Zamknij

Rodzaje cukrów - który cukier jest najpopularniejszy?

12:44, 12.01.2021 Materiał partnera Aktualizacja: 12:45, 12.01.2021
Skomentuj

„Cukier krzepi” – pamiętasz te słynne plakaty? Nawet jeśli nie, to zapewne nie raz słyszałeś to hasło. Chociaż od tamtych czasów wiele się zmieniło, o cukrze wciąż mówi się dużo. Biały, brązowy. Trzcinowy, brzozowy. Kryształ, granulowany czy puder. Każdy z nich stosowany jest w kuchni wielu Polaków. Czym się charakteryzują niektóre z nich? Sprawdź!

Cukier jak to cukier. Jest słodki i przyjemny. Jego spożycie wywołuje euforyczny stan. Chętnie po niego sięgają dzieci i dorośli. A wbrew pozorom nie jest to przysmak naszych czasów. Już 8 tyś lat p.n.e. powstały pierwsze plantacje trzciny cukrowej w Nowej Gwinei. Około 1000 roku wybudowano pierwszą cukrownię w Europie, a w 1826 roku w Królestwie Polskim. Od tego czasu cukier jest niezastąpiony w wielu domach.

Cukier biały – jak to właściwie z nim jest?

Cukier stosowany jest głównie w przemyśle spożywczym jako nośnik smaku. Dostarcza energii i jest potrzebny do prawidłowej pracy mózgu. Najpopularniejszym rodzajem tej słodkiej substancji jest cukier biały, określany też mianem buraczanego. Chociaż naprawdę popularny stołowy cukier produkowany jest zarówno z buraków cukrowych, jak i z trzciny cukrowej. Najczęściej występuje on w postaci kryształków różnej wielkości – puder, drobny, kryształ oraz rafinada. Ma on neutralny zapach i barwę. Dlatego stosuje się go często jako dodatek do potraw i wypieków. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Cukier biały coraz częściej wykorzystywany jest w kosmetyce. Szczególnie kryształ, gdyż to świetna baza dla wszelkiego rodzaju peelingów.

Muscovado, czyli dlaczego wolimy brązowy cukier

W przeciwieństwie do białego cukru, musocovado jest wyrobem nierafinowanym. Oznacza to, że powstaje on w naturalny sposób, a w jego składzie znajduje się melasa. To powoduje, że cukier jest brązowy, lekko wilgotny, a swą konsystencją przypomina mokry piasek. Muscovado jest lekko gorzki i mniej intensywny niż cukier biały. Wydobywa głębie smaków z wypieków domowych, a jednocześnie nie nadaje im tak intensywnie słodkiego smaku jak cukier rafinowany. Muscovado jest rodzajem cukru brązowego i występuje w dwóch odmianach – jasnej i ciemnej. Jasny cukier jest częściowo pozbawiony melasy, przez co ma nieco łagodniejszy smak niż ciemny. Ten z kolei jest nieco bardziej gorzkawy i wilgotny. Używany najczęściej do pierników i innych ciast o korzennym smaku. Więcej o tym rodzaju cukru dowiesz się na https://uczymyjakslodzic.pl/cukier-muscovado-odzywczy-cukier-trzcinowy/.

Cukier brzozowy i jego niezwykłe właściwości

Ciekawą alternatywą dla cukru białego jest ksylitol. Cukier brzozowy, bo o nim mowa, jest naturalnym słodzikiem. Wytwarzany jest z włókien brzozy. Choć występuje też w niektórych owocach, m.in. w truskawkach, jagodach, malinach czy śliwkach. Ma postać drobnych kryształków. W smaku podobny jest do cukru białego, choć ma wyczuwalny bardzo przyjemny, lecz delikatny aromat mięty. Z tego względu często jest więc wykorzystywany jako składnik gum do żucia. Najczęściej stosuje się go w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ksylitol znajduje zastosowanie jako naturalny słodzik, ale również jako emulgator i stabilizator w produkcji żywności. Z kolei w kosmetyce wykorzystywany jest najczęściej w paście do zębów.

Bez wątpienia cukier to jeden z najpopularniejszych surowców w przemyśle spożywczym. Ostatnio jednak odnotowuje się wzrost popularności różnego rodzaju cukrów w różnych gałęziach przemysłu, np. w kosmetyce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%