Zamknij

Kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

10:07, 28.12.2020 J.J Aktualizacja: 10:08, 28.12.2020
Skomentuj

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Dlatego tak trudno z niego zrezygnować. W niektórych sytuacjach da się jednak wypowiedzieć umowę OC i zmienić ubezpieczyciela. Kiedy i jak można to zrobić?

Wypowiedzenie umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym może być skomplikowane. Można dowiedzieć się o nim więcej w poradniku ubezpieczeniowym znajdującym się na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/wypowiedzenie-oc/.

Kiedy nie ma potrzeby wypowiadania umowy OC?

W niektórych sytuacjach wymienionych w art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie trzeba wypowiadać umowy OC, ponieważ ulega ona samoistnemu rozwiązaniu. Dzieje się to, gdy:

  • pojazd mechaniczny zostanie wyrejestrowany lub zarejestrowany za granicą,
  • właściciel samochodu udokumentuje jego trwałą utratę nie mającą związku ze sprzedażą,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe wystawiające polisę ogłosi upadłość.

W tym ostatnim wypadku pojazd nie zostaje od razu pozbawiony ubezpieczenia. Dzieje się tak dopiero po trzech miesiącach od upadku firmy ubezpieczeniowej.

Dlaczego kierowcy mogą chcieć wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Jedyną zmienną cechą ubezpieczenia OC jest jego cena. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każda ochrona odpowiedzialności cywilnej ma taki sam zakres. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na najtańsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Można je znaleźć na przykład w porównywarkach OC, takich jak ta na stronie https://ranking-oc-ac.pl/.

Zdarza się, że właściciele pojazdów decydują się na zmianę ubezpieczyciela OC właśnie dlatego, że nie chcą przepłacać za ochronę odpowiedzialności cywilnej. Mogą zrezygnować z umowy w kilku przypadkach.

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Nie da się wypowiedzieć umowy ochrony odpowiedzialności cywilnej w dowolnej chwili. Wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest możliwe:

  • na koniec okresu ubezpieczeniowego,
  • po automatycznym przedłużeniu polisy,
  • po zakupie ubezpieczonego samochodu.

Oprócz wypowiedzenia umowy OC możliwe jest też odstąpienie od niej. Zgodnie z treścią ustawy o prawach konsumenta można skorzystać z tego przywileju tylko po wykupieniu polisy “na odległość”, na przykład przez internet. Wtedy możliwe jest odstąpienie od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.

Wypowiedzenie OC przed końcem roku polisowego

Koniec roku polisowego jest jedną z okazji do zmiany ubezpieczyciela OC. Najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, które ją wystawia, o chęci rezygnacji z dalszego ubezpieczenia. W przeciwnym razie polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Po rezygnacji z ochrony w jednym towarzystwie należy pamiętać o natychmiastowym wykupieniu OC w innej firmie w celu uniknięcia luki w ubezpieczeniu.

Wypowiedzenie po automatycznym przedłużeniu OC

Również po automatycznym przedłużeniu polisy można ją wypowiedzieć, o ile zdążyliśmy już wykupić OC w innym TU. W takiej sytuacji trzeba jednak zapłacić za wykorzystany okres podwójnej ochrony ubezpieczeniowej w obu towarzystwach.

Wypowiedzenie umowy OC po zakupie auta

Jeśli nowy właściciel pojazdu chce wypowiedzieć umowę OC po jego zakupie, może to zrobić w dowolnym momencie. Musi wtedy zadbać o ubezpieczenie samochodu w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Nabywca używanego samochodu ma także prawo korzystać z jego ubezpieczenia do końca roku polisowego. Powinien tylko upewnić się, że samochód rzeczywiście ma aktualną polisę, a jeśli ubezpieczenie było płacone w ratach, że wszystkie z nich zostały uiszczone. W przeciwnym wypadku można nie dopilnować opłacenia jednej z rat, co zaskutkuje nieprzedłużeniem ochrony na kolejny rok, a nawet wpisaniem właściciela pojazdu do Krajowego Rejestru Dłużników, naliczeniem odsetek od niezapłaconej raty i wszczęciem windykacji.

Nabywca używanego samochodu nie może zapomnieć o tym, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie przedłuża się automatycznie. Przed jej zakończeniem należy wykupić nowe ubezpieczenie na kolejny rok.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie OC można złożyć:

  • osobiście w oddziale TU,
  • przez internet,
  • za pośrednictwem firmy kurierskiej,
  • drogą pocztową.

O terminie wypowiedzenia w wypadku przesłania go drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego, a w razie skorzystania z usług firmy kurierskiej — dzień, w którym przesyłka dociera do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co należy zrobić po wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia?

Bez wątpienia już przed wypowiedzeniem umowy należy wykupić polisę na kolejny rok. Przedtem warto wybrać jak najtańsze ubezpieczenie. Pomoże w tym porównywarka OC, w której można zestawić propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać najlepszą wersję OC oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%