Zamknij
NEWS

Ogromne wyróżnienie dla legendy! Franciszek Jesiak laureatem nagrody...

13:51, 12.05.2025 Aktualizacja: 14:15, 12.05.2025
Skomentuj Foto: arch. Gostyn24 Foto: arch. Gostyn24

To wyjątkowy moment dla całej Biskupizny i miłośników kultury ludowej w Polsce. Franciszek Jesiak – śpiewak, tancerz, budowniczy dud biskupiańskich, mentor i niezłomny strażnik tradycji został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej”. To najwyższe w kraju wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej.

Nagroda została przyznana w ramach jubileuszowej, 50. edycji plebiscytu, organizowanego od pół wieku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Franciszek, który w październiku tego roku ukończy 95 lat, został wyróżniony w kategorii II – mistrz tradycji, jako postać niezwykle zasłużona dla ochrony i przekazywania biskupiańskiego dziedzictwa kulturowego.

– Nasze serca dziś się radują! – ogłosili członkowie Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, z którym pan Franciszek od lat jest związany. –Mamy zaszczyt przekazać Państwu wspaniałą wiadomość: pan Franciszek Jesiak, wybitny tancerz, śpiewak, mentor i nasz najmłodszy członek zespołu został laureatem najwyższego wyróżnienia w dziedzinie kultury tradycyjnej - obchodzącą swoje 50-lecie Nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii mistrz tradycji! Serdeczne gratulacje!

Franciszek Jesiak to postać doskonale znana wszystkim, którzy kiedykolwiek zetknęli się z kulturą Biskupizny. Od lat przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodym pokoleniom. Jest współtwórcą festiwalu Tabor Wielkopolski, bohaterem filmu "Wesele w Krobi Starej”, a także aktywnym uczestnikiem i współorganizatorem niezliczonych wydarzeń folklorystycznych. Ale to, co najbardziej cenne, to jego codzienne, ciche mistrzostwo przekazywanie młodym ludziom tego, co w kulturze biskupiańskiej najcenniejsze: śpiewu, tańca, tradycyjnej gry na dudach i dumy z lokalnych korzeni.

W ramach nagrody, mistrz może również wskazać swojego ucznia, który otrzyma wyróżnienie specjalne jako kontynuator tradycji. To piękny symbol ciągłości i budowania mostów między pokoleniami.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 lipca 2025 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają wyjątkowe medale zaprojektowane przez Annę Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. W tym roku kapituła wyłoniła aż 17 laureatów oraz przyznała 3 dodatkowe wyróżnienia, honorując osoby i instytucje, które z oddaniem chronią, rozwijają i promują polskie dziedzictwo kulturowe.

Dodajmy, że to nie pierwszy członek Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. Otrzymali je m.in. Jan Bzdęga w 1977 roku, Stanisława Puślednik, Maria Kabała, Józefa Sławińska, Maria Majchrzak, Stanisław Kubiak, Joanna Prętkowska i w ubiegłym roku Anna Chuda. Ponadto kapela z Domachowa w 1984 oraz zespół w 1990 roku.

[ZT]79086[/ZT]

[ZT]79082[/ZT]

[ZT]78872[/ZT]

[ALERT]1747050599140[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%