Zamknij
NEWS

Dach bez szkodliwego azbestu

art. sponsorowany + 14:13, 28.06.2023 Aktualizacja: 14:15, 28.06.2023

Program usuwania pokryć dachowych z płyt azbestowo-cementowych rozpoczął się już kilkanaście lat temu, a do roku 2023 musi całkowicie zniknąć z polskich dachów. Azbest szkodliwie wpływa na zdrowie, dlatego nie należy zwlekać z jego wymianą. Dodatkowo jest mało estetyczny.   

Remont dachu stanowi spore wyzwanie dla właścicieli, dlatego najczęściej odkładają oni tę decyzję na ostatnią chwilę. Spowodowane jest to obawą przed wysokimi kosztami wymiany pokrycia oraz przeobrażeniem domu w plac budowy i dezorganizację życia. Możemy jednak liczyć na pomoc finansową gmin przeznaczoną na tą inwestycję. Pomocni okazują się również producenci pokryć dachowych, którzy oferują produkty w wielu wersjach i kolorach, nawet na dachy bardziej skomplikowane. 

Szkodliwość azbestu 

Płyty azbestowo-cementowe, które są nieuszkodzone nie stanowią zagrożenia, natomiast te ułożone przed laty uwalniają szkodliwe włókna, powstające na skutek działania warunków atmosferycznych. Właśnie ten pył, unoszący się wokół budynku wywołuje różne choroby układu oddechowego, prowadzi również do chorób nowotworowych takich jak azbestoza, rak płuc, oskrzeli a także opłucnej zwany inaczej międzybłoniakiem. Osoby narażone na wdychanie tej substancji częściej chorują też na inne nowotwory, np. rak krtani, żołądka, nerek, jajnika, trzustki, jelit oraz chłoniaki.  

Wsparcie finansowe 

Przed przystąpieniem do wymiany pokrycia dachowego z eternitu warto sprawdzić czy gmina, w której mieszkamy opracowała program usuwania wyrobów z azbestu i czy oferuje na ten cel dofinansowanie. Wsparcie najczęściej dotyczy likwidacji pokrycia, lecz czasami zdarza się także, że częściowo obejmuje koszty zakupu oraz montażu nowego pokrycia dachowego. W każdej gminie wygląda to w inny sposób, różnicą jest wysokość dofinansowania oraz zasady jej przyznawania. Jest to spowodowane tym, że nie ma narzuconych z góry przepisów, które to określają. Dlatego każda gmina opracowuje swój indywidualny program i ubiega się o środki przeznaczony na niego np. z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).  

Demontaż eternitu   

W tym celu należy zatrudnić odpowiednią firmę, specjalizującą się w takich pracach, która dysponuje właściwymi technologiami oraz zabezpieczeniem dla pracowników. Wywóz azbestu również musi być przeprowadzony w należyty sposób, w miejsce do tego przeznaczone. To, że tam trafił również musi być udokumentowane pisemnie (zależne jest to od firmy, która utylizuje azbest). Ważne jest aby nie usuwać tego materiału na własną rękę, ponieważ jest to zakazane. Taka decyzja może skutkować karą w wysokości do 500 zł, a niewłaściwe składowanie materiału grozi mandatem od 5000 do 20000 zł. 

Wybór nowego pokrycia dachowego 

Szkodliwe pokrycie dachowe, jakim jest eternit należy zastąpić bezpiecznym dla środowiska i zdrowia materiałem. Ważne jest również, aby przed przystąpieniem do wymiany określić stan więźby dachowej, ponieważ wraz z upływem czasu mogła ona ulec osłabieniu. Dlatego może okazać się, że należy ją wzmocnić. Jeśli natomiast konstrukcja jest w dobrej kondycji, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wymiana eternitu na lekkie pokrycie dachowe. Możemy wybrać z szerokiej oferty blaszanych pokryć : blachodachówka, blacha trapezowa, płytki dachowe czy blacha płaska. Jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkowe ocieplenie, które dodatkowo obciąża konstrukcje, to wybór lekkiego pokrycia blaszanego jest najlepszy (1m2 blachodachówki oferowanej przez firmę Blachy Pruszyński waży około 5 kg). 

Blachodachówka panelowa czy w arkuszach? 

Blachodachówki to najpopularniejsze blaszane pokrycia dachowe. Są one dostępne w wielu kształtach i kolorach, dlatego bez problemu dopasujemy je do wybranego stylu. Dostępne są blachodachówki w arkuszach i w modułach. Blachodachówki w arkuszach można zamówić w pożądanej długości, dzięki czemu montaż przebiega szybko, co jest ważne kiedy wymieniamy pokrycie dachowe zamieszkałego domu. Mniej połączeń między elementami zmniejsza ryzyko awarii i przecieków. Blachodachówki cięte na wymiar najlepiej sprawdzą się na domy z prostymi dachami, natomiast na dachy bardziej skomplikowane lepszym wyborem jest blachodachówka panelowa. Podczas jej montażu powstaje mniejsza ilość odpadów, a także jest dostępna od ręki. Mniejszy rozmiar produktu wymaga poświęcenia więcej czasu oraz pracy. Natomiast ich transport oraz montaż jest prostszy. Lider na rynku blaszanych pokryć dachowych, firma Blachy Pruszyński, oferuje obydwa rodzaje blachodachówek, zarówno modułowe jak i panelowe. Dostępne są one w bogatej palecie kolorów oraz wzorów przetłoczeń, mogą przypominać nawet drewniany gont (blachodachówka panelowa REGLE). Podczas wyboru koloru pomocny okaże się program, który może zwizualizować jak dany model blachodachówki będzie wyglądał na dachu domu. Produkty oferowane przez firmę Blachy Pruszyński wykazują się wieloletnią trwałością - nawet do 50 lat (blachy wielowarstwowe pokryte ochronną powłoką poliuretanową). Wybór blachodachówek ułatwia również znalezienie odpowiedniego wykonawcy, ponieważ bardzo dużo firm dekarskich zajmuje się nimi. Warto jednak postawić na fachowców, którzy zostali przeszkoleni na spotkaniach organizowanych przez producentów, np. Blachy Pruszyński.  

Akcesoria dachowe 

Aby móc cieszyć się trwałym i niezawodnym pokryciem dachowym należy zastosować elementy wykończeniowe. Obróbki kalenicy, szczytu czy okapu, a także grzbiety wokół komina, kosze oraz inne przyścienny obróbki, dobry fachowiec powinien potrafić wykonać z blachy płaskiej w miejscy prac budowlanych. Jednak można kupić gotowe elementy, dzięki którym czas pracy będzie krótszy. Zmniejsza również ryzyko nieodpowiedniego wykonania ich przez dekarza. Niezbędne również będą taśmy uszczelniające kalenice i kominy oraz inne uszczelki. Wszystkie te elementy dostępne są w ofercie firmy Blachy Pruszyński.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%