Zamknij

Plan urlopów - jak należy go poprawnie uzupełnić?

08:53, 17.05.2021 Aktualizacja: 08:54, 17.05.2021
Skomentuj

Bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników przez przedsiębiorstwo, istotną kwestią jest plan urlopów. Przepisy prawa pracy wyraźnie przewidują dla pracowników prawo do urlopu, a jego wymiar zależy od stażu pracy pracownika i wynosi odpowiednio 20 bądź 26 dni. Jak efektywnie zarządzać urlopami w firmie? Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, jak poprawnie wypełnić plan urlopów w swoim przedsiębiorstwie.

Rodzaje urlopów

Plan urlopowy w przedsiębiorstwie z pewnością porządkuje organizację danej działalności. Jedynym przypadkiem, w którym pracodawca nie jest zobowiązany do jego tworzenia jest sytuacja, w której w przedsiębiorstwie nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź jeśli działa i wyraziła zgodę na nie to, by pracodawca planu nie sporządzał. 

Plan urlopów powinien zawierać informację o bieżącym urlopie pracownika, a więc tym, do którego pracownik nabył już prawo oraz o urlopie przyszłym, czyli do którego dopiero nabędzie prawo. Dodatkowo, plan powinien zawierać wiadomości o urlopie uzupełniającym, który wynika ze stażu pracy i wykształcenia oraz urlopie dodatkowym, przysługującym pracownikom na podstawie szczególnych przepisów. 

Zakład pracy co do zasady ma prawo do sporządzenia więcej niż jednego planu, który dotyczy danego roku kalendarzowego. Oznacza to, że przedsiębiorstwo może sporządzać plany urlopowe roczne, kwartalne lub miesięczne. Jeśli w przedsiębiorstwie istnieje wiele działów, każdy dział ma prawo do stworzenia własnego planu urlopowego. Jednocześnie pamiętać należy o tym, że plan powinien być stworzony przed rozpoczęciem okresu, który będzie obejmował. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy do czynienia z rocznym planem urlopowym, plan powinien być stworzony do 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego. 

Jak sporządzić plan urlopowy?

Plan urlopowy powinien uwzględniać obowiązujące przepisy prawa pracy, wobec czego urlop pracownika musi być przede wszystkim nieprzerwany. Urlop może być podzielony na części, jednak w takim przypadku niezbędny jest wniosek pracownika, a także jedna część urlopu nie może być krótsza niż 14 dni. 

Kolejną właściwością, która musi zostać uwzględniona w planie urlopów jest to, że urlop jest coroczny, wobec czego w sytuacji, w której pracownik nie wykorzystał części urlopu za dany rok kalendarzowy, pracodawca musi mu go udzielić do końca września kolejnego roku. 

W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają pracę, uzyskują one prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego im urlopu w danym roku po przepracowaniu każdego miesiąca pracy. Plan powinien także brać pod uwagę osoby powracające do pracy po urlopie macierzyńskim czy też po urlopie bezpłatnym. 

Pracodawca podczas sporządzania planu urlopów powinien brać pod uwagę takie czynniki jak wnioski pracowników oraz ciągłość pracy. Po sporządzeniu planu, powinien on zostać podany do wiadomości zatrudnionych osób w firmie w drodze przyjętej w danym przedsiębiorstwie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, plan urlopów na Inewi.pl zawiera szereg przydatnych informacji, które mogą okazać się przydatne podczas sporządzania planu. 

Prawidłowy i przemyślany plan urlopu jest doskonałym rozwiązaniem w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki temu, przedsiębiorstwo może funkcjonować w sposób ciągły, a także nie spotyka się z problemem nadmiernej absencji. Jest to więc korzystny i przydatny dokument, pozwalający na uporządkowanie funkcjonowania danej działalności. 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LionLion

0 0

Jeśli natomiast szukacie idealnego miejsca na urlop to polecam Zajazd Jurajski w Podlesicach. Bywam tam kilka razy w roku i zawsze wracam do domu zadowolony i wypoczęty. 13:16, 28.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%