Zamknij

Fototerapia depresji – na czym polega?

art. sponsorowany + 07:22, 13.12.2024 Aktualizacja: 09:01, 13.12.2024

Gdy nadchodzi zima, a każdy kolejny dzień jest pochmurny, nawet niewielki promyk słońca potrafi poprawić nam humor. Światło słoneczne ma niezwykłą moc. Nie tylko jest niezbędne do życia dla większości istot, ale też reguluje wiele mechanizmów zachodzących w ludzkim organizmie. Co więcej, może pomóc w leczeniu depresji – i to nie tylko tej sezonowej. Sprawdź, na czym dokładnie polega fototerapia!

Jesienno-zimowa aura u wielu osób wiąże się z długotrwałym pogorszeniem nastroju. To zjawisko nazywane jest depresją sezonową, której występowanie związane jest właśnie z ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Okazuje się jednak, że są sposoby na zastąpienie tego światła fototerapią. W tym artykule szerzej opisujemy tę metodę.

Jak działa fototerapia?

Brak światła słonecznego w ciągu dnia, a w szczególności w godzinach porannych, wpływa negatywnie nie tylko na rytm okołodobowy, ale także na samopoczucie poprzez obniżenie poziomu serotoniny. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest fototerapia, czyli terapia światłem. Można z niej skorzystać dzięki specjalistycznym lampom lub okularom antydepresyjnym.

Lampy antydepresyjne

Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń jest lampa do fototerapii. Imituje ona światło słoneczne, które wykazuje naturalne możliwości poprawiania nastroju, leczenia depresji i problemów ze snem. Lampy antydepresyjne w llux.pl występują w różnych rodzajach i wielkościach, dzięki czemu możesz z łatwością dopasować produkt idealny dla siebie.

Lampy biurkowe, minimalistyczne, podręczne lightboxy i inne modele lamp antydepresyjnych pomogą wyregulować Twój zegar biologiczny w okresie jesienno-zimowym, wpływając pozytywnie na nastrój i samopoczucie.

Okulary do fototerapii

Jeszcze bardziej praktycznym urządzeniem emitującym światło zbliżone do słonecznego są okulary do fototerapii w llux.pl. Dzięki swojej wygodnej formie okulary antydepresyjne pozwalają zachować mobilność w trakcie korzystania z nich. Są niezwykle funkcjonalne i bezpieczne, ponieważ większość modeli wyposażono w opcję dostosowania natężenia światła do indywidualnych potrzeb.

Jak fototerapia może Ci pomóc?

Zarówno lampy antydepresyjne, jak i okulary do fototerapii działają na tej samej zasadzie – imitują światło słoneczne, które wpływa na produkcję dwóch istotnych hormonów: melatoniny (odpowiedzialnej za sen) i serotoniny (hormonu szczęścia). Wystarczy około 30 minut dziennie, aby fototerapia zaczęła przynosić efekty. Najlepiej wykonywać sesje terapeutyczne rano. Większość osób korzystających z terapii światłem zgłasza poprawę nastroju, polepszenie snu, a także redukcję stanów depresyjnych.

Fototerapia powinna trwać około 2-3 tygodnie. W zależności od natężenia objawów może być jedyną formą terapii depresji sezonowej lub formą wspomagającą leczenie. Co istotne, fototerapię można stosować nawet w czasie ciąży lub karmienia piersią, czyli w okresie, w którym kobiety mogą być szczególnie narażone na obniżone samopoczucie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%