Zamknij

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

08:46, 30.08.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:48, 30.08.2020
Skomentuj

W dzisiejszych czasach dostęp do wody jest czymś naturalnym. Biorąc prysznic czy korzystając z toalety, woda spływa do kanalizacji. Zmywając naczynia, brudna woda znika w odpływie. W takim razie czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się ze ściekami i gdzie one faktycznie się znajdują?

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

W dzisiejszych czasach dostęp do wody jest czymś naturalnym. Biorąc prysznic czy korzystając z toalety, woda spływa do kanalizacji. Zmywając naczynia, brudna woda znika w odpływie. W takim razie czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się ze ściekami i gdzie one faktycznie się znajdują?Dzięki temu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób zachodzi proces oczyszczania ścieków, rozpoczynając swoją drogę od oczyszczalni do momentu uzyskania wody czystej, zdolnej do odprowadzenia jej do środowiska.

Czym są ścieki?

Ścieki powstają z wody wykorzystanej najczęściej w gospodarstwach domowych, lecz nie tylko. Przykładowo w przemyśle, rolnictwie, medycynie czy też w transporcie. Woda staje się ściekiem w momencie, kiedy parametry jakościowe, skład i temperatura ulegną zmianie. Do ścieków nie zalicza się wód, które pochodzą z hodowli ryb.

Rodzaje ścieków

Rozróżnia się dwie podstawowe grupy ścieków:
ścieki bytowe (pochodzące z gospodarstw domowych tj. z toalety, zlewu bądź prysznicu)
ścieki przemysłowe (pochodzące z zakładów przemysłowych, różniące się składem względem ścieków bytowych).Dodatkowo wyróżnia się ścieki miejskie, pochodzące z aglomeracji miejskich, które łączą w sobie ścieki bytowe, przemysłowe oraz wody opadowe, które dopływają do oczyszczalni kanalizacją ogólną.

W jaki sposób działa miejska oczyszczalnia ścieków?
Na początek ścieki dopływają do miejskiej oczyszczalni ścieków głównym kolektorem, który jest ogromnych rozmiarów. Tak więc nie zadziwi, kiedy w tym miejscu napotka się przeróżne dziwne przedmioty takie jak materac, lodówka czy gałęzie drzew. W kolejnym etapie następuje wstępne oczyszczanie, nazywane oczyszczaniem mechanicznym. Przez sito przedostają się ścieki oraz drobne frakcje. Wszystkie duże odpadki zostają w tym miejscu wychwycone i zatrzymane. W trzecim kroku występuje piaskownik, w jakim osadza się piasek. Tak, jak żwir jest usuwany na składowisko odpadów. Później następuje sedymentacja w osadnikach wstępnych. Ściek dopływa pod osadnikiem w centralnej części. Ramię zgarniacza posuwa się po krawędziach osadnika z prędkością 4 cm/s. Ponieważ zawiesina ma szybkość opadania większą niż prędkość przepływu pionowego, do koryta odpływowego przelewa się wstępnie oczyszczony ściek. Na tym etapie działania zanieczyszczenia są zmniejszone o 40%. W piątym etapie zachodzi oczyszczanie biologiczne przy pomocy bakterii, które żywią się przede wszystkim związkami węgla, azotu i fosfory, dążąc do oczyszczenia ścieków. Proces ten następuję w dużych, betonowych zbiornikach. Osad biologiczny powstający na dnie zbiornika wynika z obumarłych bakterii i masy organicznej. Nadmiar osadu jest odpompowywany do zagęszczaczy osady, gdzie później trafia do komory fermentacyjnej, podlegając dalszym procesom oczyszczania. W komorach fermentacyjnych osad podgrzewa się i miesza. Poprzez bakterie beztlenowe powstaje biogaz, jednak należy pamiętać, że bakterie muszą mieć zachowane odpowiednie warunki. Biogaz wykorzystuje się do produkcji ciepła i energii elektrycznej, która następnie jest wykorzystywana przez oczyszczalnie ścieków. Osad po procesie fermentacji trafia do stacji odwadniania, gdzie osiąga właściwy poziom zawartości suchej masy. Następnie poddawany jest suszeniu, gdzie ostatecznie powstaje bezpieczny higienicznie granulat. Osad może trafić na składowisko odpadów lub być wykorzystany w rolnictwie do nawożenia upraw przemysłowych. Mieszania osadu biologicznego, jak i oczyszczonego ścieku trafia do osadnika wtórnego, w którym oczyszczony ściek zostaje odseparowany od reszty osadu. Końcowym etapem jest skontrolowanie jakości ścieku. Podczas takiej kontroli weryfikuje się stopień zanieczyszczenia, a następnie trafia do odbiornika.Oczyszczanie ścieków nie należy do prostych procesów. Wymaga pracy wyspecjalizowanych ekspertów.

Szukasz oczyszczalni ścieków ?Zadzwoń do firmy PRIMEKO:
http://primeko.pl/

BIURO:

ul. Malwowa 362-200 Gniezno
tel. 602 37 88 00
E-mail: [email protected]NIP: 784-188-90-85

ODDZIAŁ POZNAŃ:

ul. Jugosłowiańska 52b/661-157 Poznań
tel. 531 80 88 60 E-mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%