Zamknij

Profile PVC i wszystko, co warto o nich wiedzieć!

13:42, 23.05.2022 . Aktualizacja: 13:44, 23.05.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Nie trudno zauważyć, że tworzywa sztuczne zdominowały współczesny świat, jak by nie było, są surowcem, z którego można wytworzyć niemalże wszystko. I wbrew pozorom są ekologiczne, ponieważ większość z nich podlega recyklingowi i mogą powtórnie być wykorzystywane do tworzenia nowych produktów. Wśród elementów zrobionych z tego typu materiałów na szczególną uwagę zasługują profile PVC, wykonane z jednego z najdłużej produkowanych tworzyw syntetycznych. Co warto o nich wiedzieć?

PVC, PCV, PCW, czyli poli(chlorek winylu)

PCV, PCW czy PVC to nic innego jak polichlorek winylu, który jest polimerem syntetycznym pozyskiwanym na drodze polimeryzacji chlorku winylu. Jest to jedno z najdłużej produkowanych tworzyw sztucznych. Na szczególną uwagę zasługują właściwości termoplastyczne PCV, które w połączeniu z dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odpornością na działanie wielu substancji reaktywnych oraz szkodliwych warunków atmosferycznych, pozwala na szerokie wykorzystanie tego tworzywa w wielu różnych branżach i gałęziach gospodarki. Doskonałym przykładem są tutaj profile PVC, których zastosowanie jest niezwykle powszechne.

Polichlorek winylu na szerszą skalę był już wykorzystywany w czasie I wojny światowej – produkowano z niego kauczuk. Jednak reakcja polimeryzacji polichlorku winylu była znana już w XIX wieku. Po II wojnie światowej tworzywo to zdominowało rynki produkcyjne na całym świecie, stając się jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych.


Produkcja profili PCV

Najczęściej profile PCV są produkowane na drodze ekstruzji. Jest to proces polegający na wytłaczaniu profili, którego przeprowadzenie umożliwiają termoplastyczne właściwości polichlorku winylu. Ekstruzja pozwala uzyskać detale o skomplikowanych kształtach. Przy czym warto zaznaczyć, że profile PCV mogą mieć postać twardą lub miękką:

  • PCV nieplastyfikowany – polichlorek winylu twardy
  • PCV plastyfikowany – polichlorek winylu miękki i elastyczny (np. uszczelki)

Sam proces produkcji profili PCV jest wieloetapowy i polega na wcześniejszym zaprojektowaniu profilu oraz wykonaniu narzędzi służących do jego produkcji (głowica i kalibratory). W zależności od potrzeb profile przechodzą również dodatkową obróbkę, taką jak barwienie, cięcie na wymiar, znakowanie, frezowanie, sztancowanie czy wiercenie. Obok ekstruzji do produkcji profili PCV stosuje się również ko-ekstruzję (współwytłaczanie) i post-ekstruzję (łączenie profili – przykładowo miękkiego z twardym).

Profile PCV i ich zastosowanie

Współczesny przemysł i liczne branże produkcyjne wykorzystują profile PCV w niezwykle szeroki sposób. Znajdziemy je praktycznie wszędzie, począwszy od branży budowlanej, gdzie są stosowane przede wszystkim do produkcji stolarki drzwiowej i okiennej, poprzez przemysł energetyczny, medyczny, motoryzacyjny czy elektroniczny. Profile PCV są używane w branży oświetleniowej (profile z lampami LED) oraz chłodnictwie, a także do dekoracji wnętrz czy w przemyśle meblarskim.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%