Zamknij

Jak wybrać odpowiedni dystrybutor do paliwa?

15:25, 23.09.2021 Aktualizacja: 15:25, 23.09.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Dystrybutor do paliwa jest niewątpliwie kluczowym elementem stacji benzynowej. Rynek dystrybutorów paliw dla stacji benzynowych oferuje odmierzacze paliw różnych modeli i producentów. Jak nie pogubić się w tej różnorodności, dokonać właściwego wyboru i kupić dystrybutor paliwa, który będzie wiernie służył i rozwiązywał powierzone zadania? Prawidłowo dokonany wybór i właściwa eksploatacja dystrybutorów paliw pozwoli na bezpieczne i szybkie zatankowanie samochodu, a co za tym idzie na zysk dla właściciela stacji paliw. Dlatego też nie należy podchodzić do tego pytania beztrosko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dystrybutora do paliwa? 

Wybierając model dystrybutora paliwa dla stacji benzynowych, należy zwrócić uwagę na następujące wskaźniki: cena, niezawodność i wydajność. Wybierając wyposażenie dla stacji paliw, każdy właściciel firmy zaczyna kalkulować koszty związane z eksploatacją i zakupem konkretnego modelu dystrybutora paliw. Obecnie istnieje duża różnica w cenach odmierzaczy paliw produkcji zagranicznej i krajowej. Wynika to głównie z różnicy w wynagrodzeniach za pracę, kosztach produkcji, kosztach transportu oraz kosztach związanych ze sprzedażą produktów.

Firmy zagraniczne często narzucają dodatkowe usługi związane z konserwacją, testowaniem, ubezpieczeniem, co prowadzi do dodatkowych kosztów i obciążeń finansowych dla stacji paliw.

Dystrybutor do paliwa wymaga częstszej konserwacji, wymiany filtrów i konserwacji zapobiegawczej. Pod tym względem polskie dystrybutory paliwa są znacznie tańsze ze względu na lepszą dostępność części zamiennych, zestawów naprawczych i filtrów. Tak więc zakres cen polskich i zagranicznych dystrybutorów paliwa, pomimo deklaracji o obniżeniu cen importowanych urządzeń, nie jest porównywalny.

Systemy filtracji

Prawie wszyscy producenci urządzeń do dystrybucji paliw oferują standardowy system filtracji. W jego skład wchodzą filtry dokładne i zgrubne, separator gazów, komora pływakowa i jest on wykonywany jako oddzielny zespół. Niektórzy producenci polecają jednak monoblokowy filtr-separator gazu, który ma dogodny dostęp do demontażu i oczyszczania jego elementów, a system dwóch filtrów pozwala na znacznie rzadszą wymianę filtra zgrubnego.

W wielu krajowych dystrybutorach paliw stosuje się takie same mierniki objętości i monobloków jak u wiodących światowych producentów, czyli sprawdzony od dawna monoblok i miernik objętości, który jest 4-tłokowym silnikiem hydraulicznym mierzącym objętość paliwa przepływającego przez układ hydrauliczny dystrybutora.

W większości krajowych odmierzaczy paliw stosowany jest zawór elektromagnetyczny dwustronnego działania, zaprojektowany zgodnie z najnowszymi osiągnięciami zagranicznych producentów. Służy do zmniejszenia zużycia paliwa pod koniec wydawania oraz odcięcia dopływu paliwa po wydaniu zadanej dawki. Konstrukcja zaworu pozwala na uzyskanie wyższej klasy dokładności, zapewniając wysoką niezawodność.

Podsumowanie

Stopień zatłoczenia na stacji paliw, gdzie dystrybutor ma być używany, odgrywa ważną rolę w wyborze dystrybutora. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego na stacji paliw nie powinny tworzyć się kolejki. Nawet w przypadku dużego natężenia ruchu na stacjach paliw przy ruchliwych autostradach i w dużych miastach instalacja poczwórnych dystrybutorów znacznie przyspiesza obsługę klientów. Jeśli stacja paliw nie jest zlokalizowana w ruchliwym miejscu, można wybrać ekonomiczną opcję dystrybutora na dwa paliwa.

Material partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%