Zamknij

Faktoring online - czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

09:25, 21.04.2021 Aktualizacja: 09:26, 21.04.2021
Skomentuj

Mimo, że faktoring funkcjonuje na rynku już sporo czasu i wiele przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania, nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega ta forma finansowania. Warto bliżej zapoznać się z tematem, bo faktoring pomógł już niejednej firmie w przezwyciężeniu problemów finansowych. Co istotne, nie jest to kolejna propozycja kredytu czy też pożyczki. Może właśnie dlatego cieszy się coraz większą popularnością.

Czym jest faktoring? 

Faktoring to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstwa przez podmiot oferujący usługę faktoringu. Usługa faktoringu nie jest sprecyzowana prawnie, jej ogólny charakter jest określony w konwencji zawartej w 1988 r. w Ottawie, jednak przez wiele krajów, w tym Polskę, nie zostało to zatwierdzone. Stąd też o faktoringu mówimy w kategoriach umowy nienazwanej, czyli takiej, która nie jest normatywnie uregulowana. Powstanie faktoringu wymusił w dużej mierze wolny rynek, rozwój gospodarczy, a także potrzeby przedsiębiorców. 

Faktoring jeszcze 15 lat temu należał do rzadkości i kojarzył się przede wszystkim z wielkimi firmami budowlanymi czy też świadczącymi usługi produkcyjne na wielką skalę. Dziś jest inaczej – pojawiło się mnóstwo firm świadczących tego typu pomoc. Zmieniły się kryteria, które należy spełniać, aby móc ubiegać się o faktoring. Wiele czynników wpłynęło na to, że dziś z faktoringu może skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca.

Faktoring w praktyce – co warto wiedzieć? 

Faktoring online warto wyjaśnić na przykładzie. Zawieramy, jako przedsiębiorstwo, umowę z kontrahentem  na wykonanie danej usługi. Może być to stworzenie strony internetowej czy przeprowadzenie inwentaryzacji. Po wykonaniu danej usługi wystawiamy fakturę i czekamy na określoną w umowie zapłatę. I tym momencie możemy się spodziewać przykrej niespodzianki – bo albo wystawiona faktura ma odroczony termin płatności, albo też trafił się nierzetelny usługobiorca, który zwleka z płatnością. Co w takim przypadku można zrobić? 

Z pomocą w tego typu sytuacjach przychodzi właśnie usługa faktoringu. Wystarczy, że jako przekażemy daną fakturę faktorowi, ten przeleje na nasze konto kwotę netto danej faktury, a we własnym zakresie będzie dochodził odzyskiwania należności. Jasna sprawa, nic nie jest za darmo, dlatego też faktor również pobierze  prowizję za wykonanie swojej usługi, natomiast nie jest to zbyt duża kwota – oscyluje w granicach 2–5 % wartości faktury. Niewiele, biorąc pod uwagę, że zyskujemy pieniądze od razu, zachowujemy płynność finansową i nie musimy się martwić o to, jak opłacić pracowników.

Jakie korzyści płyną z faktoringu online?

Faktoring online to idealne rozwiązanie dla firm, wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności – choć nie tylko. Jest to forma finansowania, polecana w szczególności dla początkujących firm, stawiających pierwsze kroki w biznesie. W takich przypadkach faktoring umożliwia szybką inwestycję środków w nowe zlecenie, rozszerzanie swojej działalności poprzez zakup np. nowego sprzętu i tym samym generowanie większych zysków. Pieniądze w wielu przypadkach wpływają na konto już w tym samym dniu, w którym nastąpiła akceptacja wniosku przez firmę faktoringową, więc procedura ta jest bardzo sprawna i nie wymaga zbyt wielu formalności. Całość odbywa się online – wszystko można zrealizować bez wychodzenia z domu czy z firmy. 

Rynek usług faktoringowych w Polsce w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Zniknęły już  ograniczenia, dotyczące tego, kto może skorzystać z faktoringu, jak długo trzeba funkcjonować na rynku i czy wymagane jest zabezpieczenie finansowe. Podwyższane są limity faktoringowe – czyli maksymalne kwoty wystawionych faktur, które może zrealizować faktor. Firmy faktoringowe, by przyciągnąć potencjalnego klienta, zmniejszają też prowizję. Za przykład można przytoczyć tutaj firmę Fandla, która specjalizuję się w faktoringu online już od dłuższego czasu i regularnie dopasowuje swoją ofertę do szybko zmieniających się wymagań rynkowych.

Jak skorzystać z faktoringu online?

Nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy złożyć wniosek na stronie internetowej wybranej firmy faktoringowej, podać NIP przedsiębiorstwa oraz wysłać faktury, jakich ma dotyczyć faktoring. Całość zajmuje kilka minut. Niepotrzebne są dokumenty w formie papierowej. Procedury są maksymalnie uproszczone, gdyż firmy faktoringowe zdają sobie sprawę, że zbyt duża liczba formalności zniechęca potencjalnych klientów. Wystarczy parę kliknięć myszką, a wniosek jest już wysłany. Po jego akceptacji pieniądze przelewane są na podane konto bankowe. Niezbyt skomplikowane, prawda?

Faktoring online błyskawicznie rozwiązuje problemy finansowe!

Przyszło nam żyć w nietypowych czasach. Wiele firm, mimo pomocy rządowej, musi niestety zawiesić lub całkowicie zakończyć swoją działalność. Niektóre branże cierpią bardziej, niektóre mniej, jednak każdy i tak odczuwa zmianę. Mnóstwo przedsiębiorców ratunek widzi tylko w kredycie bankowym, ale niekoniecznie jest to jedyna opcja. Faktoring online to nowoczesne rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo, a także płynność finansową przy niewielkich kosztach własnych. Niejedno przedsiębiorstwo dzięki faktoringowi wyszło już z finansowych tarapatów i zaczęło dynamicznie się rozwijać.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Bibby Financial ServBibby Financial Serv

0 0

Faktoring pozwala na utrzymanie płynności finansowej, stabilne funkcjonowanie firmy i zapobieganie zatorom finansowym, dlatego warto rozważyć warto rozważyć wsparcie firmy finansowaniem pozabankowym - zwłaszcza w obecnych czasie kryzysy spowodowanego pandemią. Można je uzyskać w banku lub w niezależnych firmach faktoringowych, które są znacznie bardziej skłonne do świadczenia usług niż banki do udzielania kredytów. Zatem jest to szansa dla wielu przedsiębiorców w czasie obecnej na rynku niepewności. 11:50, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%