Od 1 stycznia 2021 roku rozszerzona zostaje możliwości korzystania z ryczałtu. Chodzi m.in. o powiększenie grupy uprawnionych podatników, a także obniżenie stawek. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Jednak jego skuteczność zależy przede wszystkim od możliwości skorzystania z tego typu rozliczeń. Większość biur rachunkowych specjalizuje się bowiem np. w Książce Przychodów i Rozchodów. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być więc dla nich mniej atrakcyjny – może wymagać np. dodatkowych szkoleń. Jednak podstawową barierą, na którą może trafić podatek ryczałtowy może być odpowiedni program księgowy, który umożliwi tego typu rozliczenia. Jak się okazuje, na rynku jest już rozwiązanie, które spełnia wszystkie wymagania biur rachunkowych, a także podatników, a do tego jest to program księgowy w nowych technologiach.
Zacznijmy od zmian, jakie reguluje nowa ustawa. Pierwsze propozycje pojawiły się już w połowie roku. Urzędnicy Ministerstwa Finansów wskazywali wówczas, że mają one sprawić, że większa liczba podatników będzie wybierać właśnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ostatecznie, 28 listopada 2020 roku odpowiednia ustawa o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw została podpisana. Jak już wspomnieliśmy wprowadziła ona dwie podstawowe zmiany.
Po pierwsze zwiększyła się grupa podatników, którzy mogą wybierać podatek ryczałtowy. Chodzi o tzw. wolne zawody, których definicję rozszerzyła ustawa. Znaleźli się w niej m.in. adwokaci, notariusze, radcy prawni, inżynierowie budownictwa, rzeczoznawcy budowlani, biegli rewidenci, księgowi, agenci ubezpieczeniowi, brokerzy reasekuracyjni i ubezpieczeniowi, dorady podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, maklerzy papierów wartościowych, doradcy inwestycyjni, agenci firm inwestycyjnych i rzecznicy patentowi.
Dodatkowo nowy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie obowiązywał z obniżonymi niektórymi stawkami. I tak np. z 20% do 17% obniżono opodatkowanie przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów, z 17% na 15% obniżono np. usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego itd.
Nic więc dziwnego, że kolejni podatnicy, którzy rozliczali się w oparciu o KPiR zaczęli zgłaszać biurom rachunkowym chęć przejścia na podatek ryczałtowy. Okazało się jednak, że problemem może być oprogramowanie.
Biura rachunkowe są zależne od oprogramowania, które stosują. Jeśli więc chcą prowadzić rozliczenia swoich klientów w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą najpierw sprawdzić, czy narzędzie, które mają w biurze im na to pozwoli. Jak się okazuje w wielu przypadkach tradycyjny program księgowy sformatowany jest pod konkretną formę rozliczeń – np. tylko KPiR, albo tylko pełną księgowość. W najlepszym przypadku, aby dostosować program księgowy do innej formy, należy wykupić dodatkową licencję. Niestety w wielu sytuacjach jest to niemożliwe, gdyż firmy programistyczne nie oferują takiej możliwości. Z kolei stworzenie od początku dodatkowego pakietu albo modułu wymaga pracy. W przypadku skomplikowanego narzędzia, jakim jest program księgowy, może to być nawet kilka lat…
Na szczęście okazało się, że na rynku jest już program, który w 2020 roku zdobył duże grono użytkowników, a który oferuje wszystkie dostępne formy rozliczeń. Chodzi o Taxomatic, który dodatkowo jest narzędziem zbudowanym w oparciu o nowe technologie – chodzi o online, czyli dokładnie to samo rozwiązanie, jakie wykorzystuje bankowość internetowa. Taxomatic to dla biura rachunkowego profesjonalny program księgowy, a dla przedsiębiorcy program do faktur – darmowy i intuicyjny, oferujący dodatkowo analizy, a także rozszerzany cały czas pakiet usług dodatkowych. Taxomatic może być obsługiwany na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu, a do tego jest zabezpieczony tak jak wspomniana już bankowość internetowa. Co więcej jest on dostępny w atrakcyjnej cenie i w formule miesięcznego abonamentu – pierwszy miesiąc jest darmowy. Więcej na stronie www.taxomatic.pl.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czasem nie pasowało, czasem przeszkadzało. Wiemy ile...
Mnóstwo polityków również ma zmienione nazwiska, Kwaśniewski...
eeee
09:00, 2025-07-03
Gostyńskie kosze na śmieci. Znikają, pojawiają się ...
Od kilku dni obserwuję gorący temat koszy na śmieci, obserwuję w życiu realnym i tym wirtualnym, bo sporo komentarzy można poczytać. Jestem już osobą 40+, zostałam wychowana w takim nurcie, że generalnie za swoje śmieci odpowiadam sama, tzn. zjem cukierka i nie widzę kosza - chowam papierek do kieszeni lub torebki i wyrzucam w domu do kosza albo jeśli natrafię na kosz uliczny, próbuję sprostać coraz większym i dziwnym wymaganiom co do segregacji śmieci. Niestety jako właścicielka psa, potrzebuję wyrzucić 3 małe śmieci dziennie podczas spacerów z pupilem:). I uważam, że cała burza wokół tematu koszy dotyczy właśnie z tego rodzaju śmieci. Tak sobie myślę, że gdyby ZGKiM więcej poustawiało koszy z woreczkami na psie odchody, to zupełnie to zaspokoi potrzeby mieszkańców co do koszy na terenie miasta. Bo na te papierki od cukierków czy lodów, czy chusteczki można wyrzucać do tych koszy ogólnych, które zostaną.
psiowapani
08:27, 2025-07-03
Zmiana w fotelu zastępcy burmistrza. Decyzję podjęto...
Nowa zastępca ? To po polskiemu ?
miodek
08:03, 2025-07-03
Dwie szkoły zgarnęły wszystko. Pozostałe obejdą się ...
Co z Grabonogiem ?
janko
07:56, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz