Zamknij

Klimatyzator przenośny ma wiele zalet - kup go teraz taniej!

12:58, 04.01.2021 Aktualizacja: 12:59, 04.01.2021
Skomentuj

Klimatyzator przenośny to urządzenie chłodzące ze średniej półki cenowej, które świetnie sprawdzi się u osób poszukujących rozwiązań do niewielkich pomieszczeń. To również dobra opcja w przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić na klimatyzację ścienną montowaną na stałe. Zimą, poza sezonem klimatyzatory są dodatkowo tańsze niż latem. Poniżej wyjaśniamy również, dlaczego klimatyzer (nazywany klimatyzatorem bez rury) nie jest skuteczny i nie warto sięgać po niego na sklepową półkę.

Klimatyzator przenośny – co to za urządzenie?

Pod pojęciem klimatyzator pokojowy kryją się dwa urządzenia:

  • Klimatyzator ścienny split lub multisplit – montowany na stałe, bez możliwości przemieszczania. Składa się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej lub kilku jednostek zewnętrznych.
  • Klimatyzator przenośny – zazwyczaj w formie monobloku, tzn. posiadający wszystkie elementy w jednej obudowie, usuwający ogrzane powietrze poza budynek poprzez rurę wyrzutową wystawianą przez okno lub otwór w ścianie.

Elementy, które znajdują się w obu typach urządzeń to parownik i skraplacz, czyli wymienniki ciepła oraz sprężarka i zawór rozprężny. Parownik bierze udział w pobieraniu ciepłego powietrza z pomieszczenia, a skraplacz w jego oddawaniu. Ochłodzenie tego powietrza jest możliwe dzięki krążącemu między elementami czynnikowi roboczemu.

W klimatyzatorze przenośnym ciepłe powietrze jest usuwane przez wspomnianą rurę wyrzutową, bez której klimatyzator nie mógłby funkcjonować. Nie daj się zatem nabrać na nazewnictwo producentów, którzy często próbują nas przekonać, że klimatyzer jest klimatyzatorem bez rury. 

To tanie urządzenie jest nieskuteczne – wykorzystuje wodę lub kostki lodu, które szybko się rozpuszczają, a urządzenie nie chłodzi. Wręcz powoduje, że w pomieszczeniu wydaje się być cieplej w wyniku nagromadzenia pary wodnej.

Klimatyzatory przenośne w dobrej cenie – jak wybrać?

Na rynku znajdziesz obecnie wiele urządzeń poniżej 2 tys. zł, które są skuteczne i wydajne – sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych w nachlodno.pl. Zimą ceny są często dużo niższe!

Przed zakupem zwróć uwagę na moc chłodniczą klimatyzatora – schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga około 0,03 kW mocy chłodzącej, dlatego np. w przypadku pokoju o powierzchni 30 m² i standardowej wysokości 2,7 m posługujemy się wzorem: 30 x 2,7 x 0,03. Otrzymany wynik oznacza sugerowaną moc urządzenia.

Jeśli pomieszczenie, które chcesz schłodzić znajduje się w budynku słabo izolowanym cieplnie, znajduje się on na poddaszu i/lub okna wychodzą na południowy zachód, a dodatkowo są w nim używane urządzenia elektryczne, powiększ wynik o 20%.

Zalety klimatyzatora przenośnego

Prócz korzystnej ceny, wśród zalet klimatyzatorów przenośnych możemy również wymienić:

  • Mobilność, która umożliwia łatwe przenoszenie urządzenia między pokojami, w zależności od aktualnych potrzeb.
  • Łatwy i szybki montaż, niewymagający zatrudniania ekipy montażowej, co również oznaczałoby dodatkowe koszty.
  • Szybkie uzyskanie pożądanej temperatury, a więc komfort termiczny niemal natychmiast po wyjęciu urządzenia z pudełka.
  • Możliwość zakupienia urządzenia całorocznego, ponieważ niektóre modele klimatyzatorów przenośnych, np. Fersk Vind, są urządzeniami 4w1 – nie tylko chłodzą, ale i ogrzewają, wentylują i osuszają powietrze.
  • Ekologiczność – stosowane w nowoczesnych klimatyzatorach przenośnych czynnik chłodniczy R290 nie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego i jest w zupełności bezpieczny.

Klimatyzator przenośny jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na stosunek jego ceny do możliwości i wydajności. Warto kupić go poza sezonem – w przypadku ciepłej zimy możesz nawet zastąpić nim ogrzewanie.

Więcej porad na temat tanich klimatyzatorów przenośnych znajdziesz w poradniku:  https://nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-pokojowy/. 

Artykuł partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%