Zamknij

Jakich lekarzy odwiedzić z dzieckiem? 3 najczęściej odwiedzanych specjalistów

17:36, 08.02.2021 Aktualizacja: 17:37, 08.02.2021
Skomentuj

Kochając swoje dziecko, staramy się wybrać najlepszego dla niego pediatrę. Zdarza się jednak, że potrzebna może być pomoc specjalisty. Jakich lekarzy odwiedzić z dzieckiem? Czy wizyta u pediatry jednak wystarczy? Poznajcie 3 najczęściej odwiedzanych specjalistów.

Pediatra — opieka podstawowa.

Mimo dobrego stanu zdrowia, maluch powinien być pod stałą opieką swojego pediatry. To lekarz, który będzie prowadził dziecko aż do ukończenia 18 roku życia. Warto więc, wybierając pediatrę, robić to z ogromną starannością. W razie potrzeby to właśnie pediatra będzie kierował malucha na dodatkowe badania.

Lekarz, który zna historię zdrowia dziecka, będzie w stanie z największą dokładnością ocenić jego rozwój oraz zauważyć jakiekolwiek anomalie. Pamiętaj również, że to właśnie ten lekarz powinien być dla Ciebie najbardziej zaufanym źródłem informacji i to z nim należy konsultować wszelkie obawy i spostrzeżenia. Z tego powodu odradza się zmiany pediatry w ciągu życia dziecka.

Pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć w przeciągu pierwszych 4 tygodni życia. Już pomiędzy 6 a 8 tygodniem trzeba wykonać szczepienia obowiązkowe, które zostaną wpisane do książeczki zdrowia. Pediatra ma olbrzymią wiedzę i spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Choć nie jest specjalistą, to właśnie z tych powodów jemu należy się pierwsze miejsce na naszej liście.

Kardiolog — serce pod kontrolą.

Skierowanie do kardiologa otrzymuje się, jeśli pediatra podejrzewa wady w rozwoju serca dziecka. Objawem tych wad jest m.in. szmer, jaki można usłyszeć podczas badania osłuchowego, a także zauważalne zmęczenie dziecka w czasie spożywania mleka (ssania).

Do pozostałych objawów, wskazujących na kłopoty natury kardiologicznej należą: trudności z przybieraniem na wadze (w przypadku noworodków), utrzymującą się stale bladość skóry wraz z okresowo pojawiającymi się sinym zabarwieniem, dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej.

Jeśli objawy te utrzymują się i występują dłużej niż kilka dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pediatra wręczy rodzicom skierowanie do kardiologa. Może w tym przypadku udać się na wizytę prywatnie, na przykład do kardiolog dziecięcy Poznań, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim przyjęciu i jak najbardziej fachowej pomocy.

Neurolog — pomoc w rozwoju fizycznym.

Nie należy porównywać rozwoju dziecka z tymi znanymi nam dotychczas. Bywa, że niektóre rozwijają się wyjątkowo powoli przez pierwsze 2 lata życia a później znacząco prześcigają swoich rówieśników.

Jak więc odróżnić nieco wolniejszy rozwój od poważnych problemów fizycznych? Do najczęstszych symptomów, które powinny skłonić nas do wizyty u neurologa, należą: wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, brak odruchu śledzenia wzrokiem po 3 miesiącu życia, a także utrzymująca się asymetria ciała.

Zdarza się, że neurolog zleci wykonywanie ćwiczeń — nie jest to powód do zmartwień. Często neurolodzy proszą o wykonywanie ćwiczeń z dzieckiem w celach profilaktycznych, nawet jeśli dolegliwości ustąpiłyby samoczynnie. Wtedy nie warto się od nich wykręcać, a potraktować jako zdrowy sposób na zacieśnianie więzi z dzieckiem i nieco ciekawszą formę spędzania czasu.

Niezależnie, jakiego specjalistę odwiedzisz ze swoim dzieckiem…

Pamiętaj, że kluczem w jego zdrowym życiu teraz i w przyszłości jest profilaktyka. Dbaj o zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość ruchu oraz jak najlepszą więź między Wami. Dzięki temu połączeniu maluch będzie wyrastał w optymalnych warunkach, żeby stać się zdrowym i szczęśliwym człowiekiem.

Materiał partnera

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%