Zamknij

Wózki widłowe terenowe - jak wybrać najlepsze?

13:57, 16.12.2019 J.J Aktualizacja: 14:07, 16.12.2019
Skomentuj

Wózki widłowe terenowe to specjalistyczne wózki jezdniowe unoszące, które wyróżniają wyjątkowo duże wartości udźwigu oraz maksymalnej wysokości podnoszenia. Sprawdzają się w wielu branżach - szczególnie przy transportowaniu na duże odległości dużych i ciężkich ładunków. Jak wybrać najlepszy wózek terenowy? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas zakupu!

Już od ponad 60 lat na rynkach europejskich dostępne są wózki widłowe terenowe. Ich niesłabnąca popularność wynika z dużej uniwersalności i wielofunkcyjności tych pojazdów. W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

- jak wybrać wózek terenowy dopasowany do potrzeb firmy?
- o czym pamiętać przed zakupem?
- czy warto inwestować w osprzęt do wózków widłowych terenowych?
- w jaki sposób najlepiej sfinansować zakup wózka terenowego?

Jednocześnie, mamy nadzieję, że po lekturze tekstu, będziecie wiedzieć jakie kwestie poruszyć na spotkaniu z dealerem wózków widłowych, o jakie parametry pytać i jak przygotować swój biznes pod nowe urządzenie.

Wózek terenowy dopasowany do potrzeb i oczekiwań

Najważniejsze w każdym biznesie jest wybierać sprzęt, który będzie dopasowany do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, a przy tym będzie rozwiązaniem długofalowym. W przypadku urządzeń transportu bliskiego - ich (z reguły) oczywistym głównym zadaniem jest transport różnego typu ładunków (zarówno palet, jak i wielkogabarytowych elementów czy sypkich towarów).
Wózki widłowe terenowe wybiera się zwykle w sytuacji, gdy transport ten odbywa się na zewnątrz pomieszczeń i dotyczy konieczności poruszania się po nierównym terenie, wybojach, wzniesieniach, czy nawet grząskim i błotnistym podłożu. To właśnie dlatego wózki widłowe spalinowe czołowe (mimo możliwości pracy na zewnątrz) nie mogą być wykorzystywane zamiennie z pojazdami terenowymi, gdyż są przystosowane jedynie do poruszania się na utwardzonych i płaskich podłożach.
Wybór konkretnego wózka widłowego terenowego powinien opierać się na kilku najważniejszych pytaniach:

- jaki udźwig powinien mieć sprzęt?
- jaka wysokość podnoszenia będzie przydatna?
- czy wózek powinien mieć napęd na 1 czy na 2 osie?
- czy widły będą wykorzystywane zamiennie z innym rodzajem osprzętu? (jeśli tak - warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, jakie rodzaje elementów są dostępne dla wybranego rodzaju wózka).

Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na rozmiary konstrukcji poszczególnych urządzeń, a najlepiej porównać je z warunkami panującymi w docelowym miejscu pracy. Szczególnie ważne są tu drogi transportowe i przejazdy między składowanymi już ładunkami. Nawet w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz, nie zawsze możliwe jest przesunięcie lub poszerzenie tego typu przejazdów. Dlatego koniecznie należy się upewnić, czy wybrane urządzenie będzie miało swobodę poruszania się i manewrowania.

O czym pamiętać przed zakupem?


 

Jako że koszt zakupu wózka widłowego terenowego jest niemałą inwestycją, przed ostateczną decyzją warto dokładnie przeanalizować wszystkie warunki zawarte w umowie, takie jak:

finalna kwota zakupu urządzenia;
gwarancja na zakup sprzętu;
spodziewany czas realizacji zamówienia;
a nawet - możliwość dostarczenia zakupionego wózka bezpośrednio do firmy (warto upewnić się, czy jest ona wliczona w cenę czy dodatkowo płatna).

Ponadto, należy koniecznie upewnić się, że w zakładzie pracy panują odpowiednie warunki do przyjęcia i obsługi wózka widłowego terenowego. Szczególnie ważne jest to, czy pracownicy (lub chociażby jeden wybrany na stanowisko operatora pracownik) posiada ważne uprawnienia. Jeśli nie, należy koniecznie zadbać o ich wyrobienie poprzez ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Kolejną ważną kwestią jest świadomość tego, iż zakupiony sprzęt zaraz po zakupie powinien zostać zarejestrowany (także w jednym z oddziałów UDT), gdzie należy złożyć stosowny wniosek oraz dokumentację pojazdu.
Bardzo ważne, jest również zadbanie o aspekty czysto techniczne, czyli to:

- kto zajmie się konserwacją urządzenia;
- gdzie garażowany będzie sprzęt.

Wózek widłowy terenowy, mimo iż na co dzień może pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych, powinien być garażowany w suchym, zadaszonym miejscu, co pozwoli zachować go dłużej w dobrym stanie technicznym.

Osprzęt do wózków terenowych - czy to się opłaca?


 

Jeśli chodzi o kwestie osprzętu do wózków terenowych - na rynku dostępne są różne kompatybilne z tego typu wózkami elementy. Zwykle są to łyżki, czerpaki oraz chwytaki, które w dużej mierze ułatwiają składowanie ładunków innych niż palety.
To, czy dodatkowy osprzęt jest konieczny czy zbyteczny zależy od charakteru przedsiębiorstwa, jego głównych zadań, celów oraz tego, jakie towary będzie miał za zadanie przewozić wózek terenowy.
Osprzęt do wózków widłowych terenowych bywa bardzo przydatny szczególnie w branży budowlanej oraz rolnictwie, gdzie urządzenia te transportują często materiały sypkie (począwszy od ziemi, piasku czy gruzu na zbożu skończywszy). Jednak jeśli w przypadku Twojej firmy, wózek terenowy wykorzystywany będzie do przewozu i składowania palet - nie musisz dokupować od razu dodatkowego osprzętu.

Finansowanie zakupu wózka widłowego terenowego

Każdy przedsiębiorca, który przeglądał już oferty zakupu wózków widłowych terenowych (np. tutaj) wie, że zakup tego rodzaju urządzenia to duże przedsięwzięcie. Dlatego, zarówno niewielkie, jak i duże firmy często szukają możliwie jak najbardziej korzystnych i optymalnych sposobów na sfinansowanie zakupu.
Jakie możliwości mają obecnie przedsiębiorcy:

zakup urządzenia za gotówkę;
rozłożenie płatności na raty;
wzięcie urządzenia w leasing.

A dodatkowo, dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno wózków, wiele firm (takich jak np. tu) oferuje możliwość wynajmu urządzeń.

Podsumowanie



Zakup wózka widłowego terenowego powinien być dobrze przemyślaną decyzją, podjętą w oparciu o aktualne potrzeby (w także warunki) przedsiębiorstwa. Warto dokładnie analizować oferty oraz umowy, nie zapominając o obowiązkach, jakie nałożone są na właścicieli wózków jezdniowych unoszących (rejestracja, regularne przeglądy, prawidłowa konserwacja).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%