Zabiegi depilacji laserowej to jedne z najczęściej wykonywanych procedur upiększających. Trudno o trwalszą metodę walki ze zbędnym owłosieniem, jednak należy mieć na uwadze, że poszczególne lasery do depilacji mogą różnić się skutecznością. Wyłącznie najnowocześniejsze lasery gwarantują bezpieczne i skuteczne usuwanie włosków.
Usuwanie zbędnego owłosienia z różnych obszarów ciała to bardzo często wykonywany zabieg upiększający. Jego popularność podyktowana jest współczesnym wyobrażeniem o estetyce ciała – powinno być ono gładkie. Zatem zarówno mężczyźni, jak i kobiety spędzają wiele godzin na wykonywaniu licznych zabiegów depilacyjnych. Najczęściej wybieraną metodą walki z owłosieniem w domowym zaciszu jest golenie. Metoda ta jest szybka, jednak efekt utrzymuje się jedynie kilka dni. Inne metody: depilator elektryczny, woski i kremy także pozostawiają wiele do życzenia. Włoski prędzej czy później odrastają, skóra poddawana ciągłym zabiegom staje się podrażniona i reaguje alergiami, a włoski odrastają mocniejsze i grubsze lub mają tendencję do wrastania, powodując zapalenie mieszków włosowych. Mało kusząca perspektywa, prawda? A wystarczy zdecydować się na bezpieczną i definitywną metodę walki z niechcianym owłosieniem – depilację laserową. Zabieg ten, wykonywany wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej, to gwarancja gładkiej skóry na wiele lat. Dzięki uniwersalności metody możliwe jest pozbycie się zbędnego owłosienia z każdego obszaru ciała – pach, twarzy, pleców, ramion, brzucha, okolic bikini, pośladków i nóg. Ponadto wysoka skuteczność depilacji laserowej umożliwia pozbycie się nawet bardzo obfitego owłosienia, co docenią zwłaszcza osoby cierpiące na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie o podłożu hormonalnym. Takiego problemu nie da się rozwiązać nietrwałymi, domowymi metodami depilacji.
Depilacja laserowa trwale niszcząc komórki macierzyste mieszków włosowych, powoduje wypadniecie włosa i zapobiega jego ponownemu odrośnięciu. Podgrzanie macierzy włosa do kilkudziesięciu stopni Celsjusza powoduje nieodwracalne jego zniszczenie. Dlaczego zatem zabieg depilacji laserowej musi być kilkukrotnie powtórzony? Nie wszystkie włosy na ciele znajdują się w fazie wzrostu, a tylko takie włosy poddają się działaniu światła lasera. Część włosów na ciele jest w fazie spoczynku, tzn. nie syntetyzuje melaniny, czyli docelowego związku działania światła lasera. Stąd potrzeba kilkukrotnego powtórzenia zabiegu, aby zadziałać laserem na wszystkie włosy w fazie wzrostu Włosy wypadają około dwóch tygodni po zabiegu – wiele osób początkowo odbiera to jako niepowodzenie zabiegu. Nic bardziej mylnego. Nie należy usuwać wtedy włosków inną metodą, a jedynie uzbroić się w cierpliwość. A już po niedługim czasie będzie można cieszyć się nienagannie gładkim ciałem.
W gabinetach medycyny estetycznej dostępnych jest wiele laserów - i zazwyczaj nie jest to sprzęt najnowszej generacji. Wiele placówek dysponuje laserami o ograniczonej skuteczności, takimi jak laser aleksandrytowy, diodowy czy neodymowo-yagowy. Ograniczenie zastosowania tych urządzeń wynika z faktu, że każdy z nich dedykowany jest innemu fototypowi skóry i odcieniowi owłosienia. Laser diodowy okazuje się być skuteczny jedynie u osób z ciemnymi włoskami i jasną karnacją, czyli przy widocznym kontraście między włoskami a skórą. Laser aleksandrytowy umożliwia depilację jasnych włosków. Natomiast laser neodymowo-yagowy sprawdza się u posiadaczy ciemniejszej karnacji. Aby zabieg depilacji z wykorzystaniem takiego lasera był skuteczny, musi być on idealnie dopasowany do barwy włoska czy skóry. A nie zawsze się to udaje. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do gabinetu, który laserem z trzema wiązkami.
Aby przeprowadzić zabieg depilacji laserowej, należy udać się na konsultację. Podczas konsultacji wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu. Najistotniejsze z nich to: świeża opalenizna, infekcje i stany zapalne skóry, ciąża i laktacja, nowotwory, posiadanie rozrusznika serca, bielactwo, łuszczyca, padaczka, cukrzyca czy stosowanie leków światłouczulających. Jeśli zabieg może być wykonany, wówczas na trzy tygodnie przed zabiegiem należy unikać opalania oraz stosowania preparatów zwiększających wrażliwość na światło. Ponadto na tydzień przed zabiegiem należy zrezygnować z peelingów mogących podrażniać skórę. Należy zgłosić się do gabinetu ze skórą ogoloną dzień wcześniej, nie zalecane jest stosowanie balsamów czy innych kosmetyków na skórę.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona. Wymaga wówczas odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem łagodzących, natłuszczających kosmetyków. Przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu nie należy korzystać z basenu i sauny, a przez 2 tygodnie nie wolno stosować preparatów złuszczających. Ponadto należy pamiętać o konieczności unikania ekspozycji na słońce przez 2-3 tygodnie po depilacji.
Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/