Zamknij

Wady i zalety mieszkań w stanie deweloperskim

11:49, 09.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:50, 09.01.2020

Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, zazwyczaj podpisujemy umowę na tak zwanym etapie dziury w ziemi, czyli zanim deweloper wybuduje blok. Czasem zdarza się, że firma nie sprzeda wszystkich mieszkań przed wzniesieniem budynku, jednakowoż nadal blok jest jedynie betonowym szkieletem, gdy podpisujemy z firmą umowę. Klucze do mieszkania dostaje się zazwyczaj gdy budynek i znajdujące się w nim lokale są w stanie surowym, a w częściach wspólnych trwają jeszcze prace wykończeniowe. Jest to całkiem sprytne rozwiązanie, gdyż podczas wykańczania mieszkania nie powinny nam przeszkadzać hałasy towarzyszące np. kładzeniu płytek na korytarzach, a dzięki temu, że tego typu prace odkładane są na “po oddaniu kluczy”, owe klucze możemy dostać szybciej.

Tak czy inaczej, odbieramy klucze do mieszkania w stanie deweloperskim, czyli surowym. Zależnie od dewelopera i rodzaju inwestycji, a także jej standardu, możemy spodziewać się różnych rzeczy, jednak stan deweloperski musi być opisany w umowie kupna (sprzedaży) lokalu. Dobry deweloper w Warszawie zapewni nie tylko betonową wylewkę, ale również panele podłogowe w inwestycji o podwyższonym standardzie. Także ramy okienne powinny być drewniane lub, ewentualnie, z wysokiej jakości tworzyw sztucznych - ramy z cienkiego plastiku szybko się odkształcają i niszczą, a okna stają się nieszczelne. Widać więc, że już na etapie wyboru oferty dewelopera należy sprawdzać, jak wygląda stan deweloperski i co dany deweloper oferuje w standardzie, gdyż może się okazać, że za niską ceną za metr kwadratowy kryje się niska jakość wykończenia lokalu.

Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania wykończone pod klucz. Podczas gdy kiedyś naprawdę trudno było kupić mieszkanie w stanie innym niż deweloperski czy surowy, obecnie na rynku pojawia się coraz więcej ofert firm, które za dopłatą są gotowe przygotować mieszkanie wykończone pod klucz, to znaczy: gotowe do zamieszkania. Oferują oni nie tylko wykończenie mieszkania, ale również jego wyposażenie i urządzenie, wliczając w to zaprojektowanie wnętrza przez profesjonalnego projektanta. Czy warto zdecydować się na taką usługę? Może lepiej samemu umówić się z projektantem? A może w ogóle nie potrzebujemy projektanta i wszystko możemy urządzić sami?

Przede wszystkim warto się zapytać, ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na urządzanie mieszkania. Jeśli prowadzimy bardzo aktywne życie i nie mamy czasu na dodatkowe obowiązki w postaci urządzania mieszkania, warto rozważyć zlecenie tego zadania komuś innemu. Z drugiej strony możemy się słusznie obawiać, czy aby na pewno spodoba nam się mieszkanie urządzone przez obcą osobę. Nie będzie to jednak byle kto, ale profesjonalny projektant wnętrz, który ma wyczucie stylu i zna się na rzeczy, a którego na pewno można poprosić, by wziął pod uwagę nasze gusta. Element dostosowania wnętrz na naszych kaprysów dotyczy zarówno projektantów zatrudnianych przez nas, jak i tych zatrudnianych przez deweloperów. Może więc nie ma co brać na siebie tak trudnego zadania jak urządzanie mieszkania?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%