Cukrzyca, nadciśnienie, dolegliwości zatok lub trudności z kręgosłupem – czy wiesz, że te choroby mogą swoją przyczynę mieć w…nieleczonej próchnicy? Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że zła kondycja zębów może odbijać się w problemach ze zdrowiem i chorobami w obrębie zupełnie innych narządów. Jama ustna stanowi integralną część organizmu, stając się jednocześnie wrotami otwierającymi dostęp do dalszych struktur ciała. Dlatego wszelkie schorzenia lub nieprawidłowości występujące w jamie ustnej, jeśli nie zostaną wyleczone lub zastopowane, mogą przyczynić się do rozwinięcia poważnych chorób ogólnoustrojowych. Choroby związane z zębami, nieprawidłowości w ich rozwijaniu się lub wyrzynaniu, a także problemy z tkankami przyzębia, wady zgryzu, schorzenia błony śluzowej jamy ustnej, choroby migdałków oraz zatok nosowych - to wszystko może w pewnych przypadkach stwarzać ryzyko dla zdrowia i nawet życia. Tytułowe pytanie o to, czy próchnica może zabić jest jak najbardziej zasadne. A odpowiedź? Chyba już się domyślacie. Istnieje obszerna lista poważnych schorzeń, które mogą być efektem nieleczonej patologii w jamie ustnej. Wśród nich znajdują się cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i układu krążenia, takie jak miażdżyca i zawał serca, problemy z układem ruchu oraz trudności z kręgosłupem, infekcje odogniskowe, stany zapalne uszu, oczu i zatok, zapalenia opon mózgowych, sepsa, nowotwory, reakcje alergiczne, zapalenia nerek, choroby układu pokarmowego oraz zaburzenia emocjonalne.
Nieleczone schorzenia zębów i przyzębia stanowią główne przyczyny poważnych chorób ogólnoustrojowych. Najbardziej ryzykowne dla zdrowia ogólnego są bakterie, które niszczą struktury zęba oraz mikroorganizmy zamieszkujące zmienione chorobowo tkanki przyzębia i patologiczne kieszonki dziąsłowe. Dopóki mikroorganizmy utrzymują się jedynie w zębach lub w tkankach przyzębia, sytuacja jest do pewnego stopnia kontrolowana. Jednakże, kiedy te bakterie dostaną się do krwiobiegu, pojawia się ryzyko: mogą przeniknąć wraz z krwią do odległych narządów, atakować ich komórki lub wywołać infekcje. Istnieje nawet zagrożenie rozwoju sepsy.
Na przykład, jeśli bakterie atakują nerki, mogą wywołać kłębuszkowe zapalenie tych organów; jeśli zaatakują trzustkę, mogą uszkodzić komórki odpowiedzialne za produkcję insuliny, co prowadzi do cukrzycy; gdy dotrą do serca, mogą spowodować zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia. Bakterie i czynniki zapalne przenoszące się przez naczynia krwionośne i limfatyczne, wraz z ciągłością tkanek, wywołują reakcje immunologiczne organizmu, co może skutkować alergiami oraz przyspieszeniem odkładania się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, przyspieszając rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Czynniki zapalne z patologicznych obszarów jamy ustnej mogą również wpływać na alergizację organizmu. Przypuszcza się, że odgrywają kluczową rolę w powstawaniu nadciśnienia tętniczego jako skutku nieleczonej patologii w jamie ustnej, a także w powstawaniu wrzodów żołądka i jelit, a nawet w rozwoju pewnych chorób skórnych, nerwowych lub stawowych.
Choroby, które wywołane są przez czynniki zapalne lub bakteryjne, przenoszące się z miejsca pierwotnego zakażenia (jakim może być na przykład zainfekowany ząb lub przyzębie), są określane jako choroby odogniskowe. Te schorzenia są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. To związane z odmienną strukturą tkanek oraz odrębnym funkcjonowaniem układu odpornościowego w porównaniu do dorosłych.
Nieprawidłowy zgryz może negatywnie wpłynąć na jakość życia. Przede wszystkim, może wywołać uczucie kompleksów i wywołać zaburzenia emocjonalne, co w efekcie może prowadzić do wystąpienia nerwic, fobii, depresji lub innych dolegliwości psychosomatycznych. Po drugie, taka sytuacja może spowodować poważne problemy z układem pokarmowym lub narządem ruchu. Dodatkowo, wady zgryzu, braki w uzębieniu lub anomalia w rozwoju zębów mogą prowadzić do trudności z żuciem oraz prawidłowym rozdrabnianiem pokarmów. Niedostatecznie rozdrobnione jedzenie, które trafia do żołądka, może być przyczyną stanów zapalnych, problemów z refluksami żołądkowymi lub kolejnych trudności z trawieniem, ponieważ kwas solny może cofać się z żołądka i negatywnie wpływać na zdrowie zębów.
Niekiedy pomijane są luki pozostawione po zębach, mimo że ich uzupełnienie jest niezbędne, aby utrzymać zdrowy zgryz. Zęby wykazują silne skłonności do współpracy - kiedy któryś z nich zostaje usunięty, sąsiadujące zaczynają się przemieszczać, krzywić lub obracać. Od takiej sytuacji, już tylko krok od powstania wad zgryzu oraz różnych schorzeń związanych z tym zaburzeniem. Zaburzenia zgryzu oraz anomalie w rozwoju zębów czy szkliwa przyczyniają się również do pojawienia próchnicy oraz związanych z nią powikłań, takich jak choroby odogniskowe.
Istnieje wyjątkowo niebezpieczne powikłanie nieleczonych chorób jamy ustnej, a mianowicie rozwój nowotworu. Zbagatelizowane leukoplakie, owrzodzenia, nadżerki i schorzenia języka mogą przyczynić się do tego procesu. Przywołane stany zapalne mogą być wywołane różnymi przyczynami, takimi jak mechaniczne podrażnienie (na przykład źle dopasowane protezy lub biżuteria w języku), powtarzające się zmiany temperatury (np. w wyniku palenia papierosów) lub kontakt z substancjami chemicznymi, w tym alkoholem. Należy pamiętać, że leukoplakia jest uznawana za stan przed nowotworowy.
Wciąż nie posiadamy pełnej wiedzy na temat wszystkich mechanizmów, które prowadzą do powstawania poważnych chorób wywołanych patologiami w jamie ustnej. Jednakże jest pewne, że każde nieleczone schorzenie w obrębie jamy ustnej skutkuje poważnymi komplikacjami w postaci chorób ogólnoustrojowych. Te choroby ogólnoustrojowe mogą z kolei wpływać na dalsze pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej (co jest widoczne np. w przypadku cukrzycy czy choroby refluksowej).
Słyszy się, że znalezienie dobrego dentysty w Zielonej Górze to skarb, i nie jest to bezpodstawna opinia. Chociaż na rynku istnieje wiele dentystów oraz gabinetów, nie wszyscy zapewniają kompleksowe podejście do pacjenta i holistyczne traktowanie. Nasze Centrum Stomatologii Den Med, usytuowane przy ulicy Łużyckiej jest jednym z ośrodków, który oferuje kompleksową opiekę pacjentów z chorobami w obrębie jamy ustnej. Nasza wykwalifikowana kadra, składająca się ze stomatologów, ortodontów, higienistek stomatologicznych i chirurgów stomatologicznych, umożliwia nam dostarczanie usług na najwyższym poziomie. Działamy na rzecz pacjentów w każdym wieku, a nasi specjaliści radzą sobie z różnymi schorzeniami jamy ustnej.
Zakres naszych usług jest bardzo rozległy i obejmuje wiele dziedzin stomatologii, takich jak leczenie zachowawcze, terapia próchnicy, leczenie kanałowe, poprawa estetyki uśmiechu, korekty ortodontyczne, dostosowywanie protez, a także pełna gama badań rentgenowskich oraz tomograficznych przeprowadzanych w naszym gabinecie. Nasze gabinety dentystyczne działają z pełnym zaangażowaniem od poniedziałku do piątku, umożliwiając obsługę pacjentów w pełnym zakresie. Zapraszamy serdecznie osoby w każdym wieku, które zmagają się z różnorodnymi problemami stomatologicznymi. Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki, aby wszyscy pacjenci mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem i dobrym stanem zdrowia jamy ustnej. Do zobaczenia w Centrum Stomatologii Den Med!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz