Zamknij
NEWS

Co może powodować pieczenie języka?

. + 12:30, 12.06.2023 Aktualizacja: 12:32, 12.06.2023 ok. 3 min. czytania
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Do objawów nieswoistych, które pojawiają się przy różnych, czasem trudnych do ustalenia, jednostkach chorobowych, zalicza się między innymi pieczenie języka. Niekiedy występuje ono sporadycznie i jest wynikiem złej diety, ale w sytuacji, gdy objaw nawraca, może oznaczać, że konieczna jest wizyta u lekarza.

Pieczenie języka – najczęstsze przyczyny

Zwykle pieczenie języka (https://oclean.pl/pieczenie-jezyka/) jest przejawem nieprawidłowej diety i złych nawyków żywieniowych. Spożywanie pokarmów, które są kwaśne lub ostre może wywoływać i potęgować dolegliwość. Produkty spożywcze, które wywołują ten objaw to między innymi:

  • Owoce cytrusowe
  • Papryczki chili
  • Sery
  • Czekolada
  • Brzoskwinia
  • Kawa

Dodatkowe nasilenie się dolegliwości może być wywołane paleniem papierosów oraz spożywaniem alkoholu. Pieczenie języka, które występuje w następstwie spożywania produktów spożywczych, zwykle przechodzi samoczynnie.

Afta

Do częstych przyczyn zalicza się także powstawanie na języku aft. Są to bolesne rany pojawiające się w obrębie jamy ustnej. W przypadku pojawienia się afty pieczeniu towarzyszy zwykle silny ból.

Grzybica

Zakażenie grzybicą będzie powodowało pieczenie języka wraz ze zmianami, które będą widoczne gołym okiem. Wówczas wskazane jest zastosowanie środków przeciwgrzybiczych.

Alergia i nadwrażliwość

Choroby alergiczne, szczególnie w przypadku uczulenia na produkty spożywcze, mogą powodować pieczenie języka, a także jego obrzęk. Oprócz składników odżywczych, przyczyną alergii mogą być też elementy składowe protezy zębowej.

Jak pozbyć się pieczenia języka?

Leczenie dolegliwości powinno być poprzedzone badaniami. Niezbędne jest bowiem ustalenie, co jest przyczyną pieczenia języka. Proces diagnostyczny jest skomplikowany i wymaga dużej liczby badań. Jeżeli dolegliwość powraca, należy skontaktować się z laryngologiem lub stomatologiem w celu ustalenia jej przyczyny. Po ustaleniu przyczyny można wdrożyć odpowiednie leczenie lub zalecić pacjentowi, żeby zrezygnował z konkretnej grupy produktów.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać pieczeniu języka

Pieczenie języka jest objawem nieprzyjemnym i uciążliwym, dlatego osoby, które są na niego szczególnie narażone, powinny wdrażać profilaktykę. W przypadku alergików będzie to unikanie alergenów, a dla osób o złych nawykach żywieniowych zmiana diety. Osoby, które cierpią na pieczenie języka spowodowane poważnymi jednostkami chorobowymi, muszą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i postępować zgodnie z przyjętym planem leczenia.

Kiedy niezbędna będzie konsultacja stomatologiczna?

Wraz z pojawieniem się pieczenia języka może pojawić się szereg innych objawów. Gdy dolegliwość wystąpi jednorazowo i po spożyciu obfitego posiłku, nie należy się przejmować. W sytuacji, gdy pieczenie przechodzi w silny ból, należy jak najszybciej skorzystać z konsultacji stomatologicznej. Także towarzyszący obrzęk języka, który utrudnia jedzenie, picie, a nawet oddychanie, to znak, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Pojawienie się widocznych zmian w obrębie jamy ustnej – białego nalotu, owrzodzenia lub zaczerwienienia – także powinno skłonić pacjenta do wizyty lekarskiej.

Czy można wyleczyć pieczenie języka?

Dla wielu pacjentów pieczenie języka jest wyjątkowo uciążliwe. Utrudnia jedzenie i nie pozwala cieszyć się życiem. W wielu przypadkach dolegliwość ta ustępuje, gdy wdroży się odpowiednie działania – zmianę diety, środki przeciwgrzybicze albo leczenie innej jednostki chorobowej. W walce z pieczeniem języka kluczowa jest prawidłowa diagnoza. Walka z tą dolegliwością może wymagać poważnych zmian w trybie życia oraz sposobie żywienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%