Zamknij

Wpływ pandemii na poznański rynek nieruchomości

09:51, 10.02.2021 Aktualizacja: 09:53, 10.02.2021
Skomentuj

Trwająca w Polsce od niespełna roku pandemia COVID – 19 ma ogromny wpływ na obecną sytuację gospodarczą. Skutki rządowych restrykcji odczuły wszystkie segmenty gospodarki, w tym także rynek nieruchomości, który jest ściśle powiązany z sytuacją w branży budowlanej, czy polityką banków w zakresie kredytów hipotecznych. Oczywiście oddziałuje na niego również zamknięcie innych branż, a także niepokój społeczeństwa wywołany strachem i niepewnością jutra. Jak więc kształtują się obecnie ceny mieszkań na sprzedaż w Poznaniu? Czy nadal jest popyt na mieszkania do wynajęcia?

Jak koronawirus wpłynął na ceny nowych i używanych mieszkań w Poznaniu?

W początkowym etapie pandemii niektórzy eksperci prognozowali spadek cen mieszkań na sprzedaż. W oparciu o twarde dane z III kwartału 2020 roku można stwierdzić, że ich przewidywania się nie sprawdziły. Sukcesywnie odnotowywano wzrost cen za m2,, jednak był on wolniejszy niż przed kryzysem wywołanym koronawirusem. Według raportu AMRON – SARFiN z tego okresu średnia cena transakcyjna za 1m2 mieszkania na rynku pierwotnym wynosiła 7 023zł i była o 2,87% wyższa niż kwartał wcześniej. W odniesieniu do cen z III kwartału 2019 wzrost ten wyniósł aż 10,32%.

Obserwując rynek wtórny należy stwierdzić, że ceny mieszkań na sprzedaż w Poznaniu również rosły wolniej niż przed pandemią. Według danych zawartych w raporcie NBP w III kwartale 2020 średnia cena za m2 takiego mieszkania wynosiła 6882zł, a wzrost w odniesieniu do poprzedniego kwartału wyniósł 2,3%.

Okres wolniejszego wzrostu cen nieruchomości, może być dobrym momentem na znalezienie i zakup wymarzonego mieszkania. Atrakcyjne ogłoszenia tego typu można znaleźć w serwisie Allegro, który umożliwia filtrowanie ofert według własnych preferencji. Zobacz mieszkania na sprzedaż w Poznaniu.

Lockdown gospodarczy jako przyczyna spadków na rynku najmu mieszkań w Poznaniu

Ograniczenia gospodarcze wywołane pandemią znacząco wpłynęły na krajowy rynek najmu. Podobnie sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie znacznie spadł popyt na mieszkania do wynajęcia. Przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać w kilku składowych:

- zamknięcie granic – w jego wyniku obcokrajowcy (głównie ze wschodu) nie przyjechali do pracy i nie muszą wynajmować mieszkań;
- nauka zdalna – studenci nie wynajmują mieszkań, ponieważ biorą udział w zajęciach będąc w rodzinnych domach;
- ograniczenie ruchu turystycznego – zarówno krajowego jak i międzynarodowego.

Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami na wynajem w Poznaniu sprawiło, że podaż jest obecnie dużo większa niż popyt. W związku z tym właściciele takich nieruchomości w celu szybszego znalezienia chętnych musieli obniżyć czynsze najmu. Średnia miesięczna stawka czynszu najmu mieszkania w Poznaniu w III kwartale 2020 roku wynosiła 1 268zł i była o 1,63% niższa niż kwartał wcześniej. W porównaniu z danymi z adekwatnego okresu roku poprzedniego odnotowano nieznaczny wzrost, który wyniósł 0,08%.

Większa podaż i niższe opłaty za najem mieszkania w Poznaniu mogą być czynnikiem, który zachęci do podjęcia decyzji o wynajmie mieszkania lub zamianie już wynajmowanego na większe lub znajdujące się w lepszej lokalizacji. Zobacz mieszkania do wynajęcia w Poznaniu.

Podsumowanie

Branża nieruchomości podobnie jak cała gospodarka odczuła negatywne skutki lockdownu. Rządowe restrykcje oraz niepewność jutra sprawiły, że wiele osób odłożyło w czasie decyzję o zakupie czy najmie nieruchomości. Wzrost cen mieszkań w Poznaniu znacznie spowolnił, mimo iż nowych inwestycji jest mniej niż przed pandemią. Wiąże się to oczywiście z wydłużonym procesem uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy wskutek czasowej niedostępności urzędów, czy konieczności zdalnego załatwiania spraw. Spowolnienie może być dobrym momentem na zakup nieruchomości, czy podpisanie umowy najmu ze względu na możliwość wynegocjowania korzystniejszej ceny zanim rynek wróci do stanu sprzed pandemii.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%