Zamknij
NEWS

Pranie proszkiem czy płynem?

art. sponsorowany + 10:39, 04.04.2023 Aktualizacja: 10:39, 04.04.2023

Przy wielości środków piorących obecnych na rynku, naprawdę trudno jest wybrać idealny detergent, czyli taki, który nie tylko będzie skutecznie dopierał wszelkie zabrudzenia, ale też nie będzie wymagał dodatkowego stosowania wybielaczy, będzie delikatny dla skóry i będzie odpowiadać nam zapachowo. Asortyment sklepów może jednak znacząco przytłaczać i zniechęcać do wgłębiania się w ten temat.

Warto jednak z pełną świadomością i przekonaniem dobrać środek piorący dopasowany pod swoje potrzeby, bo skorzysta na tym nie tylko nasze pranie oraz portfel, ale także co najważniejsze - nasza skóra.

Co jest lepsze - proszek czy płyn do prania?

Decyzja, co jest lepsze zależna jest od wielu czynników oraz od wyznawanych przez nas w danym momencie życia priorytetów. Inne potrzeby w kwestii prania mają młodzi rodzice małych dzieci, inne single, inne zaś duże rodziny z kilkorgiem członków. Pierwszym aspektem do rozważenia powinny być rodzaje i kolorystyka tekstyliów jakie posiadamy i sposób, w jaki najcześciej pierzemy - czy głównie w pralce, czy też zdarza nam się prać w rękach. Po drugie należy zastanowić się, jakie cykle prania wybieramy (jak długo trwają) i w jakiej temperaturze pierzemy ubrania. Kolejną kwestią jest nasza skóra - czy jest wrażliwa, czy mieszkają z nami niemowlęta lub małe dzieci? Dopiero na końcu możemy myśleć o kompozycjach zapachowych i wybierać te najbardziej nam odpowiadające - od silnych, wyrazistych zapachów po środki o praktycznie niewyczuwalnym zapachu, przeznaczone dla dzieci czy alergików.

Proszek do prania - kiedy będzie dobrym wyborem?

Za proszkiem przemawia przede wszystkim niska cena oraz skuteczność dopierania zabrudzeń i rozjaśniania poszarzałych tkanin. Ma to szczególne znaczenie przy praniu białych i jasnych tekstyliów. W składach proszków do prania białego znajdziemy nadwęglan sodu, wybielacz, który przy temperaturach wyższych niż 80° Celsjusza albo po dodaniu specjalnego aktywatora TAED, uwalnia atomowy tlen o właściwościach wybielających, czyszczących i dezynfekujących. W płynach i kapsułkach dodawany jest tylko rozjaśniacz optyczny, jedynie wizualnie wybielający tkaniny.

Proszki potrzebują jednak sporo czasu, aby wypłukać się z tkanin, a więc lepiej stosować je przy dłuższych cyklach prania lub dokładać dodatkowy cykl płukania, aby po wyciągnięciu ubrań z pralki nie zobaczyć na nich nieestetycznych smug po niewypłukanym proszku. Niektóre proszki do prania zawierają w sobie kolorowe drobinki, które także mogą zostać na ubraniu po wypraniu. Dlatego przy ich używaniu niezwykle ważne jest dokładne dozowanie odpowiednich ilości proszka i nieprzesadzanie z jego ilością przy mniejszym załadunku pralki.

Płyn do prania - do czego go użyć?

Płyny i żele piorące są idealne do krótszych cykli prania. Tylko one mają szansę na odpowiednie zadziałanie, gdyż szybko i skutecznie mieszają się z wodą, a potem nie potrzebują zbyt intensywnego trybu płukania, aby dobrze wypłukać się z tkanin. Dzięki temu sprawdzą się do szybkiego odświeżenia różnego typu tekstyliów.

Tego typu środki słyną ze swojej wydajności - starczają na dłużej, bo już niewielka ich ilość jest w stanie uporać się z różnymi zabrudzeniami. Nie należy więc przesadzać z dozowaniem takich płynów i uważnie stosować się do zaleceń producentów podanych na opakowaniach, czasem nawet zaniżając nieco te dawki. Dzisiejsze środki do prania są niezwykle skuteczne i nie ma potrzeby przesadzać z ich ilością.

Płyny do prania pozwalają nam zaoszczędzić nieco pieniędzy, również na opłatach za prąd i wodę - krótsze cykle wybierane na panelu pralki to mniej wody zużywanej do prania i mniej prądu potrzebnego do funkcjonowania urządzenia. Niejednokrotnie płyny będą lepszym wyborem, jeśli chodzi o ekologię i dbałość o naszą skórę. Jednakże zawsze każdorazowo powinniśmy sprawdzać ich składy, szczególnie jeśli w domu są alergicy lub małe dzieci.

Jeżeli posiadamy dużo ubrań i tekstyliów wykonanych z delikatnych tkanin, płyny zdecydowanie lepiej o nie zadbają. Do prania materiałów takich, jak wełna czy jedwab zaleca się wyłącznie stosowanie specjalnych, dedykowanych im płynów. Podobnie sprawa ma się z odzieżą funkcyjną, ze specjalnymi membranami - ją należy prać wyłącznie w delikatnych płynach, bez użycia środków zmiękczających.

Jaki płyn do prania więc wybrać? Przede wszystkim powinien on być delikatny dla skóry i tkanin, chroniący ich włókna, o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Zwracajmy zawsze uwagę na składy oraz na to, czy dany środek do prania został przebadany dermatologicznie.

Pewnym kompromisem pomiędzy proszkami i płynami do prania mogą być żele piorące. Mają jeszcze lepszą wydajność od płynów i wygodniejsze oraz prostsze od proszków dozowanie.

Najlepiej po wstępnym rozeznaniu się w dostępnych na rynku środkach do prania wybrać sobie jeden czy dwa i przetestować w kolejnych praniach, zwracając uwagę nie tylko na zapach tych specyfików, ale i na wygodę stosowania oraz przede wszystkim na końcowy efekt prania.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%