Zamknij

Podatkowe zobowiązania

13:32, 09.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:33, 09.09.2020

Co roku ustawodawca przygotowuje zmiany w ordynacji podatkowej. Dotyczą one zarówno naszych obowiązków, jak i ulg, z których można korzystać. Coraz więcej czynności wykonujemy online, a dzięki temu w wielu przypadkach z automatu urząd przygotowuje za nas rozliczenie. W momencie gdy korzystamy z odliczeń lub też musimy złożyć pit inny od standardowego, wówczas warto korzystać ze specjalnych programów.

  1. Program PIT dla każdego
  2. Najpopularniejsze formularze
  3. Zmiany w PIT
  4. Sprawy przez internet

Program PIT dla każdego

W 2019 Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT. W tym roku była ona już dostępna i wielu podatników dzięki niej w terminie i prawidłowo złożyło rozliczenia. Poza samym podatkiem warto pamiętać o tym, że w wielu wariantach Polacy korzystają również z ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, różnego rodzaju odliczeń oraz tak ważnego 1%, który przekazuje się na działalność organizacji pożytku publicznego. Program PIT pomaga również przygotować takie formularze jak PIT-28, PIT-36, PIT-37 albo PIT-38 i wiele innych oraz poprawnie przygotować całe wyliczenie. Oczywiście sama usługa Twój e-PIT znacząco ułatwia cały proces, ponieważ w pewien sposób przeniosła obowiązek przygotowania formularza PIT na urząd skarbowy. Tym samym podatnik nie musiał wypełniać formularzy, składać ich, a nawet o to wnioskować.

Najpopularniejsze formularze

[obraz_1] Twój e-PIT do tej pory dotyczył tylko podatników, którzy rozliczają się na formularzu PIT-3. To dotyczy osób, które dochody uzyskują z pracy i nie prowadzą działalności gospodarczej. Poza tym z tej możliwości mogli skorzystać także ci, którzy składają PIT online, wykazując przychody z kapitałów pieniężnych. Im dedykowany jest PIT-38. Mogą z niego skorzystać także rozliczający się indywidualnie, małżeństwa, a także osoby samotnie wychowujące dzieci. W tym roku ten katalog został powiększony o tych, którzy rozliczają się z wykorzystaniem PIT-28. To podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Poza tym w PIT-36 dochody wykazują osoby, którzy rozliczali podatek według skali podatkowej. Oczywiście w zakresie tych formularzy ta usługa nie obejmuje z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Zmiany w PIT

Pewnego rodzaju nowością, która obejmuje rozliczenie PIT, jest także uruchomienie mikrorachunku podatkowego. Jest on indywidualny dla każdego podatnika. Od początku tego roku to właśnie na osobny rachunek wpływają należności podatkowe z tytułu PIT lub CIT oraz VAT. Tu także można spłacać odsetki od zaległości podatkowych oraz koszty upomnienia. Co istotne, nie dotyczy to tylko przedsiębiorców, lecz obejmuje także pracowników. O tym także trzeba pamiętać przygotowując PIT online. W przypadku gdy podatnik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i pracuje na umowę o pracę, będzie posiadał dwa mikrorachunki bankowe, a konkretna płatność musi być dokonywana na konto przyporządkowane danemu numerowi NIP.

Sprawy przez internet

Jak większość urzędowych spraw także PIT przez internet będzie wymagać od nas pewnej identyfikacji i potwierdzania danych. Najlepiej w tym celu wykorzystać Profil Zaufany, który daje nam dostęp do szeregu różnych narzędzi oraz pozwala załatwić wszystkie sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Szczególnie w tym roku ta opcja stała się niezastąpiona. Profil Zaufany zakłada się za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internet, ale wówczas konieczne jest potwierdzenie tożsamości w konkretnym przedzie. Poza tym rozliczenie podatnicy mogą sprawdzić podając PESEL lub NIP, datę urodzenia i kwotę przychodu z ubiegłorocznej deklaracji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%