Zamknij
NEWS

Jak montować rynny? Poradnik krok po kroku

Artykuł Sponsorowany + 13:15, 22.12.2023 Aktualizacja: 13:16, 22.12.2023

Samodzielny montaż rynien na nieruchomości to dość spore wyzwanie, szczególnie
dla osób, które nie mają doświadczenia w tej kwestii. Aby prawidłowo wykonać montaż systemu orynnowania dla domu, potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz profesjonalne narzędzia dekarskie. Zobacz, jak krok po kroku montować rynny przy konstrukcji dachu.

Wybór odpowiedniego systemu rynnowego jest kluczowy, aby nie tylko skutecznie odprowadzać wodę opadową, ale także skrupulatnie zaplanować całe orynnowanie nieruchomości. Prace związane z montażem każdej rynny można przeprowadzić na własną rękę lub szybciej – z pomocą specjalistów.

Montaż rynien – jak to zrobić?

Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić montaż rynien, koniecznie upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia oraz umiejętności. Do montażu zamówionego orynnowania potrzebujesz: wkrętarki, blachowkrętów, poziomicy oraz wysokiej drabiny lub rusztowania. To kompletna podstawa, bez której nie przeprowadzisz żadnych działań.

Proces montażu rynien krok po kroku przebiega następująco:

  1. Mocowanie haków – można je przykręcić bezpośrednio deski czołowej lub haki nakrokwiowe, uchwyty rynnowe powinny znajdować się w odległości nie dalej jak 60 cm rozstawu między nimi oraz nie dalej jak 15 cm po obu stronach kształtki rynnowej tj. złączka rynny, lej spustowy lub narożnik. Uchwyty montujemy ze spadkiem min. 2 cm na każdy 1 mb rynny w stronę leja spustowego. Zapewni nam to sprawne odprowadzenie wody opadowej oraz zapewni samoczyszczenie instalacji systemu rynnowego.
  2. Łączenie odcinków rynien – do tego potrzebujesz ręcznej piły z brzeszczotem z drobnymi ząbkami do tworzyw sztucznych lub metalu, zależnie od wybranych rynien. Łącznik rynnowy służy do trwałego i szczelnego połączenia dwóch odcinków rynny. Należy pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu rynny w złączce tak aby zapewnić swobodną pracę systemu przy zmiennej pogodzie (dotyczy PVC).
  3. Montaż rur spustowych – tutaj ważne jest aby wykonać szczelne połączenie odcinków rur spustowych i odpowiednio przytwierdzić je za pomocą obejm do elewacji budynku. Należy trzymać się zasady, że na każdą rurę spustową przypadają dwie obejmy, nie rzadziej jak co 2 mb.
  4. Montaż i zakończenie rury spustowej. W zależności od sposobu odprowadzenia wody opadowej istnieją dwa rozwiązania. Możemy rurę spustową zakończyć kolankiem, tzw. wylewką i odprowadzić wodę bezpośrednio na kostkę brukową lub grunt. Drugie rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników, mianowicie montaż na końcu rury spustowej osadnika. Dzięki niemu możemy odprowadzić wodę opadową dalej do systemu odzyskiwania deszczówki w tym do podziemnych zbiorników.

Ostatni krok to weryfikacja poprawności wykonanego systemu oraz sprawdzenie spadów na poszczególnych odcinkach systemu rynnowego. W ten sposób upewnisz się, że wykonane orynnowanie jest skuteczne i działa tak, jak należy. Jeśli nie ma widocznych przecieków, to znaczy, że przygotowałeś system rynnowy prawidłowo.

Profesjonalny montaż rynien – dlaczego warto zlecić to ekspertom?

Aby mieć 100% gwarancję, że montaż zamówionego systemu rynnowego przebiegnie bezproblemowo, koniecznie zdecyduj się na montaż przez profesjonalną firmę.
Osoby z wieloletnim doświadczeniem i dostępem do narzędzi dekarskich mogą szybko, efektywnie i z gwarancją przeprowadzić prace montażowe.

Jeśli chcesz skrócić czas potrzebny na wykonanie projektu oraz przeprowadzenia docelowych prac montażu rynien, koniecznie wybierz najlepszych specjalistów na rynku. To gwarancja, że nikt nie uszkodzi zamówionego systemu rynnowego, który często bywa kosztowny
– nawet do kilku tysięcy złotych za komplet przygotowany do montażu.

Gdzie szukać rynien, które warto zamontować?

Najlepsze systemy rynnowe dla domu znajdziesz przede wszystkim w ofertach profesjonalnych firm, które zajmują się produkcją pokryć i akcesoriów dachowych.
Jeśli szukasz orynnowania najwyższej klasy postaw na producenta z nieposzlakowaną opinią na rynku.

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%