Zamknij

Czy na L4 można wychodzić z domu?

12:29, 23.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:30, 23.12.2020

To pytanie zadał sobie choć raz każdy pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie. Co oznaczają kody chorobowe umieszczane na zwolnieniu? W jakich przypadkach można opuścić dom, będąc na L4? Jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie zasad? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Kody chorobowe - czym są?

Na zwolnieniu lekarskim często są również wystawiane literowe kody chorobowe, które mają wpływ na długość zasiłku chorobowego oraz jego wysokość. Warto wiedzieć, co oznaczają:

A - niezdolność do pracy spowodowana taką samą chorobą, co przy ostatnim zwolnieniu lekarskim, o ile przerwa między zwolnieniami nie była dłuższa niż 60 dni;

B - niezdolność do pracy ze względu na ciążę;

C - niezdolność do pracy spowodowana chorobą alkoholową;

D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;

E - niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną.

Kody literowe mają bardzo duże znaczenie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Jeśli na zwolnieniu lekarskim widnieje „B” oznacza to, że pracodawca musi naliczyć 100% wynagrodzenia chorobowego - w przeciwnym wypadku ciężarna kobieta otrzyma mniejszy zasiłek. W przypadku kodu „D” i „B” okres przydzielania zasiłku zostaje wydłużony ze 180 do 270 dni. Z kolei osobie, która otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem „C” nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego przez 5 dni od pierwszego dnia zwolnienia. Lekarz wystawia kody chorobowe w określonych przypadkach, a ich brak nie oznacza utraty prawa do zasiłku chorobowego.

L4 a wychodzenie z domu - jakie są zasady?

W przypadku choroby pracownika, lekarz wystawia zwolnienie lekarskie, nazywane potocznie L4. Czy można wychodzić z domu w okresie choroby? Teoretycznie jest to możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Osoby, które mogą wychodzić z domu podczas zwolnienia chorobowego, powinny udawać się jedynie na krótki spacer. Z kolei chorzy, którzy muszą bezwzględnie przebywać w domu, mogą go opuścić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. wizyty u lekarza czy w aptece. O tym, czy będąc na zwolnieniu można wychodzić z domu, decydują kody umieszczone na zwolnieniu przez lekarza.

Kod na zwolnieniu lekarskim - co oznacza?

O tym, czy na L4 można wychodzić z domu decyduje kod na zwolnieniu lekarskim:

kod 1 - oznacza, że chory musi bezwzględnie leżeć. Warto wiedzieć, że zarówno pracodawca, jak i ZUS mogą skontrolować, czy pracownik pozostaje w swoim domu. Jeśli nie zastaną chorego na miejscu, czekają go przykre konsekwencje, np. wstrzymanie wypłaty wynagrodzenie za czas choroby lub utrata zasiłku chorobowego. Opuszczenie domu jest możliwe tylko w sytuacji wizyty u lekarza, w aptece lub konieczności udania się do szpitala;

kod 2 - oznacza, że chodzenie nie wpływa na stan choroby (np. w przypadku złamanej ręki). Chory może zatem opuszczać dom w celu wykupienia leków, udania się na spacer lub zrobienia zakupów spożywczych w pobliskim sklepie. Dwójka na zwolnieniu lekarskim nie oznacza jednak uczestnictwa w imprezie u znajomych czy zakupów w galerii handlowej, trwających kilka godzin. Niedopuszczalne jest również prowadzenie prac remontowych. W tym przypadku ZUS i pracodawca także mogą skontrolować pracownika i domagać się wyjaśnień, gdzie był oraz co robił. Jeśli pracownik planuje spędzić czas choroby w innym miejscu, np. u rodziny, powinien zgłosić zmianę miejsca pobytu.

Jeśli pracodawca odkryje nieuczciwość pracownika ma on prawo nie tylko do zmniejszenia jego wynagrodzenia, ale również zwolnienia dyscyplinarnego. W czasie zwolnienia chorobowego kontrolowane jest również, czy pracownik nie wykonuje innej pracy, także tej bezpłatnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%