PIT-11 to formularz podatkowy stosowany w Polsce przez pracodawców, zleceniodawców lub inne podmioty wypłacające dochody pracownikom, zleceniobiorcom lub wykonawcom umów cywilnoprawnych (np. umów o dzieło lub zlecenia). Dokument ten jest podstawą do rozliczenia rocznego podatku dochodowego przez podatnika. Jego przygotowanie przez pracodawcę jest obowiązkowe, nawet gdy w chwili powstania obowiązku stworzenia deklaracji podatkowych nie prowadzi już działalności gospodarczej. Dowiedz się, do kiedy należy wydać druki PIT 11 i co powinno się na nich znaleźć.
1. PIT 11 do kiedy?
2. Kiedy pracodawca wysyła PIT 11 do Urzędu Skarbowego?
3. Czy trzeba złożyć formularz PIT 11 w Urzędzie Skarbowym?
4. Co znajduje się na PIT-11?
5. Jak rozliczyć PIT 11?
Złożenie rocznej deklaracji PIT w urzędzie skarbowym odbywa się na podstawie otrzymanych PIT 11 i jest obowiązkowe. Dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia, czy podatnik otrzymał od pracodawcy PIT 11 w terminie, gdyż nawet gdy tak się nie stało, nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia z fiskusem. Dowiedz się więcej o terminach rozliczania rocznych deklaracji podatkowych i przygotowania deklaracji rocznej PIT 11.
PIT-11 to kluczowy dokument w procesie rozliczeń podatkowych, więc warto zadbać o jego poprawność i przechowywać go w razie potrzeby wyjaśnienia kwestii podatkowych. Termin przekazania tego dokumentu do pracownika przyda na 28 lutego roku, który przypada po roku podatkowym, dla którego powstało to rozliczenie. W praktyce oznacza to, że PIT 11 za 2024 roku należy wydać pracownikom do 28 lutego 2025. Pracodawca jednocześnie musi wysłać ten sam dokument do urzędu skarbowego, lecz ma na to mniej czasu. PIT 11 musi trafić do fiskusa już do 31 stycznia. Zajrzyj również na https://www.podatnik.info
Obowiązek przygotowania i wydania informacji PIT 11 powstaje bez względu na to, jak długo trwało zatrudnienie pracownika i ile w tym czasie otrzymał wynagrodzenia. Dodatkowo każdy pracodawca i zleceniodawca przygotowuje swój własny PIT 11, co oznacza, że osoby zatrudnione w ciągu roku w kilku miejscach otrzymają więcej niż jedną deklarację do rozliczenia na jednym zeznaniu rocznym. Jak przygotować zeznanie roczne PIT dowiesz się na https://www.podatnik.info/program-do-pit
Jak już wspomniano, pracodawca musi wysłać PIT 11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia. Co jeśli tego nie zrobi? Nieprzekazanie i niewystawienie PIT-11 przez pracodawcę nie pozostaje bez konsekwencji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie zaniedbanie płatnika stanowi naruszenie obowiązków, za które może zostać nałożona kara grzywny. Grzywna wynosi nawet do 180 stawek dziennych zgodnie z art. 80 ust. 2 Kodeksu Karnego Skarbowego. Jeśli pracodawca nie wywiąże się z obowiązku rozliczenia podatku swoich pracowników, otrzyma karę, nawet gdy zamknął już firmę.
Pracownicy nie mają obowiązku samodzielnego składania PIT 11 w urzędzie skarbowym. Robi to wyłącznie osoba, która ich zatrudniała. Jednocześnie PIT 11 stanowi podstawę do wszelkich rozliczeń podatku dochodowego, dlatego warto go przechowywać we własnym domu. W razie pojawienia się nieścisłości lub błędów w deklaracji dokument ten przydaje się do ich wyjaśnienia. Bez niego może być trudno przygotować korektę deklaracji. W przypadku zgubienia PIT 11 można go jednak odnaleźć w rządowym portalu.
Każdy PIT 11 ma taką samą konstrukcję, jednak pracodawcy i zleceniodawcy wypełniają w nich różne pola. Najważniejszą kwestią w formularzu jest informacja o dochodach i zaliczkach na podatek. PIT-11 zawiera szczegółowe informacje o osiągniętych dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz kosztach uzyskania przychodu. Dzięki tym danym podatnik może prawidłowo naliczyć ulgi, należny i zapłacony podatek, a także ewentualną wysokość nadpłaty lub niedopłaty podatku.
Ponadto na PIT 11 znajdują się wszelkie dane pracodawcy lub zleceniodawcy. Są to zarówno jego nazwa i adres, jak i NIP, który pozwala na jego prawidłową identyfikację od celów podatkowych. Ze względu na to, że PIT-11 jest przeznaczony dla osób fizycznych, które muszą rozliczyć się z podatku dochodowego w Polsce, znajdują się na nim także pełne dane podatnika. Formularz ten otrzymują bowiem osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz inne osoby osiągające dochody opodatkowane według skali podatkowej.
PIT 11 w zależności od zasad stosowanych przez pracodawcę może być dostarczony pracownikowi w formie elektronicznej, jak i papierowej. Pracownik po odebraniu dokumentu ma obowiązek przeniesienia znajdujących się w nim informacji do odpowiedniego formularza, np. PIT 37 lub PIT 36. Deklarację należy wypełnić i przesłać do urzędu najpóźniej do 30 kwietnia. Wysyłkę można przeprowadzić elektronicznie, pocztą tradycyjną lub dostarczyć go do urzędu skarbowego osobiście.