Zamknij

7 wskazówek, jak skutecznie szukać pracy

artykuł sponsorowany + 15:02, 12.02.2018
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Porażki w zakresie poszukiwania atrakcyjnych ofert pracy przydarzają się najczęściej wtedy, gdy popełniamy kardynalne błędy. Chodzi np. o brak systematyczności czy niesprecyzowane oczekiwania.

Jeśli przyjmujemy postawę proaktywną, istnieje stosunkowo niewielkie prawdopodobieństwo, że nie znajdziemy wymarzonej pracy. Przepis na sukces opiera się na przykładaniu szczególnej wagi do czynników, takich jak:

1. Wyznaczenie celów

Zarabiać 2300 zł brutto lub 10 tys. zł brutto, znaleźć pracę zdalną bądź z elastycznym grafikiem, objąć stanowisko kierownicze, rozpocząć karierę w branży, w której zawsze chcieliśmy pracować – istnieje mnóstwo potencjalnych celów, jakie można osiągnąć w życiu zawodowym. Ważne, by znaleźć to, co ma dla nas szczególne znaczenie. To prosty sposób na osiągnięcie satysfakcji w przyszłości.

2. Systematyczność

Przeglądanie ogłoszeń raz w tygodniu lub wtedy, gdy sobie o tym przypomnimy, to niezbyt efektywna strategia. Chcąc szybko znaleźć pracę odpowiadającą naszym kwalifikacjom i oczekiwaniom, trzeba chwytać okazje. Trudno je wynajdować, gdy nie traktujemy poważnie naszych poszukiwań. Dlatego liczy się systematyczność. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, sprawdzajmy, czy na stronie takiej jak np. Pracuj.pl, nie pojawiły się nowe ogłoszenia.

3. Szybka reakcja

Gdy jakaś oferta przykuje naszą uwagę, rozpoczyna się wyścig z pozostałymi kandydatami. Atrakcyjne stanowiska są szybko zajmowane, dlatego warto reagować najszybciej jak to możliwe. Zbyt długie wahanie może sprawić, że ogłoszenie przestanie być aktualne. Opieszałość to jeden z najczęstszych powodów, ze względu na które nie możemy znaleźć pracy.

4. Profesjonalne dokumenty aplikacyjne

Aby odpowiedzieć na ogłoszenie, musimy stworzyć CV oraz list motywacyjny, jeśli pracodawca tego oczekuje. Warto dostosować treść dokumentów do wymagań wskazanych w ofercie. Nie chodzi oczywiście o podawanie informacji niezgodnych z prawdą, ale o eksponowanie treści, które mogą być szczególnie ważne dla potencjalnego szefa. Konieczność personalizacji dotyczy nie tylko listu motywacyjnego, ale jest istotna również w odniesieniu do życiorysu.

5. Profile w profesjonalnych serwisach

Założenie konta na stronach takich jak np. Pracuj.pl ułatwia kontakt z potencjalnymi pracodawcami, którzy mogą w prosty sposób docierać do informacji na nasz temat. Zdecydowanie się na taki krok sprzyja przede wszystkim nam samym. Możemy np. szybko generować CV i odpowiadać na ogłoszenia.

6. Przygotowanie do rekrutacji

Znalezienie atrakcyjnej oferty pracy i wysłanie aplikacji to zaledwie początek naszej zawodowej drogi. Kolejnym kamieniem milowym jest rozmowa kwalifikacyjna. Aby korzystnie się zaprezentować, musimy włożyć wysiłek w przygotowanie. Warto np. poznać podstawowe fakty na temat firmy oraz zastanowić się nad motywacją.

7. Budowanie wizerunku fachowca

Na swój wizerunek pracujemy od pierwszej chwili. Znaczenie ma nie tylko to, jak wyglądamy. Warto przykładać wagę przede wszystkim do rozwoju zawodowego i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Inne, istotne aspekty to np. słownictwo, mowa ciała itp.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%