Zamknij

Wyrejestrowanie pojazdu? Doradzamy, jak to zrobić

14:28, 21.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:29, 21.03.2023
wnioski-o-wyrejestrowanie-pojazdu wnioski-o-wyrejestrowanie-pojazdu

Wyrejestrowanie pojazdu nie musi być trudne, wystarczy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i złożyć je w odpowiednim terminie w urzędzie. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.

Wyrejestrowanie auta - kto i kiedy?

W przypadku pojazdów wszelkie formalności w urzędach zawsze mogą dopełniać te same osoby. Dokładniej rzecz ujmując, będzie to główny właściciel samochodu i jego współwłaściciele, jeżeli takowi istnieją. W sytuacji, gdy mamy tylko jednego właściciela auta sprawa jest prosta, jednak gdy jest ich więcej, staje się to odrobinę bardziej skomplikowane, niż byśmy chcieli. Otóż teoretycznie wszyscy oni powinni stawić się w urzędzie, aby zgłosić wyrejestrowanie. Prawo jednak wychodzi nam naprzeciw i jeżeli któryś ze współwłaścicieli nie może się pojawić w danym terminie, wtedy udziela on któremuś z pozostałych pisemne pełnomocnictwo. Tym samym uprawnia go do podejmowania decyzji w tej sferze. Natomiast wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu znajdziesz tutaj: https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/wzor-wniosku-o-wyrejestrowanie-pojazdu/

Innym zagadnieniem są oczywiście okoliczności zobowiązujące nas do wyrejestrowania samochodu. Wśród nich trzeba wyróżnić:

  • kradzież;
  • kasację za granicą;
  • całkowitą utratę samochodu bez zmiany właściciela;
  • wycofanie auta z obrotu;
  • wywiezienie z kraju w celu zarejestrowania lub jego sprzedaży za granicą;
  • złomowanie całkowite albo niekompletne w stacji demontażu;
  • przekazanie do punktu zbierania pojazdów.

Warto pamiętać, że niewyrejestrowanie pojazdu w określonym w ustawie o Prawie o ruchu drogowym terminie skutkować będzie nałożeniem kary grzywny w wysokości od 200 do 1000 zł.

Co trzeba przygotować do wyrejestrowania pojazdu?

Niezależnie od powodu wyrejestrowania auta, podczas wizyty w odpowiednim urzędzie należy mieć ze sobą:

  • odręcznie wypełniony wniosek, którego wzór znajdziesz m.in. na stronie: https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/;
  • dokument tożsamości, czyli paszport lub dowód osobisty;
  • dowód potwierdzający zrealizowanie opłaty administracyjnej.

Ponadto w zależności od zaistniałej sytuacji, dodatkowo możemy być zobligowani do przedstawienia przykładowo zaświadczenia od policji o kradzieży auta czy potwierdzenia złomowania za granicą, jeżeli doszło do skasowania samochodu poza granicami Polski.

Czy można ponownie zarejestrować pojazd?

Wyrejestrowany pojazd możemy ponownie zarejestrować, ale tylko w kilku szczególnych przypadkach. Tutaj należy wskazać na sytuację, gdy auto zostało odzyskane po kradzieży lub, kiedy wywieziono go z kraju lub sprzedano za granicą oraz z powrotem sprowadzono do kraju. Ponadto ponowną rejestrację można przeprowadzić w przypadku samochodów zabytkowych czy mających szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Takim wyjątkiem są również pojazdy, które osiągnęły minimum 25 lat oraz zostały uznane za unikatowe przez rzeczoznawcę. Temu uprawnieniu podlegają również ciągniki i przyczepy rolnicze. Pozostałe przypadki nie zostaną pozytywnie rozpatrzone.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%