Umiejętność obsługi wózka widłowego zapewnia stabilne zatrudnienie, ale także otwiera drzwi do różnych branż w gospodarce. Osoba o określonych kompetencjach znajdzie pracę w magazynach, halach produkcyjnych, a także mniejszych firmach. Operatorzy wózków widłowych zapewniają płynność operacyjną w każdej organizacji, gdzie wykorzystywane są ich kompetencje.
Dlaczego warto zdobyć uprawnienia i jakie korzyści niesie ze sobą kurs na wózki widłowe? Jeżeli szukasz ciekawego zawodu, chcesz zwiększyć swoją wartość na rynku pracy lub zależy Ci na znalezieniu dobrej pracy, to umiejętność obsługi sztaplarki może w tym pomóc. Początkiem przygody jest wspomniany kurs. Zanim się na niego zapiszesz, sprawdź, co warto o nim wiedzieć i, czy to praca dla Ciebie.
Program kursu składa się zazwyczaj z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W ramach przygotowania dowiesz się m.in.:
Część praktyczna to nauka korzystania ze sprzętu i zadania polegające na bezpiecznym przeładunku i załadunku, a także przenoszeniu i podnoszeniu materiałów. Wszystko to przygotowuje Cię do kursu, po którego ukończeniu uzyskasz certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę i umiejętności.
Pracownik zajmujący się obsługą sztaplarki odpowiada za precyzyjne przemieszczanie ciężkich materiałów i towarów w różnych środowiskach pracy. Zadania realizowane są m.in.:
Głównym zadaniem operatora jest obsługa maszyny przy użyciu podnośnika hydraulicznego i wideł do bezpiecznego i efektywnego transportu ładunków w obrębie zakładu pracy. Zajęcie wymaga precyzji, umiejętności manewrowania i świadomości bezpieczeństwa. Jest to ważne, ponieważ nieodpowiednie użytkowanie wózka może prowadzić do uszkodzenia towarów lub może stanowić zagrożenie dla pracowników i infrastruktury magazynowej.
Do obowiązków operatora wózków widłowych zalicza się m.in.:
Zakres zadań jest indywidualnie określany w zależności od miejsca pracy i umiejętności.
Szukasz pracy na większych sprzętach? Zapisz się na kurs na koparki i realizuj się w wielu różnych branżach!
Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy mieć ukończone 18 lat, być zdrowym i na tyle sprawnym fizycznie, aby poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Oznacza to, że spora grupa osób może podjąć się szkolenia na operatora wózka widłowego.
Na stanowisku operatora wózka widłowego możesz pracować w różnych warunkach i sytuacjach. Zdarza się, że są one nieprzewidywalne, a nawet ekstremalne, jak np. praca na zewnątrz w skrajnych temperaturach po konieczność operowania wózkiem w pobliżu substancji niebezpiecznych lub takich, które wydzielają nieprzyjemne zapachy. Niemniej praca na wózku widłowym jest dobrze płatna, a to dla wielu osób główna motywacja do zdobycia kompetencji w tym zakresie. Gotowy na nowe wyzwania?