Zamknij
NEWS

Laryngolog – kiedy warto zwrócić się o poradę i jak przebiega badanie?

. + 07:57, 11.04.2022 Aktualizacja: 07:57, 11.04.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Przewlekły ból zatok, nawracające infekcje gardła czy pogorszenie słuchu to tylko niektóre z objawów, jakie powinien skonsultować laryngolog. Z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać. Dlaczego? Ponieważ wcześnie wdrożone leczenie daje szansę na całkowite wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości i poprawę komfortu życia. Często ogranicza się do wprowadzenia środków farmakologicznych, rzadziej wymaga ingerencji chirurgicznej. Zwrócenie się o poradę do lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów jest tym bardziej zasadne, ponieważ badanie laryngologiczne jest bezbolesne i nie zajmuje dużo czasu. Czym dokładnie zajmuje się laryngolog? Kiedy warto udać się do niego po poradę? Jak przebiega leczenie chorób laryngologicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Czym zajmuje się laryngolog?

Otolaryngologia jest specjalizacją zabiegową. Po jej ukończeniu lekarz medycyny staje się specjalistą otolaryngologiem, nazywanym często po prostu laryngologiem. Warto pamiętać, że obie nazwy są używane wymiennie. W zakres jego kompetencji wchodzi diagnozowanie i leczenie schorzeń gardła, krtani, nosa oraz uszu. Laryngolog zajmuje się także oceną stanu ślinianek, węzłów chłonnych szyi oraz nieprawidłowości pojawiających się na języku i w obrębie jamy ustnej. W zakresie laryngologii można dodatkowo wyróżnić kilka węższych specjalizacji, w tym foniatrię, audiologię, neurootologię, rynologię czy laryngologię onkologiczną.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u laryngologa

Kiedy należy zasięgnąć porady laryngologa? Powodów może być wiele. Do najczęstszych z nich zalicza się nawracające krwotoki z nosa, uczucie zatkanego nosa czy oddychanie przez usta. Laryngolodzy często diagnozują także bezdech senny i pomagają wyeliminować chrapanie. W zakresie schorzeń uszu niepokojącymi objawami mogą być nie tylko dolegliwości bólowe, ale pojawienie się wydzieliny z jamy usznej, szumy uszne, pogorszenie słuchu czy zaburzenia równowagi. Z kolei do najczęstszych objawów ze strony gardła i krtani zalicza się zaburzenia smaku oraz węchu, nawracające infekcje, którym towarzyszy ból, jak również chrypkę, utrzymującą się dłużej niż 4 tygodnie. Konsultację laryngologiczną zaleca się ponadto osobom, które wyczuły guzki w obrębie szyi i głowy albo borykają się z powracającymi stanami zapalnymi zatok.

Jak przebiega podstawowe badanie laryngologiczne?

Badanie laryngologiczne jest całkowicie bezbolesne. Po wejściu do gabinetu specjalista zbiera wywiad od pacjenta, pytając o niepokojące go dolegliwości. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o schorzeniach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach. Następnie specjalista przechodzi do badania, korzystając z wzierników laryngologicznych oraz lampy czołowej. Podstawowym narzędziem pozwalającym na oględziny gardła jest szpatułka. Do badania nosa służy wziernik nosowy, a ucha – otoskop. Jamę nosogardła oraz krtań lekarz ogląda przy użyciu rozmaitych lusterek. Zdarza się, że laryngolog przeprowadza także badanie USG, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie ślinianek czy węzłów chłonnych szyi.

Jakie badania dodatkowe może wykonać laryngolog w gabinecie?

Często podstawowe badanie laryngologicznie może nie być wystarczające, aby zdiagnozować dolegliwość. Wówczas lekarz przystępuje do bardziej szczegółowych procedur. W przypadku objawów w obrębie ucha, poza klasycznym otoskopem pozwalającym ocenić stan ucha środkowego i błony bębenkowej, stosuje się wziernik Siegle’a. Narzędzie daje możliwość obejrzenia błony bębenkowej w powiększeniu oraz sprawdzenia jej ruchomości. W gabinecie laryngologicznym, podczas rutynowej wizyty, często przeprowadzana jest również rynoskopia przednia oraz tylna. Daje ona możliwość ustalenia, czy w jamie nosowo-gardłowej nie pojawiły się patologiczne zmiany – guzy albo polipy. U pacjentów odczuwających dolegliwości ze strony gardła coraz popularniejsza staje się natomiast laryngoskopia. Badanie jest alternatywą dla oględzin gardła i krtani przy pomocy lusterek. Zastosowanie laryngoskopu światłowodowego nie tylko pomaga uzyskać lepszy obraz diagnostyczny, ale umożliwia znieczulenie błony śluzowej i ograniczenie odruchu wymiotnego.

Jak przygotować się do badania laryngologicznego?

Do badania laryngologicznego warto się przygotować. Ułatwi to diagnozę lekarzowi oraz zwiększy komfort pacjenta podczas wizyty. Najważniejszą czynnością jest usunięcie woskowiny z uszu oraz dokładne oczyszczenie nosa. Należy także skrupulatnie umyć zęby oraz język. Na wizytę do laryngologa warto zabrać wszelkie zgromadzone badania, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby. Osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe powinny też mieć ze sobą listę przyjmowanych leków, uwzględniając nie tylko ich nazwy oraz dawki. Spis będzie pomocny lekarzowi przy ustalania kuracji farmakologicznej i wyeliminuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, powodowanych oddziaływaniem na siebie poszczególnych specyfików.

Jak przebiega leczenie laryngologiczne?

Leczenie laryngologiczne w większości przypadków ogranicza się do zastosowania środków farmakologicznych. Preparaty nowej generacji dają doskonałe rezultaty i często pozwalają całkowicie wyeliminować dolegliwość, pod warunkiem oczywiście, że została wykryta odpowiednio wcześnie. Zdarza się jednak, że zaistnieje konieczność przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Działania tego typu są zwykle podejmowane w przypadku wystąpienia nowotworów uszu, zatok, krtani czy gardła. O ile jednak jeszcze do niedawna stosowane były klasyczne zabiegi operacyjne, o tyle dziś wiele schorzeń eliminuje się, stosując metody mniej inwazyjne. Obecnie laryngologię zdominowały zabiegi endoskopowe. Ich zaletą jest to, że niosą mniejsze ryzyko powikłań i przyspieszają rekonwalescencję pooperacyjną. Z tego względu są stosowane na szeroką skalę zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych.

Wszelkie, nawet najbardziej niepozorne dolegliwości ze strony uszu, nosa czy gardła warto skonsultować z laryngologiem. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych schorzeń i wdrożenie leczenia. W wielu przypadkach konsultacja ze specjalistą pomoże także zapobiegać występowaniu objawów chorobowych i zwiększy komfort życia.

Autor artykułu

Artykuł został opracowany we współpracy z firmą Riester.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%