Zamknij

Opryskiwacze rolnicze – najpopularniejsze modele

art. sponsorowany + 14:44, 18.04.2025 Aktualizacja: 14:44, 18.04.2025

Współczesne rolnictwo trudno sobie wyobrazić bez aktywnego zwalczania tych patogenów, roślin, owadów czy gryzoni, które mogą zaszkodzić uprawom. Choć eksperymentalne gospodarstwa ekologiczne próbują sobie radzić alternatywnymi sposobami, to jednak najpopularniejszą metodą ochrony roślin uprawnych pozostaje ich opryskiwanie – a do tego potrzebujemy opryskiwacza. Jak działa ta maszyna? Jakie rodzaje opryskiwaczy są dostępne w sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym? Które modele opryskiwaczy rolniczych są najpopularniejsze w polskich gospodarstwach?

Opryskiwacz rolniczy – co to takiego?

Opryskiwacz rolniczy to maszyna przeznaczona do rozprowadzania płynu na określonym obszarze. Płynem tym jest przeważnie środek ochrony roślin – herbicyd, fungicyd czy insektycyd, ale w warunkach suszy za pomocą opryskiwacza można również nawadniać uprawy. Przydaje się on także do nawożenia nawozami mineralnymi w formie płynnej.

Pestycyd lub woda znajduje się w zbiorniku opryskiwacza – to najważniejszy element tej maszyny. Najczęściej płyn nie jest jednolity, ale ma postać zawiesiny, dlatego w zbiorniku znajduje się również mieszadło, przeciwdziałające powstawaniu zatorów. Płyn ze zbiornika tłoczy wydajna pompa. Zanim pestycyd zostanie rozprowadzony, przechodzi jeszcze przez rozpylacz. Podzespół ten napowietrza płyn, dzięki czemu zyskuje on postać mgiełki i możliwe jest jego stosowanie nawet na bardzo delikatnych roślinach. Mniejsze kropelki łatwiej wnikają w glebę i pokrywają całość roślin, co zwiększa efektywność oprysku.

 

Różne rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Zakup opryskiwacza to często poważny wydatek, zwłaszcza w budżecie mniejszego gospodarstwa. Warto zatem dobrze się zastanowić i wybrać model, który najlepiej spełni swoją rolę, a jednocześnie nie doprowadzi nas do ruiny finansowej. Podstawowym kryterium jest tutaj obszar, na którym opryskiwacz będzie pracował – dla małego gospodarstwa wystarczy opryskiwacz zawieszany, w średnich sprawdzi się ciągany, zaś wielkoobszarowe rolnictwo wymaga już opryskiwacza samojezdnego.

Niewielkie opryskiwacze zawieszane montuje się na TUZ. Kluczowym kryterium wyboru konkretnego egzemplarza jest budowa belki – może ona mieć od 6 do 24 m długości. W starszych modelach jest ustawiona na stałe, co utrudnia poruszanie się z opryskiwaczem po drogach publicznych. Nowsze maszyny mają już belki składane hydraulicznie.

Za najbardziej uniwersalny uchodzi opryskiwacz ciągany. Podobnie jak w przypadku modeli zawieszanych, także i nowsze opryskiwacze ciągane mają składaną hydraulicznie belkę, która może być dodatkowo automatycznie stabilizowana, co przeciwdziała jej kołysaniu się na nierównym terenie. Standardowe szerokości belki w opryskiwaczach ciąganych to 18 do 36 m, dlatego sprawdzają się one najlepiej na polach powyżej 50 ha.

Najdroższe i najbardziej zaawansowane opryskiwacze samojezdne są kupowane do dużych gospodarstw, powyżej 200 ha. Są one wygodne w obsłudze i szybkie. Ich prowadzenie wymaga posiadania odpowiednich uprawnień (prawo jazdy B+E lub T).

Opryskiwacze Hardi – duńska jakość na polskich polach

Znana polskim rolnikom firma Hardi powstała w 1957 r. w Danii. Od samego początku jej celem było konstruowanie i dostarczanie nowoczesnych technologii służących skutecznej i bezpiecznej ochronie upraw. Dużą zaletą opryskiwaczy Hardi jest ich zgodność z wymogami ekologicznymi, stawianymi przez UE – jest to istotne zwłaszcza w przypadku tych rolników, którzy chcą skorzystać z dotacji.

Aktualnie firma Hardi jest częścią francuskiego koncernu Exel Industries. Produkty Hardi są znane w ponad 100 krajach na całym świecie, co z kolei przekłada się na łatwy dostęp do części zamiennych. Kupisz je tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/opryskiwacze/hardi/.

Opryskiwacze Pilmet – rodzima marka o długiej historii

Podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw powstałych w Polsce w latach 50., również Pilmet miał za zadanie modernizację rodzimego rolnictwa, zdewastowanego działaniami wojennymi. Trzonem działalności Pilmetu od początku były opryskiwacze.

W 2006 r. nierentowną już firmę przejęła Unia Group z Grudziądza, dzięki czemu Pilmet nie musiał zmieniać profilu działalności. Wysokiej klasy części do naprawy opryskiwaczy Pilmet znajdziesz pod tym adresem: https://lebko.pl/czesci-maszyn/opryskiwacze/pilmet/.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%