Zamknij

Dlaczego warto chronić się przed upałem i jak to robić?

08:48, 30.08.2020 Artykuł partnera Aktualizacja: 08:49, 30.08.2020
Skomentuj

Upały po raz kolejny dają nam się we znaki. Ochrony przed nimi potrzebuje każdy, nawet osoby deklarujące niską podatność na wysokie temperatury. Dlaczego w gorący dzień powinniśmy zadbać o siebie i swoich bliskich oraz w jaki sposób robić to skutecznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wpływ upału na organizm i funkcjonowanie człowieka

Kiedy jest gorąco, często brakuje nam energii, a wykonywanie wielu codziennych czynności nagle staje się trudniejsze. U osób wrażliwych mogą wystąpić również bóle i zawroty głowy. Nie są to jednak największe problemy związane z upałem. Gdy temperatura powietrza przekracza 25 st. C., organizm skupia się na próbie utrzymania właściwej ciepłoty ciała. Przejawia się to m.in. intensywnym poceniem, które stwarza ryzyko odwodnienia, jeśli nie przyjmujemy odpowiedniej ilości płynów.

Inne zagrożenia związane z upałem to spadek ciśnienia tętniczego, wzrost akcji serca i zaburzenia elektrolitowe. Ponadto wysokie temperatury wpływają negatywnie na sprawność umysłową, dlatego osłabieniu ulegają nasza wydajność i koncentracja. Jak wiadomo brak uwagi może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Podczas upałów szczególnie narażeni są:

- seniorzy,
- osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia,
- osoby otyłe,
- osoby przyjmujące leki nasenne, moczopędne i antyhistaminowe,
- małe dzieci.

Metody chłodzenia powietrza

Wiemy już, że warto chronić się przed upałem. Jednak jak robić to naprawdę skutecznie?

Montaż klimatyzacji

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą metodą na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczenia jest zastosowanie klimatyzacji. Tej stacjonarnej nie można wykorzystać wszędzie, ponieważ w przypadku mieszkań i wynajmowanych nieruchomości, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń na montaż. Na szczęście klimatyzator przenośny sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, a na dodatek można go zamontować samodzielnie, co redukuje wydatki.

Podczas wyboru klimatyzatora należy kierować się przede wszystkim mocą chłodniczą. Musi być ona dostosowana do powierzchni i tempa nagrzewania pokoju. Wśród urządzeń przenośnych nie brakuje takich, które sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni 40 m², a nawet większych. Najpopularniejsze modele klimatyzatorów przenośnych możemy zobaczyć w rankingu https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/

Stosowanie wiatraków

Popularne wiatraki nie są w stanie obniżyć temperatury w pomieszczeniu, o czym przekonał się już chyba każdy. Takie urządzenie wprawia powietrze w ruch, a spowodowane tym powiew przynosi niewielką ulgę w upalny dzień. Chociaż efektywność wentylatora jest znikoma, to dobrze go posiadać, jeśli nie można zaopatrzyć się w klimatyzację.

Zasłanianie i zamykanie okien w godzinach południowych i popołudniowych

Aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń, należy wyposażyć okna w rolety lub żaluzje. W godzinach południowych i popołudniowych okna powinny być zasłonięte i zamknięte, natomiast wietrzenie pomieszczeń należy przeprowadzać wieczorem, w nocy lub rano.

Jak bezpiecznie chłodzić organizm

Kiedy jest nam za gorąco, najchętniej weszlibyśmy do zimnej wody. Niestety, nagłe schłodzenie nagrzanego ciała mogłoby przynieść złe skutki, dlatego poszukując metody na ochłodę, trzeba zachować rozsądek. Dobrym sposobem jest przyłożenie czegoś zimnego do nadgarstków lub karku oraz popijanie lekko schłodzonej wody. 

Dlaczego nie mocno zimnej? Ponieważ lodowate napoje czy lody dają efekt chłodu tylko na chwilę, a potem mamy wrażenie, że jest nam jeszcze bardziej gorąco niż wcześniej. Co więcej, sięgając po bardzo zimne produkty ryzykujemy zachorowaniem na anginę.

Oczywiście, w upalny dzień trzeba też pamiętać o odpowiednim ubiorze. Najlepiej sprawdzą się ubrania nieprzylegające do ciała, jasne i wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Podsumowanie

Letnie upały mają negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i sprawność umysłową. Najlepiej chronić się przed nimi poprzez przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Tam, gdzie nie można zamontować klimatyzacji stacjonarnej, znakomicie sprawdzą się urządzenia przenośne. W przypadku braku klimatyzatora warto korzystać z wiatraka oraz ograniczyć nagrzewanie pokoju poprzez zamknięcie i zasłonięcie rolet, a w razie potrzeby lekko schładzać ciało. Oczywiście, nie można też zapominać o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ArnoldArnold

0 0

Jeśli chodzi o zasłanianie okien to najlepiej sprawdzają się do tego rolety. Polecam te od firmy Roltex z Wrocławia - są wysokiej jakości i łatwo się je czyści. 09:58, 01.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%