Zamknij
NEWS

Czym jest zespół bolesnego barku?

artykuł sponsorowany + 07:21, 18.07.2022 Aktualizacja: 07:22, 18.07.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Pod pojęciem zespołu bolesnego barku może kryć się wiele różnych dolegliwości związanych z obręczą barkową. Zazwyczaj źródłem bólu jest przeciążenie mięśni, zapalenie kaletki podbarkowej lub uszkodzenie ścięgien. Przyczyną mogą być także zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne.

Według statystyk zespół bolesnego barku najczęściej dotyczy osób w przedziale wiekowym 45-55 lat. Czym dokładnie jest zespół bolesnego barku? Jak się go leczy?

Co to jest zespół bolesnego barku?

Zespół bolesnego barku jest stanem, w którym dochodzi do pojawienia się bólu w stawie barkowym oraz upośledzenia ruchomości w nim. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne, ale ból jest odzwierciedleniem uszkodzenia różnych struktur okołostawowych. Może dochodzić między innymi do zapalenia przyczepów ścięgnistych, kaletki podbarkowej albo mięśnia nadgrzebieniowego. Sytuacja taka może powstać wskutek nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, przy gwałtownych ruchach, a także przeciążeniu stawu. Niekiedy zespół bolesnego barku pojawia się po urazach w tym rejonie ciała oraz w przebiegu chorób ogólnoustrojowych - w szczególności reumatycznych.

Jakie są objawy zespołu bolesnego barku?

Głównym objawem tego schorzenia jest rzecz jasna ból barku. Może on mieć różny charakter i nasilenie. Często jest kłujący i ostry, ale na początku może być łagodny i narastać wraz z biegiem czasu. Pacjenci, którzy dotknięci są zespołem bolesnego barku mają najczęściej problemy z odwodzeniem ramienia. Upośledzeniu może także ulec wykonywanie innych ruchów, nawet podczas codziennych czynności. Często ból nie pozwala choremu zasnąć lub budzi go w nocy.

Jak lekarz diagnozuje zespół bolesnego barku?

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności pyta o dolegliwości. Pacjent musi dokładnie opisać rodzaj bólu, okoliczności jego powstawania oraz charakterystykę zmian bólu wraz z biegiem czasu. Należy także powiadomić lekarza o ewentualnych towarzyszących dolegliwościach, jak np. ból innych stawów, czy też gorączka. Po wywiadzie specjalista sprawdza, jakie są ograniczenia w stawie i cechy zapalenia stawu. Ponadto może zlecić wykonanie dodatkowych badań, do których należy rezonans magnetyczny, USG i RTG.

Leczenie zespołu bolesnego barku

Skutecznie leczenie zespołu bolesnego barku wymaga rozpoznania źródła schorzenia. W większości przypadków stosuje się metody zachowawcze jak farmakoterapia i intensywna rehabilitacja. Pacjent w tym czasie przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może także brać leki rozluźniające mięśnie, żele, maści i plastry przeciwbólowe. Ulgę może przynieść zastosowanie masażu tkanek głębokich oraz kinesiotaping. Niezwykle skuteczne są także lasery wysokoenergetyczne (takie jak https://bitmed.pl/236-lasery-wysokoenergetyczne) które przyśpieszają gojenie ran, regenerację tkanek oraz zwalczają dolegliwości bólowe. Ta ostatnia zdolność lasera jest efektem stymulacji wolnych zakończeń nerwowych oraz receptorów bólowych (także tych z poziomu tkanki podskórnej), co powoduje niezwykle skuteczne zablokowanie odczucia bólu. Pacjent powinien skonsultować z lekarzem, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne będą najefektywniejsze. Chcąc wzmocnić siłę mięśniową, a także poprawić stabilizację i dynamikę barków, należy regularnie wykonywać ćwiczenia lecznicze. W nielicznych przypadkach konieczne może być zastosowanie leczenia inwazyjnego, czyli operację.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%