Zamknij

Wazektomia Łódź to skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn

+ 14:46, 10.07.2022 Aktualizacja: 14:47, 10.07.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Na przestrzeni lat metody antykoncepcji rozwijają się i pojawiają się coraz bardziej skuteczne sposoby na ochronę przed niechcianą ciążą. Obecnie na popularności zyskuje metoda antykoncepcji męskiej, która nazywana jest wazektomią. Jest to metoda, dzięki której mężczyzna nie ma zdolności do zapłodnienia kobiety, przy równoczesnym zachowaniu całej sprawności seksualnej.

Przez lata wokół wazektomii narosło wiele nieprawdziwych opinii i mitów, przez co część mężczyzn wzdryga się na samą myśl o przejściu tego zabiegu. Prawda jest taka, że wazektomia przeprowadzona w specjalistycznym gabinecie i wykonana w odpowiednim momencie w życiu mężczyzny, przynosi mu tylko i wyłącznie same korzyści! Obecnie wazektomia może zostać wykonana na dwa sposoby – z użyciem skalpela oraz z użyciem lasera. Oczywiście obie metody będą równie skuteczne, warto jednak wiedzieć, że wazektomia bez użycia skalpela to zabieg mniej inwazyjny, a rekonwalescencja po nim jest krótsza i mniej nieprzyjemna.

Wazektomia bez skalpela

Wazektomia Łódź w https://wazektomia.org.pl/oferta/lodz/ to zabieg chirurgiczny, jednak obecnie można przeprowadzić ją bez użycia skalpela, jak wiele innych zabiegów z zakresu medycyny. Dzięki takiemu działaniu zabieg jest szybszy, bardziej dokładny, a rekonwalescencja jest mniej niewygodna i krótsza.

W trakcie zabiegu wazektomii bez użycia skalpela, nie przecina się skóry lecz rozwarstwia ją, aby dostać się do nasieniowodów. Dzięki takiemu działaniu, nie ma potrzeby zakładania szwów, nie ma ryzyka powstania nieestetycznych i niewygodnych blizn, nie ma również konieczności całkowitego znieczulenia, a jedynie zastosowania znieczulenia miejscowego. Znieczulenie miejscowe pozwala na powrót do domu tuż po zabiegu, do swoich codziennych obowiązków. 

Wskazania do wazektomii

Obecnie wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji męskiej. Powszechnie uważana jest za proces całkowicie nieodwracalny, jednak istnieje szansa, że będzie można ponownie połączyć ze sobą przerwane nasieniowody. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze jest to możliwe i bezpieczne, dlatego najlepiej zdecydować się na zabieg w poniższych przypadkach:

  • jeżeli mężczyzna nie powinien spłodzić potomstwa ze względu na wysokie ryzyko urodzenia się dziecka z poważną chorobą genetyczną;
  • gdy w stałym związku nie planowane są dzieci lub nie planowanych jest więcej dzieci;
  • gdy partnerka cierpi na różnego rodzaju choroby, które wykluczają ją z bezpiecznego stosowania przez nią antykoncepcji.

Nie warto podejmować decyzji o wazektomii pochopnie oraz w młodym wieku. Zaleca się, by na zabieg decydowali się mężczyźni około 40 roku życia, którzy mają ustatkowane życie rodzinne i partnerskie.

Czy do zabiegu wazektomii mężczyzna musi się jakoś specjalnie przygotowywać?

Zabieg przerwania nasieniowodów jest zabiegiem z zakresu mikrochirurgii. Jest to zabieg o małej inwazyjności i niedługiej rekonwalescencji. Czy należy się specjalnie przygotowywać na zabieg wazektomii? Przede wszystkim przed zabiegiem należy zebrać wywiad medyczny, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, pacjent zostanie również poproszony o wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia. Jeżeli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, poprosi pacjenta o wykonanie dodatkowych badań, by mieć absolutną pewność, że zabieg będzie w pełni bezpieczny.

Jeżeli zajdzie taka konieczność i będzie to możliwe, przez zabiegiem będzie trzeba odstawić część przyjmowanych leków. W przeddzień zabiegu należy dokładnie ogolić mosznę oraz jej okolicę, a w dzień wazektomii dokładnie umyć całe okolice intymne.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii polega na przerwaniu oraz podwiązaniu nasieniowodów, by plemniki nie miały możliwości dostania się do spermy mężczyzny. Takie działanie uniemożliwia zapłodnienie kobiety, a więc chroni przed nieplanowaną i niechcianą ciążą. 

Przed wykonaniem zabiegu pacjentowi podawane jest miejscowe znieczulenie, by czuł się on jak najbardziej komfortowo. Poprzez nacięcie przy mosznie, lekarz dostaje się do nasieniowodów, które są przerywane oraz zamykane za pomocą specjalnych klamr lub przy użyciu elektrokoagulacji. Obecnie możliwe jest wykonanie wazektomii przy użyciu skalpela i jest to metoda tradycyjna oraz wazektomia z użyciem lasera, która bywa nazywana wazektomią bez skalpela. Po przeprowadzonym zabiegu zakładany jest opatrunek, a pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do swojego domu.

Przygotowanie do wazektomii i postępowanie po zabiegu

Wazektomia jako zabieg chirurgiczny wymaga wcześniejszej konsultacji medycznej oraz wykonania podstawowych badań, między innymi morfologii. Jeżeli lekarz nie wykaże przeciwwskazań do zabiegu, umówiony zostanie termin zabiegu, a także wszystkie zalecenia przed przeprowadzeniem przerwania nasieniowodów. Najważniejsze, to by przed zabiegiem dokładnie ogolić okolice moszny, a także w dzień zabiegu zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych.

Po zabiegu wazektomii nie zaleca się wzmożonego wysiłku fizycznego przez około 2 tygodnie, a także jakiejkolwiek aktywności seksualnej do momentu całkowitego zagojenia się rany zabiegowej.

Wazektomia – skutki uboczne

Skutki uboczne po prawidłowo przeprowadzonym przecięciu nasieniowodów pojawiają się bardzo rzadko, niemniej jednak mogą wystąpić takie objawy jak obrzęk, stan zapalny czy stan podgorączkowy u pacjenta. Jeżeli objawy nasilają się i nie ustępują po kilku dniach od zabiegu, a pacjent zaczyna odczuwać nieprzyjemny ból w okolicach moszny, należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Jednym z późniejszych powikłań, które dotyczy niewielkiego promila mężczyzn, jest rewazektomia, czyli samoistne odtworzenie i ponowne połączenie się nasieniowodów.

Wazektomia nie wpływa w żadnej sposób na sprawność seksualną mężczyzny, dlatego nie musi się on obawiać jakichkolwiek upośledzeneń ze strony swojego układu rozrodczego.

Skuteczność wazektomii

Na chwilę obecną wazektomia to jedna z najbardziej skutecznych form antykoncepcji dostępnych na rynku. Chroni ona w ponad 99% przed nieplanowaną ciążą, a przeprowadzona raz, nie wymaga cyklicznego powtarzania. Oczywiście tuż po zakończeniu zabiegu, mężczyzna nie jest jeszcze w pełni bezpłodny, gdyż plemniki które dostały się do dalszej część nasieniowodów oraz do spermy, potrafią pozostać żywotne jeszcze przez około 3 miesiące. W tym czasie zaleca się korzystanie z antykoncepcji uzupełniającej, a po upływie 3 miesięcy przeprowadza się badanie na obecność plemników w ejakulacie. Jeżeli będzie ich nadal zbyt duża ilość, badanie powtarza się po kolejnych 3 miesiącach, by mieć pewność, że zabieg jest już w pełni skuteczny. 

Wazektomia – odwracalna czy nie?

Wazektomia to proces, który w zdecydowanej większości przypadków nie jest możliwy do odwrócenia, zdarza się jednak, że mężczyźni, którzy chcą ponownie przywrócić swoją płodność, mają taką możliwość. W trakcie rewazektomii, czyli ponownego połączenia przerwanych nasieniowodów, są one ze sobą scalane, by plemniki znów miały możliwość dostania się do spermy.

Warto wiedzieć, że skuteczność ponownego przywracania mężczyznom płodności wynosi około 40%.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%