Zamknij

Zakup samochodu po wypadku - na co zwrócić uwagę?

08:47, 17.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:48, 17.02.2020

Powypadkowe samochody cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż auta używane w dobrym stanie technicznym, jednak nawet poważnie uszkodzone pojazdy mają szansę na znalezienie nabywcy. Warto zastanowić się przed ich nabyciem, gdy potrzebuje się dodatkowego auta na części lub w sytuacji, gdy potrafi się samodzielnie naprawiać samochody. Jeżeli interesuje Cię samochód powypadkowy, sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Co stało się z samochodem w czasie wypadku?

Darmowe ogłoszenia sprzedaży samochodów powypadkowych wyróżniają się niskimi cenami bez względu na to, jakiego modelu i marki auta dotyczącą. Niektóre samochody są poważnie uszkodzone, co widać już na pierwszy rzut oka, natomiast inne są zniszczone z zewnątrz jedynie w niewielkim stopniu. Który z pojazdów jest w lepszym stanie? Nie da się tego określić wyłącznie na podstawie zdjęć. Często okazuje się, że źle wyglądająca, rozbita szyba przednia jest mniejszym problemem niż niewidoczne od razu uszkodzenie podwozia lub silnika.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że kupi się powypadkowe auto w bardzo złym stanie technicznym, dobrze jest dokładnie dopytać, w jaki sposób doszło do wypadku. Pewne uszkodzenia pojazdu powstają głównie w wyniku zderzeń bocznych, a inne są powszechne w przypadku zderzeń czołowych i uderzeń w tył samochodu. Dzięki informacjom o przebiegu wypadku, łatwiej ocenić, jakie szkody w rzeczywistości poniósł pojazd.

Jeżeli zamierzało się kupić auta powypadkowe na części, sprawdzenie, co działo się z autem w czasie stłuczki jest równie ważne. Uderzenie czołowe zwiększa ryzyko, że uszkodzeniu uległ silnik w samochodzie, natomiast zderzenie boczne może oznaczać, że podwozie jest w bardzo złym stanie technicznym.

Koszt zakupu części zamiennych

Wybierając na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/ samochód używany po wypadku, powinno się wcześniej sprawdzić, ile będzie kosztować naprawa pojazdu. Ważne jest przyjrzenie się kosztom zakupu części zamiennych, które wymagają wymiany. Często okazuje się, że ceny są tak wysokie, że kupno sprawnego pojazdu jest tańsze. Problematyczną kwestią może być niekiedy sama dostępność podzespołów. Niektóre, mało popularne modele samochodów są tak rzadko spotykane w Polsce, że niemożliwe jest dokupienie do nich niedrogich zamienników dla oryginalnych części zamiennych.

Koszt ewentualnej wymiany części będzie niższy, jeżeli potrafi się samodzielnie dokonać naprawy. Jeżeli potrzebuje się wsparcia mechanika, wydatki na naprawę wzrosną nawet kilkukrotnie. Ponadto problematyczne może być samo znalezienie warsztatu samochodowego, który podejmie się wielu napraw pojazdu w dogodnym czasie.

Dokładne oględziny to podstawa

W przypadku każdego samochodu przed zakupem powinno się dokonać oględzin, jednak gdy chodzi o auta po wypadkach jest to szczególnie ważne. Na https://sprzedawacz.pl/m_warszawa/ znajdzie się wiele ofert, w których zamieszczone są najatrakcyjniejsze zdjęcia pojazdu, a ewentualne mankamenty samochodu są na fotografiach pomijane. Podczas oględzin ma się okazję zobaczyć pojazd z każdej strony, a także zajrzeć pod jego maskę. Dzięki temu można sprawdzić, jaki jest rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Jeżeli zauważy się, że jest bardziej uszkodzony niż wynikało to z opisu w ogłoszeniu, powinno się negocjować cenę sprzedaży z właścicielem. Często duża liczba argumentów na temat nieopisanych wcześniej usterek i kosztów napraw sprawia, że auto po wypadku kupuje się nawet o 25 procent taniej niż wynikało to z początkowej ceny w ogłoszeniu.

Podczas umawiania oględzin powinno się pamiętać, że najlepiej oceni się stan techniczny pojazdu w ciągu dnia. Auto powinno się oglądać w świetle dziennym, najlepiej w miejscu zamieszkania sprzedawcy lub w jego najbliższej okolicy. Dzięki temu można sprawdzić, jak pracuje samochód z zimnym silnikiem. Dodatkowo w przypadku oględzin na miejscu u sprzedawcy, łatwiej jest określić, czy w miejscu postoju auta znajdują się plamy z oleju lub innych płynów eksploatacyjnych. Ich obecność świadczy o tym, że doszło do pęknięcia przewodów zapewniających szczelność różnych instalacji.

Samochody po wypadku a nieuczciwi sprzedawcy

Niektórzy handlarze i sprzedawcy prywatni za wszelką cenę próbują ukryć, że sprzedawany samochód jest po wypadku. W tym celu stosują różne sztuczki, zachęcając do jak najszybszego podjęcia decyzji o zakupie oraz oferując możliwość oględzin jedynie w godzinach wieczornych, gdy można przeoczyć wiele szczegółów.

Handlarze w przypadku aut po wypadkach decydują się zwykle na dokładne wyczyszczenie ich wnętrza, wypolerowanie karoserii oraz usunięcie najbardziej widocznych usterek najtańszym możliwym kosztem. W ten sposób ukrywają poważniejsze wady, odwracając od nich uwagę kupującego. Niedoświadczeni kupujący oraz osoby słabo znające się na mechanice łatwo dają się nabrać na takie sztuczki i często decydują się na zakup samochodu po wypadku, którego stan techniczny uniemożliwia przeprowadzenie napraw. Auto okazuje się bezużyteczne, przez co konieczne jest jego złomowanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%