Zamknij

Stablecoiny - wszystko, co warto o nich wiedzieć

11:49, 01.12.2021 . Aktualizacja: 11:49, 01.12.2021
Skomentuj Foto: Canva Foto: Canva

Stablecoiny to kryptowaluty, których charakterystyczną cechą jest utrzymywanie stabilnej wartości, która jest powiązana z wartością jednej z popularnych walut fiducjarnych, na przykład dolara lub euro. Stablecoiny są obecnie dość popularne, ponieważ ich dość przewidywalna cena pozwala na dokonywanie tanich transakcji w walutach cyfrowych. Obecnie rynek stablecoinów szacuje się na 120 miliardów dolarów.

Co warto wiedzieć o stablecoinach?

Stablecoiny są powiązane z już istniejącą walutą, która jest wspierana przez rząd i banki centralne. Istnieją specjalne rezerwy z pakietami aktywów (gotówka, dług publiczny, krótkoterminowe papiery wartościowe), które są trzymane przez stablecoiny, mając dawać gwarancje ich posiadaczom. Z drugiej strony, większość stablecoinów jest wspieranych właśnie przez długi krótkoterminowe, które mogą nie być tak płynne i uniemożliwiać handel w mniej korzystnych czasach dla gospodarki. Niektórzy uważają stablecoiny za pewnego rodzaju połączenie między walutą fiducjarną a kryptowalutami.

Tether jest uważany za największy stablecoin. Jest on około w połowie zainwestowany w papiery komercyjne (krótkoterminowy dług korporacyjny). W przypadku załamania się rynku papierów komercyjnych (co miało już miejsce w 2020 roku), Tether może stanąć w obliczu znacznych kłopotów z szybką wymianą swoich zasobów na gotówkę i zrekompensowania strat swoim użytkownikom.

Podobnie jak w przypadku bitcoina, posiadacze stablecoinów posiadają swój prywatny klucz do portfela stablecoin i są jedynymi osobami, które mogą mieć dostęp do zgromadzonych środków.

Dlaczego wartość stablecoinów jest stabilna?

Na rynkach kryptowalut obserwujemy wiele zmienności i wahań cen walut cyfrowych. Wydaje się jednak, że stablecoiny są wolne od tych zawirowań. Jak to możliwe?

Przede wszystkim wyróżniamy dwa rodzaje stablecoinów:

  •  zabezpieczone kryptowalutą (np. Ether)
  • zabezpieczone walutą krajową (np. dolarem amerykańskim).

W przypadku niektórych stablecoinów wykorzystywane są specjalne algorytmy, które mogą zarządzać popytem i podażą, dzięki czemu środki w rezerwie odpowiadają temu, co znajduje się w obiegu.

Po co inwestować w stablecoiny?

Można jednak zadać pytanie, po co korzystać ze stablecoinów, skoro posiadają one podobną wartość do dolara? Tym, co zachęca inwestorów do inwestowania w stablecoiny są ich następujące cechy:

  •  handel walutą cyfrową za dolary często wiąże się z dłuższym czasem przetwarzania transakcji oraz wyższymi opłatami transakcyjnymi
  •  stablecoiny można wykorzystywać na wielu giełdach kryptograficznych, w których nie są akceptowane dolary.

Stablecoiny vs inne kryptowaluty

Ceny kryptowalut mogą być bardzo niestabilne, ponieważ na ich wartość nie mają wpływu żadne przepisy ani zasady. Z tego powodu nie wszyscy są skłonni zaufać kryptowalutom, a szczególnie te osoby, które nie lubią dużego ryzyka i inwestycji mocno spekulacyjnych. Naprzeciw wychodzą im stablecoiny, które mają bardziej ustrukturyzowane ramy i są uważane za najbezpieczniejsze kryptowaluty na rynku. Według Bitcoin Up oraz wielu innych zaufanych źródeł zajmujących się badaniem kryptowalut ich cena jest mocno uzależniona od stablecoinów.

Najpopularniejsze stablecoiny

Tether pod względem swojej wartości rynkowej jest uznawany za trzecią co do wielkości walutą cyfrową na świecie. Tether jest uważany za niezwykle stabilną kryptowalutę, ponieważ ilość dolarów amerykańskich, jakie trzymają na swoim koncie, zawsze jest równa ilości kryptowaluty, którą emitują.

USD Coin działa w branży od 2018 roku więc jest stosunkowo nową kryptowalutą, która, jak wynika to z nazwy, jest powiązana z dolarem amerykańskim. USD Coin tokenizuje dolary i pomaga w ich używaniu w Internecie i blockchainach. Oferuje także szybkie wymiany na dolary i odwrotnie. USD Coin został stworzony i jest rozwijany przez Circle i Coinbase.

Binance USD jest denominowany w USD i zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS). Ten nowy stablecoin został uruchomiony we współpracy z Paxos i Binance. Za pomocą BUSD można handlować aż 48 parami walutowymi, a użytkownicy znajdują w nim alternatywę dla walut fiducjarnych, i mogą bez problemu wymieniać je w stosunku 1:1 z dolarem. Wszystkim transakcjom towarzyszą praktycznie zerowe opłaty.

Czy stablecoiny mogą w przyszłości zastąpić dolara?

Obroty stablecoinami wzrastają dość gwałtownie, a wiele międzynarodowych korporacji, takich jak Visa czy PayPal oferują już dokonywanie płatności za pomocą stablecoinów. To, czego nie można odmówić stablecoinom jest fakt, że przelewy międzynarodowe dokonywane za ich pośrednictwem są dużo szybsze i tańsze niż te dokonywane za pośrednictwem banku. Czy to wystarczy, aby zastąpić dolara amerykańskiego? Z pewnością nie stanie się to w niedalekiej przyszłości, jednak w amerykańskim rządzie już pojawiają się obawy co do braku regulacji stablecoinów oraz tego, że mogłyby one zakłócić dotychczasowych system finansowy.

Przed rozpoczęciem inwestowania w stablecoiny należy upewnić się, że portfel inwestycyjny został na tyle zróżnicowany, aby przeciwdziałać ewentualnym wahaniom wartości tego aktywa.

 Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%