Branża opakowaniowa rozwija się w dynamicznym tempie. Producenci plastikowych pojemników wciąż szukają rozwiązań, które będą jeszcze lepiej chronić żywność i jednocześnie będą jak najmniejszym balastem dla środowiska naturalnego. Jakie materiały i technologie cieszą się największą popularnością?
Opakowania stosowane w przemyśle spożywczym muszą chronić żywność na każdym etapie łańcucha dostaw. Warto pamiętać, że zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą spełnić wyśrubowane normy bezpieczeństwa wynikające z polskich i unijnych przepisów.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży opakowaniowej jest lekkie i trwałe tworzywo sztuczne. Jednak nie każdy plastik może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Niektóre rodzaje tworzyw, z powodzeniem wykorzystywane np. w branży budowlanej czy motoryzacyjnej, nie sprawdzą się do przechowywania artykułów spożywczych, m.in. ze względu na ryzyko migracji potencjalnie niebezpiecznych substancji. Do takich tworzyw należy np. polichlorek winylu, czyli PVC.
Z kolei do najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych należy m.in. polipropylen PP. To materiał, który, dzięki wyjątkowej termoplastyczności, może przybierać niemal dowolne kształty. Jednocześnie jest wyjątkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych (takich jak wilgoć czy promieniowanie UV). j Powstają z niego między innymi okrągłe lub prostokątne wiaderka plastikowe o różnej pojemności, które można z łatwością etykietować. Tego typu produkty można znaleźć np. na stronie https://www.plast-box.com/produkty/branza-spozywcza/.
To jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych przez producentów opakowań do żywności. Tworzywo poddane działaniu odpowiedniej temperatury jest wtryskiwane do formy, w której zastyga, przyjmując jej kształt. Tę technologię wykorzystuje m.in. firma Plast-Box, czyli producent pojemników plastikowych m.in. dla branży spożywczej.
Opakowanie pełni nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale także marketingową. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania opakowania. Dzięki temu można stworzyć pojemnik, który nie tylko wyróżni się designem na tle konkurencji, ale będzie także bardziej ekologiczny. Taką możliwość zapewnia technologia IML. Na czym polega ten proces? W ogromnym skrócie: etykieta jest łączona z opakowaniem już na etapie produkcji pojemnika. Dzięki temu, że oba elementy powstają z tych samych materiałów, całość można wrzucić do tego samego kosza na odpady, co ułatwia segregację w profesjonalnej sortowni i ponowne przetworzenie.
Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że produkcja opakowań z tworzyw sztucznych jest coraz szybsza i coraz bardziej ekologiczna. Producenci dążą do tego, aby ich opakowania były coraz wygodniejsze i coraz bezpieczniejsze – zarówno dla użytkowników, jak i środowiska naturalnego.