Zamknij
NEWS

Odpady niebezpieczne — co możemy z nimi zrobić?

reklama + 09:54, 24.02.2023 Aktualizacja: 09:54, 24.02.2023

O tym, jak utylizuje się odpady komunalne, śmieci remontowe czy odpady z budowy, mówi się bardzo często. Wiadomo więc, że odpady bytowe segregujemy wg pięciu frakcji, a śmieci z remontu czy budowy umieszczamy w specjalnie przygotowanym do tego kontenerze na odpady. Co jednak zrobić, kiedy do zutylizowania są odpady niebezpieczne? 

Czym są odpady niebezpieczne?

Odpadami niebezpiecznymi nazywa się te śmieci, które ze względu na swoje właściwości mogą mieć negatywny wpływ na otoczenie. Mowa tutaj o takim wpływie jak na przykład skażenie gleby i wód, ale też chorobotwórczość, a nawet właściwości śmiercionośne dla ludzi bądź zwierząt. Cechy, które świadczą o tym, że dane odpady są niebezpieczne, to między innymi:

  • wybuchowość lub łatwopalność
  • utlenialność 
  • toksyczność i ekotoksyczność
  • kancerogenność
  • działanie żrące lub drażniące
  • infekcjogenność
  • mutagenność

Wystarczy, że odpad charakteryzuje się jedną z tych cech, aby mógł być uznany za niebezpieczny. Nierzadko jednak jest ich więcej, niż jedna. Odpady niebezpieczne mogą być toksyczne dla drzew, krzewów i wszelkich roślin. Stanowią też zagrożenie dla ekosystemu, w tym wód gruntowych i śródlądowych, rzek, jezior, ale też dzikich zwierząt, gryzoni, ptactwa.

Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Kontener na śmieci bytowe to nie jest miejsce na odpady niebezpieczne i te nigdy nie powinny się w nim znaleźć. To, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi zależy od tego, z jakim konkretnie odpadem mamy do czynienia. Najogólniej rzecz ujmując, odpady niebezpieczne zawozi się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki punkt funkcjonuje w każdej gminie w Polsce. Choć punkt teoretycznie przyjmuje odpady niebezpieczne, na niektóre ich rodzaje istnieją ograniczenia, specjalne limity co do ilości przyjęć danego rodzaju odpadu. Dlatego, zanim dostarczymy śmieci do lokalnego PSZOK, warto tam zadzwonić i upewnić się, że nasze odpady zostaną bez problemu przyjęte. A co, jeśli będziemy potrzebować alternatywy?

  • Baterie

Baterie to dziś jeden z najbardziej powszechnych odpadów niebezpiecznych. Zasilamy nimi wiele urządzeń, zabawek i sprzętów. Bateria narażona na działanie wysokiej temperatury może wybuchnąć lub spowodować pożar. Z pewnością należy do odpadów niebezpiecznych. Zużyte baterie przyjmują niektóre sklepy z elektroniką oraz markety budowlane. W niektórych z nich, a także w wielu supermarketach spożywczych znajdują się specjalne pojemniki na baterie, gdzie można umieszczać zużyte ogniwa elektryczne. 

  • Akumulatory

Akumulatory zawierają ołów, rtęć i kadm, czyli metale ciężkie, szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Aby pozbyć się starego akumulatora, można pozostawić go w sklepie, w którym dokonujemy zakupu nowego akumulatora. Jeżeli nie mamy potrzeby zakupu nowego urządzenia, mimo to śmiało pytajmy pracowników o możliwość pozostawienia zużytego akumulatora. W wielu przypadkach nie ma z tym problemu.

  • Opony

O utylizację opon zapytać można w zakładzie wulkanizacyjnym. Wiele z nich przyjmuje stare opony za darmo lub za niewielką opłatą. Warto rozeznać się, czy w okolicy funkcjonuje punkt CUE (Centrum Utylizacji Opon), szczególnie jeśli mamy do oddania ogumienie w ilościach hurtowych. 

  • Leki

Niezużyte leki, którym minął termin ważności, często są problemem. Co zrobić z tabletkami, pastylkami, globulkami, syropami bądź innymi lekami, które trzymamy w domowej apteczce, a których nie zużyliśmy? Można zanieść je do apteki. Te, które na wyposażeniu mają specjalny pojemnik na niewykorzystane medykamenty, przyjmą nasze lekarstwa. 

  • Azbest

Materiały z eternitu zawierają azbest, który jest rakotwórczy. W wielu starych domach spotkać można jeszcze eternitowe pokrycia dachowe, jednak wszystkie one powinny zostać wymienione na nieszkodliwe. Wymieniając eternitowy dach dokonujemy robót remontowych, które stanowią wyjątek na tle innych prac tego typu. Zwykle bowiem przy robotach budowlanych wynajmujemy, słusznie zresztą, kontenery na odpady i tam umieszczamy wszelkie generujące się śmieci. Jednak z uwagi na kancerogenność azbestu, zarówno demontaż elementów eternitowych, jak i ich transport oraz dalsza utylizacja mogą odbywać się tylko za pośrednictwem osób zabezpieczonych przed skutkami pylenia się azbestu. Osoby te wiedzą o koniecznych środkach ochrony przed wpływem azbestu, posiadają odzież ochronną, maski, zabezpieczają też odłamki materiałów z eternitu po to, aby zapobiec niekontrolowanego rozprzestrzeniania się azbestowych włókien. Posiadają też stosowne uprawnienia do transportowania materiałów azbestowych i wydadzą nam stosowane oświadczenie, że utylizacja odbywa się zgodnie z prawem. Wywóz odpadów azbestowych do miejsca docelowego gwarantuje, że te niebezpieczne odpady zostaną na miejscu zneutralizowane, aby nie szkodziły środowisku. 

Odpady niebezpieczne nie mogą zostać umieszczone w kubłach na odpady komunalne. Trafić powinny do PSZOK lub w inne miejsce docelowe, gdzie przyjmowane są odpady danego typu. Odpady inne niż niebezpieczne, niebędące jednak odpadami bytowymi, np. odpady z remontu i budowy, w tym gruz, beton, cegły, ceramika, drewno czy izolacja, mogą zostać umieszczone w kontenerach, które odpłatnie wynająć można od lokalnych firm, jak skipgroup.pl. Zaletą wynajęcia kontenera jest bezpieczny wywóz śmieci do sortowni i poddanie ich w jak największej mierze recyklingowi. 

(reklama)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%