Zamknij
NEWS

Jak powinna wyglądać prawidłowa etykieta logistyczna?

. + 12:01, 27.08.2024 Aktualizacja: 12:02, 27.08.2024
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Etykiety logistyczne wykorzystywane w logistyce to materiały, które są przydatne do znakowania produktów, paczek, palet i opakowań zbiorczych przeznaczonych do transportu np. samochodowego. W praktyce etykiety logistyczne stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest umieszczenie newralgicznych informacji bezpośrednio na paczkach i produktach. Czy wiesz, jakie wymagania musi spełniać etykieta logistyczna i jak powinna być zbudowana? Z poniższego poradnika dowiesz się więcej na ten temat!

Jakie wymagania musi spełniać etykieta logistyczna stosowana w transporcie?

Zanim zlecisz wysyłkę towaru, paczki lub palety musisz wiedzieć, jak prawidłowo ją opisać i oznaczyć zarówno dla pracowników magazynu logistycznego, jak i przewoźnika. Tutaj kluczowym elementem jest etykieta logistyczna, która musi spełniać określone wymogi dotyczące standardu Globalnego Systemu GS1. W praktyce etykiety tego typu muszą spełniać następujące wymogi:

  • dane powinny być zakodowane czytelnie,
  • etykieta musi opisywać zawartość przesyłki i parametry logistyczne.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami etykieta logistyczna musi zawierać też tzw. numer SSCC. To seryjny identyfikator jednostki wysyłkowej, który składa się z osiemnastu cyfr (podobny do numeru GTIN).

Kiedy już wiesz, jak ma zostać przygotowana etykieta logistyczna, koniecznie dowiedz się też więcej o dostępnych metodach wydruki takich materiałów: https://betapoint.eu/etykiety/etykiety-logistyczne-bez-nadruku/.

Jak powinna być zbudowana etykieta logistyczna?

W praktyce standardowa etykieta logistyczna GS1 składa się z trzech podstawowych części:

1. W górnej części etykiety znajdziesz informacje tekstowe, czyli np. dane producenta, dostawcy, parametry towaru (gramatura, ilość zbiorcza).

2. Na środku etykiety muszą być zawarte informacje tekstowe będące interpretacją symboli kodów kreskowych. To pozwala na wzrokowe odczytanie zawartości etykiety.

3. Dolna część to wyłącznie kody kreskowe, które można odczytać przy pomocy specjalistycznych urządzeń skanujących.

Pamiętaj, że na etykiecie logistycznej nie może zabraknąć też identyfikatora zastosowania, numeru GTIN oraz wskazania jednostki logistycznej. Niezbędny będzie też numer partii, o ile produkt został nim oznakowany. Kiedy już wiesz, jakie informacje zawiera etykieta logistyczna i jak powinna być zbudowana, możesz przystąpić do znakowania produktów, przesyłek, a nawet całych palet przeznaczonych do transportu.

Jakie informacje zawiera etykieta logistyczna?

W praktyce etykiety logistyczne muszą zawierać podstawowe informacje dotyczące produktu. Niemniej jednak są trzy kwestie, które będą kluczowe dla dobrze przygotowanej etykiety logistycznej:

1. Jednostka logistyczna powinna być oznakowana unikalnym numerem wysyłki SSCC.

2. Jednostka handlowa musi być oznakowana unikalnym numerem w technologii GTIN-13 lub GTIN-14 wraz z symbolem EAN-13, ITF-14 lub GS1-128.

3. Detaliczna jednostka handlowa to oznaczenie, które trzeba oznakować numerem GTIN-8 lub GTIN-13.

A zatem etykieta logistyczna spełniająca powyższe wymagania jest niezbędna do efektywnego zarządzania przepływem towarów w łańcuchu dostaw. Dzięki odpowiedniemu etykietowaniu możliwe jest skuteczne śledzenie produktów, minimalizacja błędów oraz zapewnienie zgodności z normami i przepisami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%