Zamknij

Leasing konsumencki samochodu czy kredyt – jak sfinansować marzenie o aucie?

15:14, 15.10.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:15, 15.10.2024

Chcąc zainwestować w wymarzony samochód, wiele osób stoi przed dylematem – kredyt czy leasing prywatny auta. Czym różnią się między sobą te dwie formy finansowania i która z nich stanowi korzystniejszy wybór?

Leasing konsumencki – co to takiego?

Leasing samochodowy to najpopularniejsza forma finansowania, która pozwala na użytkowanie wybranego pojazdu w ramach umowy leasingowej. Leasingobiorca jest zobowiązany do regularnego spłacania rat, a okres trwania kontraktu nie może być krótszy niż dwa lata. Przez cały ten czas właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się tzw.leasing konsumencki samochodu, czyli wariant przeznaczony dla osób prywatnych, nieposiadających działalności gospodarczej. Dzięki zmianom wprowadzonym w 2011 roku w ustawie deregulacyjnej leasing stał się bowiem ogólnodostępny – wcześniej mogli korzystać z niego wyłącznie przedsiębiorcy. W przypadku leasingu konsumenckiego samochód wykorzystywany jest w celach prywatnych, a wniosek leasingowy może składać każdy, kto:

  • ukończył 18. rok życia;
  • posiada zdolność kredytową;
  • ma stały, potwierdzony dochód.

Podpisanie umowy leasingowej nie wymaga dopełniania wielu skomplikowanych formalności i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Pod koniec trwania kontraktu leasingobiorca ma prawo wykupić auto na własność, oddać je firmie leasingowej lub przedłużyć umowę z nowym bądź użytkowanym wcześniej modelem. Samochody w leasingu konsumenckim to modele różnych marek, o zróżnicowanym wyposażeniu, silniku czy typie nadwozia. Do wyboru leasingobiorców są zarówno auta nowe, jak i używane.

Kredyt na zakup samochodu – abc

Leasing konsumencki samochodu to alternatywa dla klasycznego kredytu na zakup auta. Drugi ze sposobów finansowania przeznaczony jest dla osób, które chciałyby zakupić auto na własność, lecz nie mogą pozwolić sobie na wydanie jednorazowo tak dużej kwoty. Kredyt można uzyskać na konkretny czas określony w treści umowy, z kolei otrzymane w jego ramach środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup samochodu – nie tylko z salonu, ale również używanego. Po podpisaniu umowy kredytowej kredytobiorca spłaca co miesiąc ratę w wysokości zależnej od:

  • całkowitej kwoty kredytu;
  • kwoty odsetek;
  • okresu kredytowania.

Większość banków pozwala klientom na wcześniejszą spłatę kredytu – to jedna z największych zalet tej formy finansowania. Po zakupieniu samochodu kredytobiorca może też w pełni ingerować w wygląd czy wyposażenie auta. Wnioskowanie o kredyt wiąże się jednak z wieloma formalnościami i dość czasochłonnym procesem.

Leasing konsumencki czy kredyt – co wybrać?

Zarówno leasing konsumencki na samochód, jak i kredyt samochodowy, ma swoje plusy i minusy. Pierwsza z form finansowania stanowi wyjątkowo wygodne, bezobsługowe rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku rozszerzonego pakietu usług. Przykładowo, Automarket oferuje swoim klientom podstawowy wariant leasingu (Basic) oraz pakiet rozszerzony (Comfort), który oprócz koordynacji likwidacji szkód obejmuje też auto zastępcze na czas naprawy, obsługę serwisową czy zakup, wymianę, przechowywanie i serwis opon. Wszelkie naprawy czy przeglądy także należą do obowiązków leasingodawcy – użytkownik auta jedynie tankuje pojazd, dba o jego czystość i cieszy się codzienną jazdą. Gwarantuje to sporą oszczędność kosztów i czasu. Wybierając kredyt na samochód, kredytobiorca musi natomiast sam pilnować terminów przeglądów i odwiedzać warsztaty samochodowe w razie awarii lub kolizji. Zdecydowaną przewagą leasingu konsumenckiego nad kredytem jest też łatwość całego procesu – wnioskowanie o kredyt jest znacznie bardziej czasochłonne i skomplikowane.

Co więcej, leasingobiorca nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego – w przeciwieństwie do kredytu jest on całkowicie dobrowolny. Leasing zapewnia też comiesięczne koszty w przypadku przedsiębiorców – a te można wliczać do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że to kredyt umożliwia całkowite ingerowanie w pojazd – w przypadku leasingu użytkownik auta nie może dokonywać zmian w designie i wyposażeniu samochodu. Kredytobiorców nie ogranicza ponadto tzw. limit kilometrów, który po wzięciu auta w leasing konsumencki jest jednym z warunków umowy. Leasingobiorca musi informować o każdym wyjeździe poza granice kraju, a za nadprogramowe kilometry poza limitem naliczana jest dodatkowa opłata przy zwrocie pojazdu.

Na pytanie, który sposób finansowania auta bardziej się opłaca, nie istnieje jedna, dobra odpowiedź. Ostateczna decyzja zależy od osobistych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli zależy Ci na jeździe bez ograniczeń i swobodnym wprowadzaniu zmian w wyglądzie pojazdu, korzystniejszym wyborem okaże się kredyt. Jeżeli natomiast chcesz ograniczyć formalności do minimum i cieszyć się bezobsługowym rozwiązaniem, postaw raczej na leasing. Sprawdź, jakie auta na leasing konsumencki czekają na Ciebie w Automarkecie i znajdź swoje auto marzeń na nadchodzące lata.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%