Już 27 czerwca w pięciu miastach w Polsce odbędą się koncerty plenerowe pod wspólnym szyldem Europejskiego Święta Muzyki. W Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Bydgoszczy i Gdańsku ponad stu artystów zagra wyjątkowy multikoncert, który zwieńczy program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie, odbywające się w różnych częściach kraju, będzie nie tylko ukoronowaniem działań prowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury od stycznia tego roku, lecz także symbolicznym momentem wspólnego świętowania europejskich wartości.
Spot zapowiadający koncerty finałowe prezydencji
Piosenka na cztery strony świata
Międzynarodowe Targi Poznańskie, start godz. 20:00
To największe ze wszystkich finałowych wydarzeń. Na czterech scenach artyści opowiedzą o: solidarności, przyrodzie, ekologii, równowadze, technologii, cyfryzacji oraz filozofii, duchowości i poezji.
Wystąpią m.in.: Miuosh, Zespół Śląsk, Edyta Górniak, Julia Pietrucha, Justyna Steczkowska, Krystyna Prońko, Maciej Musiałowski, Maria Peszek, Mała Armia Janosika, Natalia Przybysz, Mela Koteluk, Dawid Tyszkowski, Mery Spolsky, Piotr Rogucki, Natalia Szroeder, Laboratorium Pieśni, Bokka, Kev Fox, Konrad OldMoney, Frawst, Johnny Gr4ves, Percival Schuttenbach, Olga Jankowska, Bovska, Anna Maria Jopek, Kamil Bednarek, Natalia Kukulska, Maciej Maleńczuk/HomoTwist, Janusz Radek, Katarzyna Groniec, Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny.
Przez ostatnie sześć miesięcy Polska przewodniczyła Radzie Unii Europejskiej - tworzyliśmy razem przyszłość Europy, wskazując strategie i kierunki rozwoju na przyszłość. Z tej okazji w całej Polsce z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany był specjalny program kulturalny na który złożyły się setki wydarzeń: koncertów, festiwali, spektakli teatralnych, warsztatów i spotkań.
„Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to czas, w którym Polska miała okazję budować dialog, wzmacniać współpracę państw członkowskich oraz promować wspólne wartości poprzez kulturę. To także moment, w którym pokazaliśmy bogactwo, różnorodność i znaczenie polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Program, złożony z kilkuset wydarzeń, powstał dzięki ścisłej współpracy wielu ludzi, organizacji pozarządowych i instytucji, a jego wielki finał - Europejskie Święto Muzyki - jest symbolicznym podsumowaniem naszych wspólnych europejskich dążeń” - mówi Hanna Wróblewska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„To projekt, który podkreśla rolę muzyki jako narzędzia budowania wspólnoty i dialogu. Daje przestrzeń dla różnych gatunków, pokoleń i perspektyw, a jednocześnie pokazuje, że wartości kultury są uniwersalne i aktualne w całej Europie oraz że kultura jest wspólna dla nas wszystkich” - mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Wspólne święto w duchu otwartości, dialogu i różnorodności to kulminacja półrocznego programu kulturalnego organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi partnerami i miastami. To wydarzenie, które, choć rozproszone geograficznie, tworzy spójną, silną narrację o nowoczesnej, wspólnotowej Europie.
Spotkajmy się 27 czerwca w 5 miastach w Polsce, gdzie świętować będziemy razem jako wspólnota ukoronowanie tego wyjątkowego półrocza. Muzyka jako język wspólnoty, lokalność spotykająca się z europejskością, artystyczna różnorodność i dialog pokoleń - to kluczowe idee, które spajają pięć odrębnych miejskich narracji w jedną ogólnopolską opowieść. Na scenach pojawią się zarówno uznani artyści, jak i młodzi twórcy, a koncerty staną się interdyscyplinarnymi widowiskami głęboko osadzonymi w tożsamości każdego z miast.
Źródło informacji: Narodowe Centrum Kultury
Czasem nie pasowało, czasem przeszkadzało. Wiemy ile...
Mnóstwo polityków również ma zmienione nazwiska, Kwaśniewski...
eeee
09:00, 2025-07-03
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Od kilku dni obserwuję gorący temat koszy na śmieci, obserwuję w życiu realnym i tym wirtualnym, bo sporo komentarzy można poczytać. Jestem już osobą 40+, zostałam wychowana w takim nurcie, że generalnie za swoje śmieci odpowiadam sama, tzn. zjem cukierka i nie widzę kosza - chowam papierek do kieszeni lub torebki i wyrzucam w domu do kosza albo jeśli natrafię na kosz uliczny, próbuję sprostać coraz większym i dziwnym wymaganiom co do segregacji śmieci. Niestety jako właścicielka psa, potrzebuję wyrzucić 3 małe śmieci dziennie podczas spacerów z pupilem:). I uważam, że cała burza wokół tematu koszy dotyczy właśnie z tego rodzaju śmieci. Tak sobie myślę, że gdyby ZGKiM więcej poustawiało koszy z woreczkami na psie odchody, to zupełnie to zaspokoi potrzeby mieszkańców co do koszy na terenie miasta. Bo na te papierki od cukierków czy lodów, czy chusteczki można wyrzucać do tych koszy ogólnych, które zostaną.
psiowapani
08:27, 2025-07-03
Zmiana w fotelu zastępcy burmistrza. Decyzję podjęto...
Nowa zastępca ? To po polskiemu ?
miodek
08:03, 2025-07-03
Dwie szkoły zgarnęły wszystko. Pozostałe obejdą się ...
Co z Grabonogiem ?
janko
07:56, 2025-07-03