Zamknij

Przynęta – co oferują sklepy?

08:23, 29.11.2023 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 29.11.2023
Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com

Wędkarstwo to ulubiony sport wielu osób. Wymaga odpowiedniego wyposażenia, niezbędne są wędki, spławiki, kołowrotki, haczyki, podbieraki itp. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej przynęcie. To ważny element, który pozwala zwiększyć skuteczność połowów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju przynęty. Czym się różnią? Jaką wybrać?

Przynęta na ryby – co to?

Przynęta na ryby to wszystkie przedmioty, które mają pomóc przyciągnąć rybę. Różnią się ma materiałem, z którego są zrobione, wielkością, przeznaczeniem. Przynęty nadają się do łowienia ryb różnych gatunków, na zróżnicowanych zbiornikach wodnych. Dobierając przynętę, należy zwrócić na preferencje danego gatunku, a także wielkość otworu gębowego. Jakie produkty oferują sklepy wędkarskie?

Rodzaje przynęt wędkarskich

Dostępne na rynku przynęty wędkarskie różnią się wieloma elementami m.in. rozmiarem, kolorem, kształtem, twardością, fakturą, materiałem, zapachem, a także ceną. W gąszczu produktów ciężko wybrać odpowiednią przynętę, spełniającą oczekiwania wędkarza. Kiedyś wędkarze stosowali jedynie przynęty naturalne, pochodzenia zwierzęcego. Były to zazwyczaj robaki, początkowo wykopywane z ziemi, potem dostępne w sklepach. Do przynęt naturalnych zalicza się larwy much, idealne do łowienia płoci i karpi, czerwone robaki dobre dla leszczy i okoni. Ochotki, czyli larwy owadów z rodziny ochotkowatych są również chętnie wybierane przez wędkarzy. Przynęty naturalne mogą być również pochodzenia roślinnego. Warto tu wymienić ziarno pszenicy, kukurydzę, kaszę pęczak, ziarna konopi, a także ciasto, idealne do połowu leszczy czy karasi. Z czasem, wraz z rozwojem branży wędkarskiej pojawiły się przynęty sztuczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Są wygodne, można je wielokrotnie używać. Sztuczne przynęty są wykonane z tworzyw sztucznych, ich kształt i sposób poruszania przypomina żyjące w wodzie stworzenia. Są idealne do łowienia ryb drapieżnych, głównie metodą spinningową.

Sztuczne przynęty – rodzaje

Oferta sztucznych przynęt jest bardzo szeroka, regularnie pojawiają się nowe produkty. Podstawowy podział to przynęty twarde i miękkie. Do pierwszej grupy należą:

  • Błystka – to poruszająca się w wodzie blaszka, przypominającą kształtem krople wody, która odbija światło i zachęca drapieżne ryby do ataku. Błastki są dostępne w rozmiarach od 0 do 7, ważą od 0,9 g do 40 g, mogą być stosowane w zbiornikach wodnych, jeziorach czy w głębokich rzekach.

  • Wahadłówki – to przynęty imitujące małe rybki, wyposażone w ogonki. Są dobrym wyborem do łowienia szczupaka, troci i sandacza. Mają rozmiary od 0 do 3 i ważą między 5 g a 26 g.

  • Obrotówki – bardzo szybko obracają się wokół własnej osi, a taki ruch powoduje, że drapieżnik jest gotów do ataku. Tego rodzaju przynęty mają żywe kolory i dodatki, przyciągające ryby.

  • Woblery – to nowoczesne przynęty, które wyglądają i poruszą się niemal jak żywe ryby. Składają się z kilku segmentów, co pozwala doskonale imitować ruchy prawdziwych zwierząt. Są bardzo lotne, wytrzymałe oraz łowne. Występują w rozmiarach od 5,5 cm do 9 cm długości, ważą od 7 g do 42 g wagi. Mogą być używane do łowienia w wodach stojących i płynących, metodą spinningową i trollingową. Ich minusem jest dość wysoka cena.

Przynęty miękkie produkowane są najczęściej z gumy, pomalowanej na jaskrawe kolory. W tej kategorii można wyróżnić m.in.:

  • Rippery – przypominają małe rybki, na które polują drapieżniki. Mogą być wykonane z gumy, silikonu lub miękkiego materiału typu PVC.

  • Twistery – przypominają rosówki lub dżdżownice, szybko poruszające się pod wodą. Występują w wielu kolorach i rozmiarach. Nadają się m.in. do łowienia okoni, płoci oraz leszczy metodą spinningu.

  • Cykady – to przynęty w przeróżnych kształtach i kolorach, które doskonale nadają się do łowienia okoni, sandaczy, pstrągów, kleni czy boleni. Mają rozmiary od 5 cm do 6,5 cm i ważą od 4 g do 20 g.

  • Przynęty muchowe – jak sama nazwa mówi, przypominają muchy lub ich larwy. Mogą imitować owacy pływające pod wodą lub poruszają się po jej powierzchni. W tej kategorii można wyróżnić muchy suche, muchy mokre, streamery, nimfy, muchy morskie itd. Nadają się do łowienia pstrągów, łososi i lipieni.

Zakup przynęty – na co zwrócić uwagę?

Przynęty spinningowe są obowiązkowym wyposażeniem każdego wędkarza. Dzięki nim można zwiększyć szanse na złowienie wymarzonego okazu. Wybór przynęt jest bardzo duży, dlatego warto znaleźć dobry sklep wędkarski, który doradzi, jaki produkty będą najlepsze do danego łowiska, stylu łowienia oraz gatunku ryby. Bardzo ważne, aby przynęty były wysokiej jakości, pochodziły od znanych, sprawdzonych producentów. Plusem jest zróżnicowana oferta, dzięki której w jednym miejscu będzie można kupić wszystko, co potrzebne. Dobre sklepy oferują promocje i rabaty dla stałych klientów, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Przynęty sztuczne i naturalne to większa szansa na osiągnięciu sukcesu w połowach. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty i ruszyć nad ulubiony zbiornik wodny. Sukces gwarantowany!

 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%