Rodzaje dróg omawiane są już przy okazji nauki na prawo jazdy. Należy bowiem przypomnieć, że ma to istotny wpływ na prędkości poruszania się pojazdami mechanicznymi. Warto odświeżyć sobie tą wiedzę, ponieważ w ten sposób można uniknąć mandatów i punktów karnych, które mogą doprowadzić do utraty prawa jazdy na długi okres czasu.
Jak sprawdzić czy droga jest gminna? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie mogą pomóc znaki drogowe, których listę można znaleźć na stronie https://oznakowaniedrogi.pl/. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, drogi dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: wewnętrzne i publiczne.
Warto rozpocząć od dróg publicznych, ponieważ ich jest najwięcej. Do tej grupy zaliczają się autostrady, które oznaczone są literą A. W kategorii dróg publicznych znajdują się również drogi ekspresowe (S), drogi główne ruchu przyspieszonego (GP), drogi główne (G), drogi zbiorcze (Z), drogi lokalne (L), drogi dojazdowe (D). Szczegółowe informacje m.in. na temat poruszania się po każdym pasie drogowym drogi publicznej można znaleźć w Ustawie o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r.
W sieci drogowej znaleźć można drogi nazywane wewnętrznymi. Ogólnie mówiąc, są to wszystkie te ścieżki, które nie zalicza się do dróg publicznych. Do tej grupy zalicza się drogi znajdujące się na osiedlach, ale także takie, które mogą być położone na terenach zakładów produkcyjnych, które są dostępne tylko dla osób zatrudnionych. Jest to także ścieżka rowerowa, ale także droga na parkingu, która nie zalicza się do dróg publicznych. Trzeba pamiętać o tym, aby wyjeżdżając z drogi wewnętrznej na publiczną, zawsze ustąpić pierwszeństwa.
Pełniona funkcja w sieci drogowej określa to, z jaką dokładnie kategorią drogi ma się do czynienia. W ten sposób dzieli się je na:
Jest to ważne, ponieważ ma to wpływ na prędkości, które dopuszczalne są w wybranych miejscach. Warto przypomnieć, że przepisy odnoszące się do prędkości są na bieżąco aktualizowane. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych z dnia 24 czerwca 2022 r. przekazuje szczegółowe informacje na temat prędkości wykorzystywanej w trakcie projektowania dróg. Kierowcy powinni najbardziej pamiętać o w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawie o ruchu drogowym, gdzie opisane zostały prędkości dopuszczalne.
Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, najlepiej sprawdzić informacje znajdujące się w internecie, wpisując odpowiednie hasła kluczowe z nazwą danej miejscowości. Można także wybrać się do właściwego urzędu gminy, podając numer drogi, która interesuje. Dobrym źródłem informacji mogą być uchwały gminne lub miejskie. Nie tylko znaleźć tam można wiadomości o numerach, ale także zarządcach odpowiedzialnych za dany teren. Są osoby, które chętnie korzystają z takich informacji, aby dowiedzieć się m.in. kto jest odpowiedzialny za utrzymanie stanu nawierzchni i przeprowadzanie remontów, jeżeli będzie istnieć taka potrzeba.
Teraz już każdy będzie wiedział, od czego zależy kategoria drogi (gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe), a od czego klasa (wszystkie zaliczane do dróg publicznych). Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich prędkości poruszając się po nich pojazdami różnego typu - dla własnego i innych bezpieczeństwa.