Zamknij

Czy nawracające zapalenie ucha zewnętrznego jest groźne dla zdrowia?

. + 07:53, 25.09.2024 Aktualizacja: 07:54, 25.09.2024
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Nawracające stany zapalne dotykające ucho zewnętrzne obniżają komfort życia i mogą prowadzić do groźnych powikłań. Są wywoływane różnymi czynnikami, dlatego warto jak najszybciej właściwie je diagnozować, a następnie leczyć u odpowiedniego specjalisty, np. otolaryngologa, jeśli zachodzi taka konieczność.

Jak zbudowane jest ucho człowieka?

Ucho człowieka zbudowane jest z trzech części – zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Każda z nich może ulec infekcji. Jeśli chodzi o ucho zewnętrzne, to składa się ono z małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego o długości około 2,5 cm. Dzieli się na część chrzęstną, związaną z małżowiną, oraz kostną – z kością skroniową.

Jakie są objawy infekcji ucha zewnętrznego?

Objawem infekcji ucha zewnętrznego jest zazwyczaj ból ucha, fachowo nazywany otalgią, który może mieć charakter pierwotny, czyli związany z chorobą uszu, albo wtórny – będący wynikiem występowania innych schorzeń. Do innych symptomów mogących wskazywać na zapalenie ucha zewnętrznego można zaliczyć:

  • wyciek z ucha,
  • niedosłuch – najczęściej typu przewodzeniowego,
  • szumy uszne – na ogół subiektywne,
  • zmiany skórne,
  • uczucie zatkania ucha.

Zapalenie ucha zewnętrznego – jaki jest jego przebieg?

Zapalenie małżowiny usznej, zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego czy utkwienie ciała obcego w uchu to niektóre z możliwych powodów zapalenia ucha. Jeśli stan ten się powtarza wielokrotnie, w stosunkowo krótkim czasie, mówimy o nawracającym zapaleniu ucha zewnętrznego.

Może wówczas dochodzić do ograniczonego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, które przejawia się występowaniem czyraków – zmian ropnych powstających w wyniku działania chorobotwórczych bakterii. Pacjent może mieć czyraki mnogie lub pojedyncze, rozwijające się przy mieszkach włosowych w skórze.

Rozlane zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego to kolejny rodzaj infekcji, z jaką można mieć do czynienia w tej części ucha. Objawia się ono bólem i tkliwością ucha, a także występowaniem niedosłuchu przewodzeniowego. Może pojawić się też wyciek z ucha – surowiczy lub ropny, obrzęk, świąd czy też zwężenie i przekrwienie przewodu słuchowego oraz małżowiny usznej.

Przy nieprawidłowym leczeniu rozlanego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego może dojść do złośliwego zapalenia, które rozprzestrzenia się na otaczające tkanki.

Egzema ucha także jest stanem zapalnym ucha zewnętrznego, a przejawia się występowaniem zmian skórnych. Dlatego też rozpoznanie powinno być postawione przez otolaryngologa w konsultacji z dermatologiem.

Z kolei wirus ospy powodować może u pacjentów z obniżoną odpornością półpasiec, który atakuje także i uszy. Półpasiec uszny daje objawy przeczulicy i silnego bólu ucha. Pojawiają się wykwity skórne z pęcherzami, które widoczne są na małżowinie usznej i w jej okolicach. Może pojawić się obwodowy niedowład lub porażenie nerwu twarzowego.

Jak leczyć nawracające zapalenie ucha zewnętrznego?

Leczenie nawracającego zapalenia ucha zewnętrznego uzależnione jest od rodzaju infekcji, która rozwija się u pacjenta. Jeśli chodzi o stany zapalne w postaci czyraków, to leczenie będzie polegało na miejscowym zastosowaniu antybiotyków w postaci kropli lub maści, w parze z lekami przeciwbólowymi. Rzadko kiedy otolaryngolog podejmuje decyzje o podawaniu antybiotyków doustnie.

Przy stwierdzeniu, na podstawie badań, rozlanego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego lekarz zastosuje leczenie opierające się najczęściej na miejscowym użyciu antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, odkażających i zakwaszających środowisko przewodu słuchowego zewnętrznego. Przewód należy oczyszczać.

W leczeniu półpaśca usznego przyjmuje się głównie środki przeciwbólowe oraz acyklowir jako lek antywirusowy. Można podawać krople LIX do uszu, o działaniu osmotycznym i przeciwbólowym, które zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego i niwelują towarzyszący mu dyskomfort.

Nawracanie zapalenia ucha zewnętrznego

Niestety, ale całkowite wyleczenie zakażeń w obrębie ucha zewnętrznego jest trudne, a część schorzeń ma tendencję do nawracania. Mówi się wówczas o nawracającym zakażeniu ucha zewnętrznego. Samo w sobie nie będzie ono groźne dla zdrowia, ale może rozprzestrzenić się na inne struktury i wywołać zapalenie innych elementów tej części ciała. Z kolei nawracające infekcje ucha środkowego mogą prowadzić do powikłań wewnątrzskroniowych i wewnątrzczaszkowych. Dlatego tak ważne jest wdrożenie właściwego leczenia.

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Źródła:

Dąbrowski P., Nawracające infekcje uszu, Katedra i Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngoloigicznej, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, www.termedia.pl/Journal/-98/pdf-34485-10%3Ffilename%3Dnawracajace.pdf&ved=2ahUKEwjwqbTFgd6HAxUahP0HHamXMtMQFnoECBoQAw&usg=AOvVaw0ei1HdpoOV036qYkdl0-zK (dostęp 1.08.2024)

Zagor M., Czarnecka P, Janoska-Jaździk M., Zakażenia ucha zewnętrznego, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego (dostęp 1.08.2024)

 

LIX/16569/09/24

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%