Zamknij

Na czym polega masaż leczniczy?

09:16, 18.02.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:18, 18.02.2020
Skomentuj

Dolegliwości bólowe kręgosłupa z całą stanowczością można zaliczyć do jednej z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Jak sobie radzić z tym uciążliwym problemem? Warto sięgnąć po klasyczny masaż leczniczy.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa z całą stanowczością można zaliczyć do jednej z chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Jak sobie radzić z tym uciążliwym problemem? Warto sięgnąć po klasyczny masaż leczniczy.

Masaż leczniczy kręgosłupa – co daje i na czym polega?

Na czym polega masaż leczniczy kręgosłupa i jakie są wskazania do jego zastosowania? Masaż leczniczy pleców opiera się na wielu technikach masażu klasycznego, jednak dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta oraz znajomości metod leczniczych, terapeuta jest w stanie przyspieszyć cały proces odzyskiwania pełnej sprawności. Zdecydowana większość masażu skupia się bowiem na okolicach objętych dysfunkcją i dąży do:

- zwiększenia przepływu krwi w danym obszarze oraz
- uwolnienia napięcia z tkanek okołostawowych za pomocą rozmaitych technik leczniczych.

Omawiany masaż leczniczy można zastosować także w przypadku innych części ciała, które wykazują nieprawidłowe funkcjonowanie, na przykład  barku, nogi czy kolana. Stanowi on niezwykle pomocne uzupełnienie leczenia dyskopatii bądź uciążliwego przeciążenia stawów. Niekiedy, chcąc pozbyć się przyczyny przykrych dolegliwości, należy działać na wielu płaszczyznach. Kluczem do sukcesu może się okazać chociażby połączenie klasycznego masażu leczniczego z wykorzystaniem terapii manualnej celującej w źródło problemu.

Wskazania do masażu leczniczego

Masaż leczniczy to wskazana forma terapii chociażby w przypadku występowania bólów kręgosłupa spowodowanych:

- przeciążeniami,
- wadami postawy,
- siedzącym trybem życia,
- zmianami zwyrodnieniowymi,
- przewlekłym stresem,
- nadwagą,
- rwą kulszową.

Innym powodem, dla którego należałoby skorzystać z pomocy fizjoterapeuty są wszelkie przebyte złamania, zwichnięcia oraz skręcenia. Masaż leczniczy ma wówczas na celu zniwelowanie bólu, obrzęku bądź przykurczu oraz odżywienie tkanek i poprawę ich ukrwienia. Masaż leczniczy zalecany jest także w przypadku osób leżących. Brak przykurczy oraz lepsze ukrwienie z pewnością zmniejszą ryzyko wystąpienia niekomfortowych i bolesnych odleżyn.

Jak się przygotować do masażu leczniczego?

Pierwszym krokiem jest wybór doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Masaż leczniczy powinien być przeprowadzony przez osobę posiadającą gruntowną wiedzę z dziedziny anatomii i fizjologii człowieka. Pominięcie tego ważnego szczegółu może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Na czym polega krok drugi? To dokładny i szczegółowy wywiad z pacjentem oraz niezbędne badania ruchomości stawów i testy czynnościowe. Poznanie stanu zdrowia osoby dotkniętej dolegliwościami bólowymi umożliwi dobranie właściwych metod masażu oraz jego intensywności. Krok trzeci i ostatni to cierpliwość. Cecha ta jest nieodzowna, jeżeli chcemy dostrzec efekty pracy z fizjoterapeutą. Przywrócenie sprawności oraz pozbycie się bólu to rozciągnięty w czasie proces wymagający wytrwałości w działaniu. Osiągnięcie zamierzonych efektów zwykle wymaga poddaniu się serii od kilku do kilkunastu sesji zabiegowych.

Masaż leczniczy – przeciwwskazania

Niekiedy stan zdrowia pacjenta wyklucza możliwość przeprowadzenia masażu leczniczego kręgosłupa bądź innej części ciała. W przeciwnym razie stan osoby chorej mógłby ulec znacznemu pogorszeniu. Wywiad przeprowadzony przez doświadczonego terapeutę z pewnością pomoże wychwycić owe sygnały ostrzegawcze a następnie wskazać drogę dalszej diagnostyki w celu dalszego leczenia.

Przeciwwskazania do masażu leczniczego obejmują:

- stan zapalny,
- gorączka,
- przeżuty w przypadku choroby nowotworowej,
- silny obrzęk występujący tuż po urazie,
- podejrzenie złamania kompresyjnego kręgosłupa,
- rany, owrzodzenia, zmiany alergiczne na skórze.

 Dowiedz się więcej na stronie adrianbugno.pl

Adrian Bugno - trener personalny i fizjoterapeuta.
Juliusza Lea 77, 33-332 Kraków, Telefon: 535 700 678. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WlkpWlkp

0 0

Leczniczy to taki bez finiszu w ustach ? 09:54, 19.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

znajomaznajoma

0 0

Piszemy-PRZERZUTY. Pozdrawiam. 11:42, 20.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%