Zamknij

Psycholog czy psychiatra?

12:29, 20.09.2021 Aktualizacja: 12:34, 20.09.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Pierwsza wizyta u specjalisty od naszego zdrowia psychicznego to zawsze sporo stresu. Samej sytuacji nie ułatwia nam fakt, że w sieci aż roi się od różnych reklam oraz nieprawdziwych informacji. Właśnie dlatego tak wiele osób może mieć problem, w jakich sytuacjach postawić na psychiatrę, a w jakich na psychologa. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kim jest psycholog?

Psycholog to nikt inny jak osoba, która może pochwalić się tytułem magistra psychologii. W związku z tym posiada ona odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności pozwalające na przeprowadzanie testów psychologicznych, a także zdaje sobie sprawę z tego, jak działa ludzka psychika oraz jakie zachowania z niej wynikają. Nie możemy jednak nie wspomnieć o tym, że psycholog nie jest lekarzem. Może on brać udział w różnych praktykach, dzięki czemu będzie w stanie leczyć różne zaburzenia, czy też choroby psychiczne, jednak nie ma możliwości przepisać leków wymagających recepty swojemu pacjentowi. Leczenia z zakresu psychiki możemy szukać między innymi na https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/zdrowie-psychiczne/.

Psychiatra - kto to jest?

Psychiatra to lekarz, który ukończył 6-letnie studia na medycynie ze specjalizacją psychiatrii. Posiada on wiedzę na temat anatomii oraz działania ludzkiego organizmu wraz z mózgiem, oraz układem nerwowym. W związku z tym może on wypisywać swoim pacjentom recepty, a także wystawiać zwolnienia lekarskie. W niektórych wypadkach skieruje on chorego na rehabilitację, czy też leczenie. Jego wiedza jest jednak tylko medyczna, dlatego nie specjalizuje się on w psychoterapii.

Na kogo postawić?

Bardzo często psychiatrzy oraz psychologowie czynnie ze sobą współpracują. Jeden z nich może skierować pacjenta do drugiego, jeśli uzna, że w ten sposób efektywność leczenia zostanie zwiększona. Nie jest tajemnicą, że połączenie odpowiednich leków oraz psychoterapii bardzo często okazuje się niezwykle skuteczne, dlatego współdziałanie osób pracujących w tych profesjach nie jest niczym dziwnym. Warto także wspomnieć, że możliwe jest znalezienie osoby, która jest zarówno psychiatrą, jak i psychologiem, co dla wielu osób może okazać się bardzo korzystne. Zobacz więcej wiadomości branżowych na polskienewsy.com.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%