Zamknij

Jak odetkać ucho w domu? Czy to bezpieczne?

. + 16:04, 08.03.2022 Aktualizacja: 16:05, 08.03.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Zatkane ucho to problem, który dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powoduje dyskomfort, może chwilowo osłabiać słuch i wywoływać ból. Jednak, wbrew pozorom, zalegająca woskowina to niejedyny czynnik sprawczy. Zastanawiasz się, jakie są inne przyczyny zatkanego ucha i czy warto na własną rękę spróbować je udrożnić?

Zatkane ucho – możliwe przyczyny

Osoby, które mają zatkane ucho i skarżą się na szereg związanych z tym dolegliwości, często zmagają się z nadmiarem woskowiny w kanale słuchowym, która nagromadziła się np. wskutek nadprodukcji wydzieliny przez gruczoły. Do zatkania ucha woszczyną uszną nierzadko doprowadza częste używanie słuchawek dousznych, niewłaściwa higiena (stosowanie patyczków higienicznych, które zamiast usuwać, wpychają substancję jeszcze głębiej w kanał słuchowy). Problem często dotyka pacjentów korzystających z aparatów słuchowych, które, mimo iż podnoszą komfort codziennego funkcjonowania, jednocześnie zaburzają samooczyszczanie się przewodu słuchowego. Warto więc pamiętać o tym, aby regularnie czyścić aparat słuchowy i profilaktycznie, co kilka miesięcy usuwać woskowinę u laryngologa.

Do uczucia zatkanych uszu dochodzi również w sytuacji nagłej zmiany ciśnienia, np. podczas lotu samolotem (nadmiar powietrza uciska trąbkę Eustachiusza). Zatkane ucho może również oznaczać, że w kanale znajduje się jakieś ciało obce, np. koraliki, elementy zabawek czy fragmenty pokarmów (zdarza się, że niektóre dzieci w ramach zabawy wkładają do uszu resztki jedzenia). Kolejna przyczyna to woda w przewodzie słuchowym, np. po kąpieli na basenie czy wzięciu prysznica. Co więcej, taki stan (obecność płynu w kanale słuchowym) zwiększa ryzyko infekcji. Silny nieżyt nosa również może pośrednio wpływać na zatkanie ucha (obrzęk śluzówek nosa oddziałuje na przewód słuchowy). 

Czy samodzielne odetkanie ucha to dobry pomysł?

Wszystko zależy od przyczyny zatkania ucha. W przypadku obecności ciała obcego wskazane jest skorzystanie z pomocy lekarza pierwszego kontaktu (jeśli przedmiot jest miękki, ewentualnie możesz spróbować wyjąć go ostrożnie pęsetą). W przypadku dużego czopu woskowinowego warto rozważyć wizytę u laryngologa, który za pomocą odpowiednich narzędzi (łyżeczek usznych, haczyków, pętli) pozbędzie się problemu bez ryzyka uszkodzenia (perforacji) błony bębenkowej. Świetne efekty przynosi profesjonalnie przeprowadzone płukanie ucha za pomocą irygatora laryngologicznego.

Jak odetkać ucho bez pomocy lekarza?

Jak w takim razie rozwiązać problem niedrożności w przewodzie słuchowym na własną rękę? Jeśli w uchu zalega nadmiar woskowiny, możesz sięgnąć po sprawdzone środki apteczne, takie jak np. LIX, który zawiera w swoim składzie m.in. glicerol pochłaniający cząsteczki wody. W przypadku ucha zatkanego katarem warto stosować leki:

  • przeciwobrzękowe, 
  • przeciwkaszlowe,
  • przeciwbólowe.

Tego typu środki bez problemu kupisz w aptece bez recepty. Pomocne mogą okazać się też domowe inhalacje dróg oddechowych. 

Jak pozbyć się wody w uchu po wyjściu z basenu czy spod prysznica? Zwykle wystarczy zmiana pozycji głowy (wystarczy przechylić ją na bok i delikatnie pociągnąć za małżowinę uszną). Inna metoda na pozbycie się płynu to żucie gumy lub ssanie landrynki, co mobilizuje gruczoły do zwiększonej produkcji śliny i wzmaga przełykanie. Kolejny sposób na odetkanie ucha zatkanego wodą to częste, głębokie wdechy i ziewanie. Ucho, które jest zatkane wskutek wahań ciśnienia, można łatwo odetkać, przeprowadzając tzw. próbę Valsalvy. Polega ona na zatkaniu nosa i wydmuchiwaniu powietrza przy jednoczesnym nieotwieraniu ust.

Jeśli mimo powyższych wskazówek ucho wciąż jest zatkane lub uczucie dyskomfortu narasta, pojawia się ból, szum, piszczenie w uszach, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej.

LIX/09991/01/22

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%