Zamknij
NEWS

Sztuczne kwiaty na świecie - co symbolizują w różnych kulturach?

. + 15:20, 02.10.2023 Aktualizacja: 15:21, 02.10.2023
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

W wielu krajach na świecie sztuczne kwiaty są wyrazem wielowiekowej tradycji. Podobnie jak żywe rośliny symbolizują różne cechy i emocje. Ważny jest nie tylko język kwiatów, ale też sposób ich wytwarzania, z którego uczyniono prawdziwą sztukę.

Symbol zamożności

W Chinach rzemiosło związane z wytwarzaniem jedwabnych sztucznych kwiatów jest częścią dziedzictwa kulturowego.

Dawniej sztuczne kwiaty symbolizowały wysoki status społeczny. Tylko zamożne kobiety nosiły je jako ozdoby do włosów. Na dworze cesarza znajdowała się nawet specjalna sekcja odpowiedzialna za produkcję sztucznych kwiatów do haremu i na bankiety.

Dziś jedwabne sztuczne kwiaty są ważnymi elementami kostiumów operowych. W chińskiej kulturze często pojawia się peonia jako symbol honoru i zamożności.

Harmonia i precyzja

Niezwykłe sztuczne kwiaty spotkamy kulturze koreańskiej. Wytwarza się je ręcznie z papieru z drzewa morwowego. Symbolizują delikatność i precyzję. Ta tradycja ma swój początek w buddyjskim przekonaniu, że zerwanie rośliny jest aktem odebrania życia.

Ze sztuki układania kompozycji kwiatowych, zwaną ikebana, słyną Japończycy. Harmonijne dopasowanie roślin symbolizuje niebo, ziemię i ludzi. We współczesnych kompozycjach stosuje się tylko żywe, ale i sztuczne kwiaty.

Szczęście

W wielu różnych kulturach sztuczne kwiaty pojawiają się na uroczystościach. W Indiach są bardzo popularne na weselach. Sztuczne kwiaty z tkanin i kolorowych nici symbolizują szczęście.

Na południu kraju sztuczne kwiaty, złote ozdoby i żywy jaśmin to obowiązkowa ozdoba włosów panny młodej. Ma to symboliczne i religijne znaczenie. Odnosi się do pieśni poświęconej Krysznie.

Symbol życia

Bogate tradycje związane ze sztucznymi kwiatami ma Egipt. Od starożytności używano tam replik żywych kwiatów, zwłaszcza lotosu, który symbolizuje życiodajne wody Nilu. Sztuczne kwiaty zdobiły rydwany, posągi bóstw, a nawet… zwierzęta gospodarskie podczas różnych uroczystości.

Sztuczne kwiaty wpisały się też w kulturę Turcji. Popularną pamiątką turystyczną w Istambule jest sztuczny tulipan symbolizujący miasto i nadejście wiosny.

Z kolei w kulturze irańskiej sztuczne kwiaty z jedwabiu i ceramiki to idealny prezent na Nowy Rok – symbolizują odrodzenie i początek czegoś nowego.

Sztuczne kwiaty i taniec

W Hiszpanii sztuczne, kolorowe kwiaty wiążą się z kulturą flamenco i symbolizują radość życia i temperament. Podobnie w Argentynie – sztuczne kwiaty kojarzą się z tangiem, dumą i namiętnością. W słynącym z karnawału Rio de Janeiro są symbolem energii, radości, ruchu, słowem… samby.

Artykuł powstał we współpracy z https://decorshop.pl/kategoria-produktu/kwiaty-sztuczne/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%