Po śmierci bliskiej osoby w dość krótkim czasie orientujemy się, że trzeba załatwić wszystkie formalności związane ze spadkiem. Jest to sytuacja niecodzienna, dlatego wiele osób gubi się w formalnościach. Życie jednak potrafi nas zastawiać, więc warto zawczasu dowiedzieć się, jakie dokumenty potrzebne są do przeprowadzenia sprawy spadkowej. I choć nikt z nas nie życzy sobie takich okoliczności, prędzej czy później większość osób staje się spadkobiercami. Dobrze wiedzieć, jak w takiej sytuacji sprawnie przeprowadzić proces spadkobrania.
Spadkobiercy mają do wyboru dwie drogi postępowania spadkowego. Pierwszą z nich jest sprawa notarialna. Wówczas to już notariusz informuje uczestników, jakie dokumenty muszą zgromadzić. Jest to sposób wygodny i szybki, ma jednak dwie wady. Pierwszą z nich są dość wysokie koszty. Drugą natomiast konieczność porozumienia między spadkobiercami. Z tych względów wiele osób wybiera jednak drogę sądową.O ile uda się spadkobiercom dogadać w kwestii dziedziczenia spadku, także w sądzie możliwe jest szybkie i bez zbędnej zwłoki przeprowadzenie sprawy spadkowej. Tak czy inaczej na początek należy wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Podaje się w nim wszystkie dane spadkodawcy, a więc jego imię i nazwisko, adres oraz miejsce, w którym zmarł (bo ono decyduje o właściwości sądu). Wykazuje się stopień pokrewieństwa ze spadkobiercami, a także dane tych ostatnich i ich udziały w spadku (wyrażone ułamkowo). Jeżeli dochodzi do dziedziczenia z ustawy, trzeba też dopisać, że nie istnieje testament oraz nie była wcześniej prowadzona sprawa spadkowa.Co oczywiste, konieczne jest dołączenie odpowiedniej dokumentacji. Zależy ona od uczestników danej sprawy. Konieczne jest generalnie załączenie odpisu skróconego aktu zgonu spadkodawcy. Poza tym załącza się dokumenty, które wskazują na pokrewieństwo z nim. Są to zatem odpisy skrócone aktów urodzenia, a także odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli wśród spadkobierców jest mąż/żona zmarłego lub inna kobieta zamężna). Oczywiście w sytuacji posiadania testamentu także należy go dołączyć do wniosku.
Przeczytaj też: Jakie dokumenty do sprawy spadkowej?
Jak wiadomo, założenie sprawy spadkowej wiąże się z pewnymi opłatami, nie są one jednak wygórowane. Od wniosku obowiązuje opłata 100 zł, podobnie jak od każdego oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku (w zależności od liczby spadkobierców). Na takie oświadczenie ma się 6 miesięcy od śmierci bliskiej osoby. Do tego płaci się 5 zł za wpis do rejestru spadkowego.Wniosek składa się w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników sprawy, wliczając to w także sąd. Do wniosku załącza się dowody wniesienia opłat sądowych oraz wspomniane wcześniej dokumenty. Sąd odbiera oryginały dokumentacji, pozostałe osoby – kopie.
Z racji zamieszkiwania w różnych miejscach czy z innych obiektywnych powodów nieraz niemożliwe jest samodzielne odebranie dokumentów z urzędu stanu cywilnego przez osoby biorące udział w sprawie spadkowej. Z tego względu często chcemy, by inni członkowie rodziny zrobili to w naszym imieniu. Na szczęście istnieje taka możliwość. Zakłada ją art. 45 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, zgodnie z nim bowiem „odpis aktu stanu cywilnego wydaje się osobie, której dotyczy, małżonkowi, zstępnym, wstępnym, rodzeństwu, osobie, która ma interes prawny”.Wypełniając formularz w USC w miejscu powodu wpisujemy interes prawny, którym jest postępowanie spadkowe. Nie powinno być problemu z odebraniem dokumentów (czyli zasadniczo odpisów) za członka rodziny.
Źródło: Spadek.info