Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Dlatego tak trudno z niego zrezygnować. W niektórych sytuacjach da się jednak wypowiedzieć umowę OC i zmienić ubezpieczyciela. Kiedy i jak można to zrobić?
Wypowiedzenie umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym może być skomplikowane. Można dowiedzieć się o nim więcej w poradniku ubezpieczeniowym znajdującym się na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/wypowiedzenie-oc/.
W niektórych sytuacjach wymienionych w art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie trzeba wypowiadać umowy OC, ponieważ ulega ona samoistnemu rozwiązaniu. Dzieje się to, gdy:
W tym ostatnim wypadku pojazd nie zostaje od razu pozbawiony ubezpieczenia. Dzieje się tak dopiero po trzech miesiącach od upadku firmy ubezpieczeniowej.
Jedyną zmienną cechą ubezpieczenia OC jest jego cena. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każda ochrona odpowiedzialności cywilnej ma taki sam zakres. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na najtańsze oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Można je znaleźć na przykład w porównywarkach OC, takich jak ta na stronie https://ranking-oc-ac.pl/.
Zdarza się, że właściciele pojazdów decydują się na zmianę ubezpieczyciela OC właśnie dlatego, że nie chcą przepłacać za ochronę odpowiedzialności cywilnej. Mogą zrezygnować z umowy w kilku przypadkach.
Nie da się wypowiedzieć umowy ochrony odpowiedzialności cywilnej w dowolnej chwili. Wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest możliwe:
Oprócz wypowiedzenia umowy OC możliwe jest też odstąpienie od niej. Zgodnie z treścią ustawy o prawach konsumenta można skorzystać z tego przywileju tylko po wykupieniu polisy “na odległość”, na przykład przez internet. Wtedy możliwe jest odstąpienie od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.
Koniec roku polisowego jest jedną z okazji do zmiany ubezpieczyciela OC. Najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, które ją wystawia, o chęci rezygnacji z dalszego ubezpieczenia. W przeciwnym razie polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Po rezygnacji z ochrony w jednym towarzystwie należy pamiętać o natychmiastowym wykupieniu OC w innej firmie w celu uniknięcia luki w ubezpieczeniu.
Również po automatycznym przedłużeniu polisy można ją wypowiedzieć, o ile zdążyliśmy już wykupić OC w innym TU. W takiej sytuacji trzeba jednak zapłacić za wykorzystany okres podwójnej ochrony ubezpieczeniowej w obu towarzystwach.
Jeśli nowy właściciel pojazdu chce wypowiedzieć umowę OC po jego zakupie, może to zrobić w dowolnym momencie. Musi wtedy zadbać o ubezpieczenie samochodu w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Nabywca używanego samochodu ma także prawo korzystać z jego ubezpieczenia do końca roku polisowego. Powinien tylko upewnić się, że samochód rzeczywiście ma aktualną polisę, a jeśli ubezpieczenie było płacone w ratach, że wszystkie z nich zostały uiszczone. W przeciwnym wypadku można nie dopilnować opłacenia jednej z rat, co zaskutkuje nieprzedłużeniem ochrony na kolejny rok, a nawet wpisaniem właściciela pojazdu do Krajowego Rejestru Dłużników, naliczeniem odsetek od niezapłaconej raty i wszczęciem windykacji.
Nabywca używanego samochodu nie może zapomnieć o tym, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie przedłuża się automatycznie. Przed jej zakończeniem należy wykupić nowe ubezpieczenie na kolejny rok.
Wypowiedzenie OC można złożyć:
O terminie wypowiedzenia w wypadku przesłania go drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego, a w razie skorzystania z usług firmy kurierskiej — dzień, w którym przesyłka dociera do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.
Bez wątpienia już przed wypowiedzeniem umowy należy wykupić polisę na kolejny rok. Przedtem warto wybrać jak najtańsze ubezpieczenie. Pomoże w tym porównywarka OC, w której można zestawić propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać najlepszą wersję OC oraz innych ubezpieczeń komunikacyjnych.
Materiał partnera
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
jak jest segregacja to prawie zmieszanych sie nie wywala ja wystawiam smieci zmiszane raz na 3 miesiace bo co miesiac kosz jest pusty przy segregacji a place co miesiac a wy jeeszcze chcecie wiecej weezcie sie za osiedla tam jest najwiecej smieci w domkach jednorodzinnych tego nie ma jak sie segreguje
domu
08:59, 2025-07-09
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Wszystkim nie dogodzisz - dal jednych jesteś BE a dla innych CACY. Takie to nasze życie już jest!
hejka
07:35, 2025-07-09
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
Od lat odstawiam tyle samo śmieci - zgodnie z harmonogramem wystawiam max pełen jeden kubeł - czasem do połowy zapełniony, ale opłata jest za pełny, wystawiam też po jednym worku plastików i szkła. Nie zauważyłem abym produkował więcej śmieci!!! Wiadomo, że są nowi produkujący, ale oni też płacą.
hejka
07:27, 2025-07-09
Koła poza obrysem, tłumik jak armata. Sprawdzili ich...
Przez Bodzewo też jakiś baran jeździ wieczorami na krosie który ma na 100% wydech nie spełniający żadnych norm ... czy on czuje jakąś radość z tego powodu?
hehe
07:18, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz