczenie OC nie chroni nas wystarczająco. Dlaczego warto wykupić AC?

Aby spać spokojnie, warto ubezpieczyć się na okoliczność strat materialnych, których obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokryje. W grę wchodzi nie tylko spowodowany przez nas wypadek, ale także sytuacje zupełnie niezawinione. Do takich należą wszelkie wgniecenia i rysy, które odkryjemy na naszej karoserii po wyjściu ze sklepu, a których sprawca ulotnił się bez śladu.

W takiej sytuacji będziemy zadowoleni, jeśli ubezpieczenie OC wykupimy w pakiecie z AC. Wystarczy otworzyć kalkulator OC, taki jak np. https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ aby zapoznać się z mnogością ofert. Polisa autocasco pokryje koszty uszkodzeń naszego auta w wielu sytuacjach, np. kiedy zaleje je powódź, uszkodzi huragan czy zwierzę. AC to ubezpieczenie również na wypadek kradzieży pojazdu. Można je wykupić w szerokim zakresie bądź w wersji mini casco, tylko na wypadek konkretnej szkody, np. kradzieży. W zasadzie każde nieobowiązkowe ubezpieczenie możemy rozszerzyć tak, aby było odpowiedzią na nasze konkretne potrzeby.

Assistance i NNW – to się opłaca

Przy zakupie ubezpieczenia OC warto rozważyć również Assistance. Kalkulator OC podpowiada, że to niewielki koszt – jeśli przykładowe ubezpieczenie OC bez dodatków kosztuje 450 zł, za OC+Assistance zapłacimy 465 zł. Dodatkowe 15 zł to niewielki wydatek, a mamy zagwarantowaną  pomoc po wypadku na terenie Polski, z limitem holowania do 100 km. Holowanie kosztuje w 2020 roku ok. 2,5 zł za 1 km, więc za 50 km na lawecie zapłacilibyśmy z własnej kieszeni 125 zł. Droższe Assistance to więcej usług, np. pojazd zastępczy czy pomoc serwisowa, która obejmuje m.in. dostarczenie paliwa, wymianę koła, uruchomienie pojazdu przy awarii akumulatora.

Na pewno warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów, które zapewnia świadczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Otwierając kalkulator OC łatwo sprawdzimy, że to koszt ok. 30 zł przy sumie ubezpieczenia 30 000 zł. Z ubezpieczenia NNW kierowca i pasażerowie otrzymają odszkodowanie np. za złamanie ręki, skręcenie stawu, utratę wzroku poniesione podczas jazdy, a także wsiadania, wysiadania z pojazdu lub w trakcie bieżącej obsługi (np. przy tankowaniu paliwa, myciu i czyszczeniu pojazdu). Polisa obejmuje leczenie w szpitalu, badania, zabiegi ambulatoryjne i operacyjne, a także przewiduje odszkodowanie na wypadek śmierci kierowcy lub pasażerów pojazdu.

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

Mając w planach podróż do kraju, w którym nie wystarczy nasze polskie OC (Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina), warto wybrać ubezpieczenie OC w zestawie z Zieloną Kartą. Często kiedy kupujemy OC wraz z NNW, nie musimy płacić dodatkowo za Zieloną Kartę, mamy ją w pakiecie. Przeglądając kolejne oferty, które wyszukuje dla nas kalkulator OC, łatwo wyłuskamy te z Zieloną Kartą.

Ubezpieczenie bagażu, szyb i opon

Kupując ubezpieczenie OC, warto pomyśleć o takich dodatkach jak ubezpieczenie bagażu. W ramach ubezpieczenia bagażu TU odpowiada za szkody na określonym terytorium (np. w Europie): za uszkodzenie lub całkowite zniszczenie bagażu w wyniku wypadku, w którym uległ uszkodzeniu samochód wskazany w polisie, za kradzież bagażu wraz z samochodem, a także za kradzież bagażu z objętego ubezpieczeniem samochodu, o ile doszło do włamania.

Ubezpieczenie szyb to także opcja godna zainteresowania. Kiedy kupujemy ubezpieczenie OC, ubezpieczyciel oferuje ten wariant już za kilkadziesiąt złotych. Na pewno należy wybrać ofertę z najniższym udziałem własnym w szkodzie, bo udziały własne w wymianie szyb to praktyka szeroko stosowana przez TU.

Jak radzą eksperci firmy Beesafe, rozsądnym posunięciem jest także nabycie ubezpieczenia opon. Gdy kupujemy ubezpieczenie OC, ubezpieczenie opon nie jest szczególnie kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że większość firm ubezpieczeniowych ogranicza ochronę tylko do zdarzeń na terenie Polski, z rzadka obejmuje inne kraje Unii Europejskiej. W ramach ubezpieczenia opon możemy liczyć m.in. na wymianę koła lub kół na miejscu na sprawne koło lub koło zapasowe będące na wyposażeniu pojazdu, holowanie do  warsztatu, naprawę w warsztacie, pokrycie kosztów naprawy koła lub opony (jeśli naprawa jest możliwa). Wszystkie szczegóły konkretnej oferty znajdziemy w OWU.

undefined

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA